tavainimene

“Kirsiaed”

Posted in * by tavainimene on 04/10/2022

Minu toores reaktsioon pärast esimest vaatust oli „monumentaalselt halb“ ja pärast teist vaatust ei läinud tunne kuigivõrd paremaks. Aga olles rahutu öö ära maganud ja nähtut veidi seedinud, pean õigluse huvides tunnistama, et ikka mina olen küündimatu vaataja — ei saanud aru, mida lavastaja kõige sellega öelda tahab. Hüva, ootus „sellega tahab kunstnik meile öelda, et“ on vildakas ja lihtsustav. Aga mingi põhjus peab ju olema, miks Tšehhov lavale tuua ja sellise palaganina? „Kirsiaed“ iseenesest on ju jätkuvalt tugeva ahhaa-potentsiaaliga. Et kas ja kuidas ja kelle jõududega oleks võimalik teha Venemaast demokraatlik turumajandus. Või et kas Toomemäele peaks kirsiaia asemele rajama restorani. Või et kuidas kohalikku põllumajandustoodangut pole enam kellelegi vaja ja Vargamäele rajatakse turismitalu. 

Mina jõudsin oma arunatukesega sinnamaani, et Tšehhov käsitleb näidendis nurjatut probleemi, millele ei saagi olla objektiivselt õiget ja kõiki rahuldavat lahendust. Ei ole ka selget komöödiat ega tragöödiat. Üks silm nutab ja teine naerab. Üks ühiskonnakord asendub teisega, vana aja inimesed peavad ajaloo näitelavalt kaduma ja uued astuvad nende asemele. Aadlike asemele tulevad pudukaupmehed. Jah, aga kas me ikka saame öelda, et esimesed olid paremad, õilsamad, peenetundelisemad? Või olid nad ärahellitatud, vastutustundetud, pillavad ja julmad nagu lapsed? Kas seda pidid ütlema kummikommid ja mängukaru? Kujund jäi paraku lahjaks ja mäng rabedaks, praegu mõjusid Ranevskaja ja Gajev lihtsalt napakatena – kuidagi ei saanud aru, miks suvilad pidanuks olema nende meelest labased ja kirsiaed väärtuslik. Lopahhin tundus tükk maad mitmeplaanilisem ja huvitavam. Võib-olla pidid jäme kaelakett ja sokkide-sandalettide ühendus kuidagi satiiriliselt tema matslust rõhutama, aga välja kukkus pigem sümpaatne sell – kasina kirjaoskusega, aga siiski reflekteeriv. Anja ja Varja seevastu tundusid täiesti mõttetud tegelased, isegi oportunistist toapoiss Jašas oli rohkem karakterit.

Aga mida see kõik peaks meile ütlema just siin ja praegu? Lavastus iseenesest oli ju ajastust välja tõstetud, ja mitte ainult kujundusega. Firss ravis endast kirjalaki asemel pesuvalgendajaga, Pištšiku maa võtsid inglaste asemel rendile hiinlased. Vene keelt kõnelev teekäija haaras lisaks mõisaproua rahakotile kaenlasse pesumasina. Viimati mainitud moment pani mind küll valjult silmi pööritama, aga ju siis on vaja vaatajale nina alla hõõruda, et kuni liberaalid ja konservatiivid kirsiaia pärast kemplevad, on silovikud ja kleptokraatia  kogu kupatusele käpa peale pannud.

Ainus, millega ma kokkuvõttes suutsin seda roosavärvilist hobuseunenägu endale põhjendada: me elamegi unes, meie ise olemegi need süüdimatult pillavad vana maailmakorra jäänukid, me oleme nafta ära põletanud ja metsad maha raiunud, kõikidelt võlgu võtnud ja nüüd ootame, et keegi kuidagi imelisel maagilisel viisil kõik korda teeks ning roosa unelm rütmimuusika saatel saaks jätkuda. Lopahhini lahendus on selles võtmes muidugi „tehnolape“ ehk katse likvideerida probleeme sama vahendiga, mis nad esile kutsus. Meenutab „Kurbuse kolmnurga“ kruiisipersonali soovitust iivelduse vastu rohkem süüa.

Nii et jah, tegelikult ei olnud ikka päris halb. Ütleme nii, et oli raskesti seeditav, aga siiski teatava toiteväärtusega. 

2 kommentaari

Subscribe to comments with RSS.

  1. Morgie said, on 11/10/2022 at 08:00

    Nägin mõned aastad tagasi Tallinnas “Kirsiaeda”, mida polnud kaasajastatud – aga mis mõjus igati kaasaegsena, sest tõesti on meil ju praegu ka samad probleemid, uus põlvkond, kes vana ei mõista ja kinnisvaraärikad põlla peal ja inimesed, kes muutuvas olukorras ei tea enam midagi teha.
    Aga võibolla siis on vajalik ka selline ajaloo kordumise kontsepti puulusikaga näkku litsumine.

  2. […] ** Ja aitäh Tavainimesele idee eest. […]


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: