tavainimene

“Kaitsja”

Posted in * by tavainimene on 28/11/2009

Täna PÖFFil: “Kaitsja”.

Filmi esimesed kaks kolmandikku või kolm neljandikku ei suutnud mind üldse haarata, vaatamata vaieldamatule visuaalsele meisterlikkusele. Film peab näitama, mitte seletama, aga siin jäi visuaal dekoratsiooniks, mis ei andnud edasi lugu ega sõnumit. Kollaborantlust oleme me ennegi kuulnud ja näinud ning seda ka, kuidas rõhumist kaitsmiseks nimetatakse jms, aga mingit kunstilist üldistust siit minu jaoks välja ei kasvanud. Meespeategelane jäi väga üheplaaniliseks.

Paremaks läkski asi filmi teises pooles, kui loo raskuskese liikus Emililt Hanale. Kokkuvõttes ei olnudki see minu jaoks film vägivallarežiimi õudusest ja vastupanu üllast traagikast, vaid sellest, kuidas meeleheitel naine võib lootusekiire külge klammerdudes uskuda mehest kuni viimase hetkeni kõige ebatõenäolisemaid asju.

Pakun, et peamiselt tänu natsiteemale on filmil Oscarile üsna palju šansse. Aga noh, omamoodi huvitav oli ka see valguse ja varjude mäng. Võib ju mõelda, et inimhinge pimedad keldrid ja külma sahvrisse luku taha pandud südametunnistus.  Ja see laul jäi mul nüüd kummitama — tšehhi keeles, mida ma ei oska.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: