tavainimene

Kust tuleb tolm jne

Posted in * by tavainimene on 25/01/2023

Miks on nii, et kui mõni naine ütleb midagi lolli, siis mina kui naine tunnen ennast kaassüüdlasena, aga kui mõni mees ütleb midagi lolli, siis teistel meestel on sellest täiesti suva?

19 kommentaari

Subscribe to comments with RSS.

 1. _kaur_ said, on 25/01/2023 at 22:44

  Siin on kaks küsimust ühes koos, nii pole ilus. Teisele poolele ütleks “miks peaks”. Aga esimesele – ei tea? Naised peavad ennast kuidagi rohkem ühtseks kogukonnaks? Vt ka “miks käivad naised mitmekesi kempsus” ja “mis värk teil nende grupitrennidega on ometigi”?

  • nodsu said, on 25/01/2023 at 23:49

   ma arvan, et siin on sama mehhanism, mis väike- ja suurrahvastel – et eestlasel on teise eestlase pärast rohkem piinlik kui inglasel inglase pärast, ja samamoodi on eestlasena endal rohkem kogu rahvust esindav tunne kui suurrahvaste inimestel. “mida elevant eestlastest mõtleb”.

   Ilmselt marginaalsete või marginaliseeritud gruppide eri – kui sinusuguseid on vähem pildil, siis on igaühe tähtsus nagu suurem ja üldse peab rohkem tõestama, et ei ole kaamel või et sa oled üldse olemas või et su isikuomadused ei ole tingimata terve grupi omadused. Ja isegi kui ise unustaks selle vahepeal ära, siis keegi tuletab varsti jälle meelde, esitades lolle küsimusi (“kas te kõik ei räägigi vene keelt? aga mis keelt te sis üldse räägite, inglise või?”) või oma asjatundmatuid ettekujutusi su grupi kohta pähe määrides või su enda omadusi kohe essentsialiseerides (“jah, naised ei oskagi ruumis orienteeruda”).

  • _kaur_ said, on 25/01/2023 at 23:57

   Naisi on rohkem kui mehi. Aga sa pead silmas vist seda, et naised on ajalooliselt olnud kodus ja avalikust ruumist ära? Marginaliseeritud – jah.

   Aga siin on siis mingi teistpidine mehhanism. Sõbranna käitub nagu kaamel (ja ehk ongi kaamel). Aga sina võtad miskipärast muretseda ja tõestada, et ülejäänud naised ei ole. Ehk siis et sõbranna isikuomadused ei ole kogu grupi omad.

  • akadeemik said, on 26/01/2023 at 22:26

   Kuna naised on marginaliseeritud vs meeste priviligeeritud seisus üldiselt siis jah, ühe naise kõvahäälne loll jutt suudab naistele üLdiselt rohkem kahju teha ja anda võtmepositsioonil olevatele isikutele rohkem põhjust naisi edaspidigi marginaliseerida. A la ‘njah, ega naised ongi ikkagi tobukesed ega saa neid pumba juurde lasta’. Sestap ajab rohkem kettasse ka, kui mingi lolli tibi pärast üldistavaid järeldusi tehakse.
   Meestel üldiselt seda muret pole, sestap neid ka ei huvita, kui keegi lolli juttu räägib.

  • nodsu said, on 26/01/2023 at 06:36

   jah, vähem _pildil_, mitte üleüldse vähem.

  • nodsu said, on 26/01/2023 at 06:39

   võta nt riigikogu koosseis. või presidentide sugu.

   kui on pikemat aega räägitud, et grupp x on puha kaamlite grupp ja siis üks neist pääseb üle tüki aja kuskile avalikkuse silma alla ja juhtumisi ongi kaamel, siis katsu pärast selle grupi liikmena tõestada, et sa ise ei ole kaamel. näiteid on vähe võtta, ja kui neid on nii vähe, määrab loll juhus mulje jätmisel väga palju.

  • _kaur_ said, on 26/01/2023 at 10:37

   “Naised ei sobi poliitikasse, sest vaadake Kert Kingot / Kaja Kallast / Hillary Clintonit”.

 2. mustkaaren said, on 25/01/2023 at 22:56

  See on sotsiaalne konstruktsioon, mis on saavutatud pedagoogilise traditsiooni abil. Kuna see on kestnud kogu inimkonna ajaloo, siis tundub see olevat hea, õige ja kasulik. (Trolliirve)

  • Morgie said, on 26/01/2023 at 15:53

   Kusjuures need “naised” kes poliitikas pildil olnud, ongi – või tunduvad – kuidagi ekstra väljavalitud lollidena, võta üks ja viska teist. Jääb mulje, et mõistuse olemasolu takistab naisel nii kuulsaks saamist kui ka riigikokku pääsemist.

  • Morgie said, on 26/01/2023 at 15:57

   St Kaja Kallas pole kindlasti loll, aga see-eest saab talle omistada kuritahtlikkust, kui juba on selline eesmärk. Reps seevastu… kui loll peab olema poliitik, kes kohvimasina endale koju tarib?

  • Kaur said, on 26/01/2023 at 16:19

   Ma ei tea Repsi tegemistest midagi. Aga mul on näiteks töö monitor kodus. Vabalt võiks ka kaks olla. Võiks ka eraldi arvuti olla. Miks ei võiks inimene endale kohvimasinat koju võtta, kui see on sisuliselt talle sinna püsti pandud, aga ta pidi mistahes põhjusel kodust (ka) töötama?

   Ettevõtted ja asutused võiks oma töötajate heaks luua võimalikult toetava keskkonna, ja kui topelt kohvimasin (kodus, tööl) teeb midagi paremaks, siis mis sest?

  • nodsu said, on 26/01/2023 at 17:47

   vahemärkusena, ingliskeelses keskkonnas on Kaja Kallas väga populaarne, kisub väikest viisi rokkstaari tasemele.

   Aga ma tõtt-öelda arvan ka ise, et välispoliitikasse sobib ta suhtlustiil paremini kui sisepoliitikasse.

  • akadeemik said, on 26/01/2023 at 22:28

   Pigem suht piiratud ingliskeelses keskkonnas. Suurem osa rahvusvahelisest kogukonna jaoks on ta see maailmakuulus, kellest maailm midagi ei tea ega eriti hooligi.

  • nodsu said, on 26/01/2023 at 22:48

   ütleme siis nii, et kui ma jälgin eestikeelset ühismeediat, siis suvalise temateemalise nupu peale tuleb peamiselt sõimu. Kui ma jälgin ingliskeelset, siis tuleb suvalise temateemalise nupu peale peamiselt mingeid südameid jne, ning brittide õhkamisi “kas Eesti palun ei võiks meid vallutada” või “kas Eesti ei taha meile humanitaarabi korras peaministrit laenata” või “Eestil ja Soomel on kokku kaks head peaministrit, te olete väikesed, äkki saate kahe peale ühega hakkama ja ühe annate meile”. See ei tähenda muidugi, et kõik temast kuulnud on, aga tundub, et kui Lääne pool keegi üldse on, siis see kuulnu hindab pigem hästi.

  • nodsu said, on 27/01/2023 at 02:32

   üks näide – alustades Müncheni julgeolekukonverentsi postitusest endast ja kommentaaridega jätkates.

  • Morgie said, on 30/01/2023 at 07:45

   Kaur, sellised hüved kodukontorisse organiseeritakse vastastikkusel kokkuleppel, Repsile on esitatud süüdistus kohvimasina (ja mitte ainult) omastamises, järelikult seal sellist kokkulepet ei olnud. Samuti see, kuidas ta ministeeriumi töötajaid oma laste lapsehoidjatena kasutas. Kõik need tema eksimused on lihtsalt lollid.
   Praegustest naisministritest paistab hiilgavalt lollide väljaütlemistega silma Lea Danilson-Järg, pilt on üsna masendav.

  • _kaur_ said, on 30/01/2023 at 12:35

   Tuttav õpetajananna kasutab lapsehoidjana oma kooli direktorit (“sina annad lastele kolmapäeviti geograafia tundi, mina kärutan samal ajal su titte”), keegi ei tundu kurtvat. Ma saan aru, et Reps lasi üle ja tegi formaalselt tobedusi. Aga ta ei tundu mulle inimesena ei siga, korruptant ega üldse halb inimene.

   Paluks peksta neid, kes jokk skeemide varjus teevad poliitilisi otsuseid, mis meie riigi elu reaalselt pekki keeravad või mida meie lapselapsed kinni peava maksma.

   (Mitte et mulle meie haridus-ametnikud üleliia meeldiks, aga nende peetimiseks ei pruugi tavainimese blogi olla kõige õigem koht.)

 3. Rents said, on 29/01/2023 at 17:27

  Ma armastan seda teisipidi keerata ja öelda tõsise näoga asju nagu “No Martin Helme on hoiatav näide sellest, et meestel ei ole poliitikasse asja”.

  • mustkaaren said, on 30/01/2023 at 17:09

   Mehi ei tohikski tglt poliitikasse lasta, riigivalitsemine ei ole töö ebakypsetele ja rumalatele isikutele.


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: