tavainimene

Madleenküpsised ja pärnaõietee

Posted in * by tavainimene on 20/11/2022

Ma käin jõusaalis ja loen Prousti. Kui see lause mu peas esimest korda kuju võttis, sain sellise itsitushoo, et pidin maha istuma. Sest mõelge, kui see oleks romaani avalause — “ma käin jõusaalis ja loen Prousti” –, millisena te jutustajat ette kujutaksite? No vott, kindlasti poleks see ligilähedaseltki mina. Aga nii on. Võhma tuleb tasapisi juurde, kaalu läheb tasapisi vähemaks, aeg-ajalt annavad enda olemasolust märku lihased ja paraku ka mõned liigesed. (Mina: “Doktor, põlv valutab.” Perearst: “Jaa, kehakaalu on paljuvõitu.” Mina: “Doktor, õlg ka valutab.” Perearst: “Jaa, kehakaa … oeh, olgu. Näidake oma õlg siia.”) Vähemalt kolm inimest, neist kaks täiesti võõrast, on püüdnud mulle selgitada, kui mõttetu on raisata raha personaaltreenerile, aga no mulle kuidagi meeldib. Ma ei oskaks ise nii vaheldusrikkaid harjutusi välja mõelda ja meeles pidada. Las mul olla see väike rumal luksus.

Proustiga on aga nii, et Tammsaare sakslasearmastusromaani üle arutlemine möödus ootamatult meeleolukalt (viis inimest oleks nagu viit erinevat raamatut lugenud!) ja kõigil oli tahtmine lugemisväljakutsega jätkata. Ja no et kui juba, siis juba … Mina teen soojendust ja juurdeviivaid harjutusi, st vaatan hakatuseks populaarteaduslikke YouTube’i videosid. Nende põhjal jääb mulje, et Proust oli ikka täiega hull tüüp. “Multiprobleemne” oleks vist kõige viisakam sõna — hüpohondrik, grafomaan, homoseksuaal, keeruline suhe isaga, keeruline suhe emaga jne jne. Ega kõike seda endast vähema kui 1,2 miljoni sõnaga välja ei kirjuta ka. Rabulistika alal on Tammsaare Proustiga võrreldes puhta poisike. (Huvitav, kas Tammsaare oli Prousti lugenud? Võimatu see ju pole? Kas ta oma publitsistikas äkki mainib midagi?) Minul tekkis paralleel hoopis Eesti suure mälu-uurija Madis Kõivuga, kes oli küll mitmes suhtes muidu vist Prousti täielik vastand .. tasane, kullane, kivine, mullane jne. Aga noh, meie ajastul on nagunii juba uued Tähenduse Teejuhid — Rupert Sheldrake, Jordan Peterson, Paulo Coelho, Ants Rootslane jpt. Eks ta ole.

Täna jõudsin jälle kinno ka — “Linoleum” algas nagu tavaline noortefilm (lahutavad vanemad, mässav teismeline jne), ainult  tegevus oli miskipärast paigutatud 1980ndatesse. Aga siis hakkas filmisse poetuma veidraid kohatuna näivaid detaile ja vihjeid. Ja mida edasi, seda kummalisema pöörde sündmused võtsid. Natuke viskas lausa Shyamalani sisse — et Müstika ja Kujundid, ja juhuks, kui te veel aru ei saanud, siis KUJUNDID, et te ei märkaks faabulas lipendavaid auke. PÖFFi veebilehe tutvustus tõmbas paralleeli “Donnie Darkoga”, mida ma kahjuks halvasti mäletan, aga see oli ilmselt asjakohane. Unistused ja mälestused ja põlvkonnad … kokkuvõttes mulle ikkagi meeldis, spoilerdama rohkem ei hakka, äkki keegi tahab vaadata.

15 kommentaari

Subscribe to comments with RSS.

 1. mustkaaren said, on 20/11/2022 at 23:19

  Öeldakse, et kunstnik joonistab alati iseennast, olenemata sellest, mida ta tegelikult joonistab. Seega kirjanik kirjutab iga kirjatyki sisse iseennast. Sinu tänase postituse valguses peaks Swanni armastuse uuesti läbi lugema.
  Ma ei jõua ära kiita, KUI palju kasu oli mul gluteeni sisaldavatest toidu…asjandustest loobumisest. Selleni jõudsin kogemata teiste probleemide uurimise käigus. Olen “puhas” juba 4 kuud ja paljud terviseprobleemid on järgi andnud, nii fyysiliselt kui vaimselt on kuidagi kergem olla kui kogu mu senises elus. Isegi kehakaal jalutab tasakesi allapoole. Juurde võtan magneesium + B6, sest ilma selleta on HALB. Kõige selleni jõudmine on pikem lugu, ma praegu ei hakka. Lihtsalt mõtlesin, et äkki on Sul sellest abi. Juhendmaterjali leiab dr Guuglilt “teraviljatalumatuse” alt. Juhhei.

  • tavainimene said, on 21/11/2022 at 07:32

   Aitäh, seda on hea kuulda. Mul muidu gluteeniga probleeme pole, aga kiireid süsivesikuid püüan nagunii võimalusel vältida. Magneesiumi peaks väidetavalt lisaks võtma praktiliselt kõik eestlased (meie tavalise toidulaua juures). Aga teised jälle väidavad, et toidulisandite võtmise ainus tulem on see, et sul on “kallis piss”. Et siis mine võta kinni.

  • mustkaaren said, on 21/11/2022 at 18:08

   Magneesiumipuudusel on väga rõvedad symptomid. A la kui mu tsöliaakiat raviti antidepressantide ja hormoonspiraaliga (esimene kestis väga pikalt, teine ysna kallis eksperiment lõppes ootamatute kõrvaltoimete tõttu pärast 2 kuud), siis Mg puudust soovitati rahustava tee ja sydameravumitega. Kusjuures Mg preparaat ei hakanud enne mõjumagi, kui tappev gluteen menyyst väljas – kroonilise kõhulahtisuse puhul 1) ei seisa sul ykski toit ega ravim piisavalt kaua sisikonna, sest peensool ei tööta, ja 2) krooniliselt nälgivad organism läheb omadega sassi ja kõik arstid hakkavad sind 1) hypohondrikuna kohtlema ja 2) ravima neile esimesena pähe tulnud suvalisi asju. Tagantjärgi vaadates on see lihtsalt lõbus lugu, mida ajaviiteks muljetada.

 2. A. said, on 20/11/2022 at 23:48

  Personaaltreenerit avalikult soovitad?

  • tavainimene said, on 21/11/2022 at 07:33

   tartusport.ee -> a.le coq spordimaja -> treeningud -> juhendamise ajad
   Kui tahad põhjalikumalt, siis kirjuta.

 3. KK said, on 21/11/2022 at 12:40

  Tammsaarega oli nii, et ta muudkui käis tagaukse kaudu Keskraamatukogust omale raamatuid toomas ja oli Aleksander Sibulaga hea sõber. Ma pean mõtlema, kes sellest pikemalt kirjutas või vähemalt oma kirjutistes refereeris… Esimesed nimed, mis pähe kargavad – Aasmets ja tema “Raamatukoguliigituse arengujooni Eesti Rahvusraamatukogu ja Helmi Masingu tegevuse taustal” I_II; siis H. Masing ja ka Helene Johani. Mul on meelest, et üks neist analüüsis põhjalikult laenutusnimekirju just sellest aspektist, et mida AHT luges, aga mul on täielik mäluauk hetkel, kes nendest. Aasmets on kõige noorem, seega tema jätaks viimaseks, aga ta võis oma üllitises mainida. Äkki oli Johani.
  Palju must abi pole ühesõnaga, aga ma tean õpingutest kindlalt, et seltsimehe lugemus leidis põhjaliku analüüsi :)

  • mustkaaren said, on 21/11/2022 at 18:11

   “Mida meie klassik luges, et ta NIIMOODI kirjutas”. See on huvitav.

  • tavainimene said, on 21/11/2022 at 19:21

   Minul tekkis nüüd küsimus, kuidas 1920ndatel Tallinna biblioteegid oma kogusid komplekteerisid — kust nad teadsid, mida popid Pariisi autorid avaldanud on? Vaevalt sealsed kirjastused raatsisid siia Hüperboreasse mingeid almanahhe või bülletääne saata?

  • KK said, on 21/11/2022 at 19:32

   Me olime siiski ju Euroopas ja inimesed liikusid, kirjandust liikus. Minu mälu järgi oli Eestiaegsel keskraamatukogul väga head kogud. Kui ma nüüd välja mõtlen, kus mu ülikooliaegsed konspektid on, siis ma ehk saan allikad meelde ka tuletatud.

  • KK said, on 21/11/2022 at 19:46

   Natukene infot Sibula-aegsest raamatukogust https://keskraamatukogu.wixsite.com/aleksandersibul/iseseisvusaegses-raamatukogus

  • KK said, on 21/11/2022 at 19:56

   Vabandan spämmimise pärast :)
   Aga siit väljaandest saab pisut aimu (kuigi see ei ole see, mida ma alguselt silmas pidasin). Lk. 78 https://viewer.joomag.com/tallinna-keskraamatukogu/0105109001408618252

  • tavainimene said, on 22/11/2022 at 11:54

   KK, suurepärased allikad!

 4. Nell said, on 21/11/2022 at 19:46

  Ma võtaks ka hea meelega personaaltreeneri jõusaali end juhendama aga kulutada ei raatsi. Nii lasin endale kava koostada ja rähklen jõuksis paberileht näpus kui üksi treenin. Aga kolleegidega meil treeneriga ringtrennid ka, seal väikeses rühmas saab personaaltrenni vaibi ka kätte ja lisaks kõhulihaste trenni kuna seltskond meil suu peale kukkunud pole ja plärada saab vajadusel ka trenni ajal :)

  • Morgie said, on 23/11/2022 at 08:56

   Tead, isegi kui see personaaltreener üksainus kord võtta, on kasu juba suur.

  • Nell said, on 25/11/2022 at 07:06

   No personaalse kava koostamiseks üks personaaltrenn treeneriga ikka oli, kus ta selgitas masinaid ja võtteid ning panime raskused ja kordused paika. Aga tunnen ise, et mõjuks paremini kui teine jälgib ja vajadusel korrigeerib.


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: