tavainimene

Last night was a literal trainwreck

Posted in * by tavainimene on 12/03/2022

Nuputamist nutikatele: kas iga rongireis, milles te ei sattu õnnetusse, suurendab tõenäosust, et järgmise reisiga te sattute? Aga kas iga rongireis, milles te sattute õnnetusse, suurendab tõenäosust, et te järgmisega ei sattu?

Igatahes, minul vist mõnda aega lotopiletit osta ei tasu, kuna eileõhtusest raudteeavariist pääsesin ma vagunisse unustatud mütsi, otsaesisel oleva muhu, veidi kange kaela ja valusa õlaga. Istusin esimeses vagunis kohe vedurikabiini seina taga, seljaga sõidusuunas, ja kerisin telefonis uudiseid. Umbes kaks sekundit kestis rongivile ja äkkpidurdus (“kits teel?”), järgnes väga tugev pauk (“ei, see ei ole kits!”). Siis oli tugev vappumine, ja mitte selline, et natuke raputab, vaid pigem selline, et sa ei saa aru, kus on ülal- ja kus on allpool. Siis jäi kõik paigale ja saabus täielik vaikus. Keegi ei karjunud. Inimesed hakkasid ennast põrandalt püsti ajama, välja arvatud minust üle vahekäigu istunud mees, kes oli istmete vahel külili, hoidis õlavart kinni ja oigas hääletult. Mina olin jäänud istmele, aga lennanud (nagu hiljem selgus) kuidagi peaga vastu seina. Valu ei olnud. Helistasin häirekeskusse ja üritasin seletada, et reisirongiga juhtus avarii. Samal ajal üritasin aknast välja kõõritades aru saada, kus me oleme. Ja vagunis ringi vaadates aru saada, kui tõsine on olukord. Verd ei paistnud, kaugemal oli justkui klaasikilde. Siis sai keegi uksed lahti ja inimesed hakkasid välja minema. Vagun oli juba nii vildakile vajunud, et mul hakkas hirm, et see läheb ümber. Haarasin oma riided, koti ja telefoni, hüppasin vagunist välja ja jooksin eemale. Vagun oli rööbastelt maas, rong praktiliselt pooleks. Veidi eemal seisis mõlkis furgooniga reka. Tõsiselt vigastatuid ei paistnud olevat, kuigi mõned hoidsid pead kinni. Minul ei olnud ikka veel valus. Peaaegu kohe ilmus kuskilt punase fliisiga naine, kes uuris, kas on vigastatuid — ma ei usu, et kiirabi nii kiire oli, ilmselt oli see mõni  rongis viibinud meedik või lihtsalt asjalik esmaabitundja. Siis hakkasid mööda suurt manteed järjest vilkurid tulema — politsei, pääste, kiirabid. Rahvas seisis rahulikult raudtee kõrval põllul, mõned helistasid omastele, mõned pildistasid sündmuskohta. Mina andsin ka igaks juhuks tuttavatele teada, et olen väljaspool ohtu. Keegi jutukas meestarahvas tegi samal ajal telefonis valjuhäälset reportaaži, millest kuulsin, et reka oli tühi, juht oli noor mees, surma õnneks keegi ei saanud. Tuul oli kibekülm; nüüd hakkas tunda andma esiteks see, et ma olin mütsi rongi unustanud, ja teiseks see, et otsaette hakkas kasvama vägev muhk. Kogu nägu tuikas kergelt, aga tõsisema peapõrutuse sümptomeid ei olnud. 

Operatiivtöötajad olid väga operatiivsed ja asjalikud, inimesed aeti rongist eemale, sest diislit voolas välja ja tekkis tuleoht. Külmetajatele jagati tekke. Põrutada saanud suunati kiirabiautode juurde. Kõik ülejäänud aeti soojale Tartu-Elva tunnibussi, mis seisis, nagu kogu muu liiklus. Kuni maantee veel lahti oli, pakkus mitu abivalmit autojuhti küüti Elvasse ja Nõkku, aga suurele osale inimestest tuli keegi vastu või järgi. Ülejäänutele tuli asendusbuss, mis viis Nõkku, kus istusime rongi peale ümber. Koju jõudsin napilt tunnise hilinemisega, nüüd andsid juba õlg ja kael ka veidi tunda. Aga üldiselt ikkagi — õnnelik õnnetus. See kõik oleks võinud minna palju hullemini. Au ja kiitus Stadleri rongikonstruktoritele, need Porgandid on säilenõtkuse mõttes tase omaette. Loodame, et poolakad selle ilusti üles putitavad — kui enne suuremaid muresid ei tule. Ei julge selles osas enam midagi arvata ega prognoosida. 

9 kommentaari

Subscribe to comments with RSS.

 1. Indigoaalane said, on 12/03/2022 at 13:53

  Oi oi oi… Hea et hästi lõppes !!!

 2. ritsik said, on 12/03/2022 at 15:02

  Huh, õnnelik õnnetus, tänu jumalale!

 3. Simple said, on 12/03/2022 at 17:13

  Kui iga rongireis suurendab võimalust, siis tulevikus ainult suureneb võimalus veelgi . :)

 4. väga väga naine said, on 12/03/2022 at 17:31

  Osssaaaa!!!!

 5. _kaur_ said, on 12/03/2022 at 17:41

  Pmst peaks iga X sorti õnnetus edasist ohtu ikka vähendama. Süsteem analüüsib intsidente ja tagasisidestub nii, et tõenäosus väheneb. (Näiteks keelatakse rongide või rekkade liiklus ära vms.)

 6. mustkaaren said, on 12/03/2022 at 22:48

  Kuna Sa oled rongiga sõitnud tuhandeid kordi, õnnetus juhtus 1 korra, siis siit saab võtta mõõdusuhte. Tõenäosus oleneb arvaja religioonist või teaduslikust koolkonnast, aga ma kunagi ammu lugesin nalja: olenemata millegi toimumise eeldustest on tõenäosus alati 1:1, mis väljendab lihtsaid vastusevaikuid “kas”-kysimusele “kas see syndmus toimub või ei”, vastusevariandid on kas “ei” või “jah”, ehk 1:1. “Ei tea”, “jumal kaitseb”, “kohe on maailmalõpp” jne ei tule laienduste ja proportsiooni muutjatena arvesse, kuna taolisi spekulatsioone võib esitada lõputult. “Kas”-kysimusele on ainult 2 vastusevarianti ja sellele lisandub minu jaoks ainus tõsiseltvõetav täiendus “mul ei ole asja kohta kogu võimalikku informatsiooni, järelikult pole vaja ennast vaevata selle keerulisemaks ajamisega”.

  • mustkaaren said, on 12/03/2022 at 22:53

   Millest järeldub “tõenäosus ei ole sama, mis kindel teadmine, ja kuidas oletuslikud asjaolud mõjutavad mu otsuseid, ja kas sellest on kasu või kahju. või sellele mõtlemise asemel kuulan hoopis muusikat.”
   P.s. õnnelik õnnetus, ärgu kordugu.
   Ja poolakatele …väga palju rahulikke rongiremontimiseaastaid.

 7. nodsu said, on 13/03/2022 at 15:44

  Tõesti hea, et see rong nii tugev oli.

 8. Liis said, on 15/03/2022 at 14:35

  Ma seisin kunagi suvel tamburis jahedas (kui veel oli Edelaraudtee, enne porgandeid) ja vaatasin raudteele kiirelt lähenevat autot ja mõtlesin, et huvitav, kas siin on autosild või -tunnel, kui käis pirakas ning jõudsin ristuva teega kohakuti just siis, kui kapott must aegluubis mööda lendas. Koperdasime viltuselt rööbastel seisvast rongist välja, autost sikutati laibad välja, kaeti tekkidega. Seisime sealsamas, vaatasime tekkide alt voolavat punast niret ja ootasime bussi. Mõne minutiga jõudis kohale teine auto, kust kargas ahastuses keskealine mees välja: roolis olnu olla ta poeg, kes läks sõpradega täis peaga sõitma.


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: