tavainimene

The Butler Did It

Posted in * by tavainimene on 24/01/2011

Vahepeal oli aeg, kui mistahes eestikeelse telekanali pealt tuli suvalisel nädalapäeval ja kellaajal enam-vähem kindlalt mingi kriminalistide-sari. Minu arust olid need kontide seest õietolmu otsijad huvitavad umbes kolme seeria jagu. ETVl jällegi on hea tava rõõmustada vaatajaid nädalalõpul laipadega. Laupäeva õhtul Kiirabihaigla ja pühapäeva õhtul mõni Briti krimisari. Hetkel siis rootslaste materjali järgi tehtud “Wallander”.

Kahtlemata on Briti sarjad Ameerika omadest toredamad juba seetõttu, et neis mängivad näitlejad sarnanevad rohkem inimestele ja vähem filminäitlejatele. Ja tihti on neis sellist kerget ja kuiva inglaste koomikat, autor jälgib oma kangelast väikse muhelusega. Aga rootslased, tundub esialgu, sellist kerglust ei luba. Mõrv on tõsine asi, mitte mingi pühapäevaõhtu meelelahutus.

See on krimisarjade puhul vist juba tavaline, et klassikaliste “pärandus ja ülemteener” skeemide asemel on “intsest ja voodoo”. Kahju küll, aga mis sa teed, aja märgid ja nõnda edasi. Aga see on murettekitav, et kaduma hakkab klassikaline whodunit — vaataja/lugeja võimalus uurijaga võidu puslet kokku panna. Detektiivi traumaatilise lahutuse ja muude kommunaalprobleemide asemel las ikka olla mitu kahtlusalust, kellel kõigil oli motiiv ja võimalus, ning siis tuleb juurdluse käigus paljastada detaile, mis järjest suunavad kahtluse küll ühele, küll teisele, kuni selgub, et mõrvar oli kõige vähem tõenäoline isik.

5 kommentaari

Subscribe to comments with RSS.

 1. p-karu said, on 24/01/2011 at 11:16

  Mnjah, Mankell on ju globaalse mastaabiga muretseja. Mäletan, et kui vist kaks raamatut olin läbi lugenud, nentisin, et tema kirjeldatud Rootsis enam Bullerby lapsi küll leiduda ei saa. Rootsi versioon “Wallanderist” oli ka väga tume.
  Sarjadest loodan tulevikus näha Aurelio Zeni lugusid, Michael Dibdini raamatud on väga toredad. Ja siis itaallaste komissar Montalbano lood on ka natuke kerg(las)ema tooniga, mitte liiga subtiilne huumor, aga vähemalt midagigi.

 2. nodsu said, on 24/01/2011 at 17:06

  Montalbano-filmid on ka hästi toredad, Silver Baltic näitas neid üksvahe regulaarselt, aga siis jättis kahjuks katki.

  Aga see, et klassikalise detektiivitöö asemel tegeldakse politseiniku kutse-eetika ja muude probleemidega, võib tulla ka žanrivahest – kui tegemist on rohkem politseifilmi kui puhtakujulise krimkaga. Politseifilmides tulevad ikka aeg-ajalt ette need asjad, et motivatsiooni ei ole ja trellide taha ei satu alati õiged inimesed jms kriisid.
  Kusjuures Midsomeri sari on pigem puhas kriminull kui politseifilm, mis siis, et politseinikega.

 3. tavainimene said, on 24/01/2011 at 19:16

  Rootsi kultuuriajakirjanduse veergudel käis kindlasti Mankelli üle murelik debatt, et “mis mulje meist niiviisi maailmale jääb”.

  Aga jah,võimalik, et kriminullid teevad tasapisi ruumi politseifilmidele. Kus need amatöördetektiivid tänapäeval, kes neid laseks sündmuskohale või andmebaasidesse. Pelgalt hallide ajurakkudega ei tee enam midagi ära.

 4. nodsu said, on 24/01/2011 at 22:20

  Ma lugesin vikipeediast, et rootslased imetlesid, kuidas britid on nende maastikud üles võtnud, et “palju ilusamini kui meie oma “Wallanderis””. Üks britt jälle kirjutas IMDBs, kuidas päris-Rootsi “Wallander” on palju õigem kui briti oma. Tundub, et nad on leidnud võimaluse üksteist vastastikku õlale patsutada.

  “Sherlock” oli nüüd selline muigamisi tehtud eradetektiivilugu. Ma arvan, et kui täänpä eradetektiive kujutada, siis peabki see täiesti camp olema, muidu keegi ei usu. Või siis ajalooline või aurupunk (aga eks needki kisu kämbiks ära).

  No ja Midsomer (ja Montalbano-sari) suudab politseinikest tegelastega ikkagi kriminull olla. “Lewis” oli vbla veidi rohkem politseifilm kui Midsomer, aga sellel skaalal siiski tugevasti kriminulli poole peal. “Uued trikid” niisamuti.

 5. libarott said, on 24/01/2011 at 23:38

  Lugesin kuskilt artiklist, et ainuüksi selle BBC sarja turundusväärtust Ystadi linna jaoks hinnatakse enam kui 2,5 miljardile SEKile (eeldusel, et see kasvõi “tavalise” Briti krimisarjaga võrreldava populaarsuse saavutab). Nii et see ilusate maastike näitamine läks ilmselt õigesse kohta.

  Temaatilised linnaekskursioonid ja turismiinfomaterjalid ning turismikäibe kasv tulid muidugi juba varem.


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: