tavainimene

AB

Posted in * by tavainimene on 27/03/2019

Nüüd on siis aborditeema USAst meilegi imporditud liberaalide ja konservatiivide kontrolljoont tähistama. Viimastel nädalatel oleme lugeda saanud täiesti imelisi arvamusavaldusi. Üks konservatiivne poliitik leidis, et noored naised polegi alati küpsed oma ihuvilja üle otsustama. Kahjuks ei taibanud keegi küsida, kuidas nii ebaküpsed olendid emarolliga peaks hakkama saama. Üks konservatiivne tohter jällegi leidis, et abielus naistel peaks olema kohustus abordi tegemiseks ette näidata mehe luba; tema interpretatsioonis pidanuks see naisi võimestama. Suur hulk konservatiive näib uskuvat, et naisi tuleb ikka rohkem nõustada, et nad aru saaksid, mis neile hea on. Samuti suur hulk konservatiive näib uskuvat, et mõrvadega võib leppida, kui neid ei finantseerita maksumaksjate poolt solidaarselt. 

(Ma ise kaldun selles asjas liberaalide leeri. Mulle lihtsalt tundub, et kui me ütleme, et inimõigused tekivad idulasele alates viljastumisest [või pesastumisest või alates mitmikute moodustumise aja-akna sulgumisest], siis tekib ebamugav küsimus, miks abort peaks olema lubatud kas või raseda elu ja tervise säästmiseks. Ilma igasuguste ratsionaalsete argumentideta, puhtemotsionaalselt tundub mulle, et õigem oleks ohverdada veel mitte teadvust omav olend kui riskida ema surma ja võib-olla juba olemasolevate laste orvuks jäämisega. Pluss muidugi puhtjuriidilised probleemid — kas ja kuidas oleks võimalik tagada kõigi embrüote inimõiguste kaitse, nt kas kõiki varases staadiumis iseeneslikult katkevaid rasedusi peaks hakkama prokuratuur uurima kui inimese surma selgitamata asjaoludel?)

Nojah. Suurte sotsiaalsete ja globaalsete probleemide — vaesus, ebavõrdsus, kliimamuutused, neljas tööstusrevolutsioon jms — kõrval tundub see kõik siiski nii kümnendajärguline, et sunnib küsima: miks? Kui huupi pakkuda, siis ma oletaks, et abort on, ühendades seksi, sündi ja surma, nii tugeva emotsionaalse laengupotentsiaaliga teema, et võimaldab väga väikse pingutusega mobiliseerida valijad võitlusse, jättes mugavalt kõrvale vaesuse, ebavõrdsuse, kliima jms. Aga ma hea meelega loeks sel teemal mingit pädevamat analüüsi. 

9 kommentaari

Subscribe to comments with RSS.

 1. nodsu said, on 27/03/2019 at 15:08

  “nt kas kõiki varases staadiumis iseeneslikult katkevaid rasedusi peaks hakkama prokuratuur uurima kui inimese surma selgitamata asjaoludel?”

  Sa räägid, nagu seda mõnes riigis juba ei tehtaks.

  https://www.bbc.com/news/world-latin-america-47263743

  • nodsu said, on 27/03/2019 at 15:09

   Tudnbu, et esimese lingi jagamisega läks väheke viltu, proovin uuesti:

 2. kaarnake said, on 27/03/2019 at 17:50

  Internet on täis naiste väärkohtlemise teemalisi värvikaid näiteid nt Iirimaalt, aga usutavasti on asi sama terav või ka hullem ka kõrge keelebarjääri taha jäävates slaavi riikides, kus naise ja lapse elu veelgi vähem maksab, nt kurikuulus Rumeenia lastekodude teema, pardon my french.
  Tõenäoliselt leiad Sa tuhandeid doktoritöid poliitiliste jõudude manipulatsioonidest inimeste (yldiselt rahuldatud) põhivajadustega, et peita teiste vajaduste kriitilist seisu. Mis selle asja nimi ongi, populism? demagoogia? heast elust lolliks läinud?

 3. Let's Go said, on 27/03/2019 at 20:03

  Naistearstid tahavad öelda, et nii väikse raga eest nad enam aborte toota ei saa.

  • tavainimene said, on 28/03/2019 at 06:39

   Dotatsiooni kaotamine ja omaosaluse suurendamine võimaldaks hindu tõsta?

 4. tavainimene said, on 28/03/2019 at 06:37

  But after Roe, a handful of Republican strategists recognized in abortion an explosively emotional issue that could motivate evangelical voters and divide Democrats.

  Eks ta ole.

 5. Kaur said, on 28/03/2019 at 11:51

  Mul oleks palju teravaid ja küünilisi märkusi, aga… aga vist ei ole see teema.

  Sul on õigus,
  ja see on nii valus,
  ja mul on nii kahju kõigist, kelle elu need võimumängud rikuvad.

 6. kaarnake said, on 09/05/2019 at 11:39

  Loodan, et Sul tervis hää ja.

  • kaur said, on 10/05/2019 at 06:50

   Ma ka.


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: