tavainimene

Siseturist

Posted in * by tavainimene on 30/07/2021

Külastasin üle mitme aasta kunagist kodulinna. Veidrad tunded. Mul on aastaid olnud korduv unenägu, kus ma kõnnin talvel õhtuses hämarduvas linnas, vaatan oma kodumaja aknaid ja tean, et seal elavad nüüd uued inimesed, ja ma ei tea, kuhu minna. Noh, kunagine kodumaja on nüüd väga nägusalt renoveeritud ja selle ümbrust on ka korralikult vuntsitud. See ei ole enam see. Aga samas kuidagi ikkagi on. Ma elasin siin 40 aastat tagasi. Kuhu ja kuidas need aastad kadusid? Oh jah.

Sõin hommikust populaarses kohvikus — kaerahelbepuder peekoni ja parmesaniga. Peekoni rollis esines praetud singipuru, parmesan puudus kodustel põhjustel, puder ise oli kleepuv ja magus. Tähendab, sellega on nii. Sa võtad teflonkattega poti ja paned sinna paar peotäit jämedaid röstitud täisterakaerahelbeid. Ja lisad tunde järgi linaseemneid. Kuivalt. Ja nüüd sa segades-soputades-raputades kuumutad neid helbeid ja seemneid kuivalt seni, kuni hakkab erituma õrna küpsemislõhna ning linaseemned hakkavad popkornina praksuma. Nüüd lisad paraja sortsu keeva vett, lased paarkümmend sekundit keeda, keerad tule alt ära ja lased pudrul kaane all viis minutit haududa. Tulemus peab olema täiesti sõmer, ilma vedelikuta. Maitsesta soolaga ja lisa korralik kuhjaga supilusikatäis võid. Kõige parem on soolane või. Peekon ja parmesan — noh, kui sa viitsid, aga see puder on niisama ka hea.

Kohalikud ilmselt teadsid putru vältida. Külastajaid oli tööpäeva hommiku kohta üllatavalt palju ja nad olid üllatavalt ühte fassongi. Neljakümne tuuris mees, mõne Skandinaavia põllumajandusmasinate maaletooja edukas müügiesindaja, mängib sõpradega korvpalli ja tennist, teksa-põlvpüksid ja plätud, Timberland ja Helly Hansen. Tema kaunis, sale, päevitunud ja blond (teine) naine on iluteenindaja ning neil on kaks poissi, samuti päevitunud, pöetud peadega, jalgpalliklubi laagrisärgid seljas. Muidu on nad suvel Võsul, aga täna oli ilm hommikul selline kahtlane, siis tuldi linna käima. Ta ei tea veel, kas hääletada Reformi või EKRE poolt. Reform on majandusasjades mõistlik ja majandus on teadagi kõige alus. Aga no Kaja Kallas on ikka väga nõrk. Väga nõrk. Oleks Ansip eesotsas, siis poleks küsimustki. EKREga on jälle nii, et … mida vanemaks saad … ja kui vaatad, kuidas omal lapsed kasvavad … ei tahaks ju küll, et nad peaks hakkama siin mingite murjanitega maid jagama …

Kõndisin linna risti ja põiki läbi, kahe päeva kohta tuli vist kindlalt üle 20 kilomeetri. Olin Vallimäele ehitatu suhtes telekast nähtu põhjal üsna skeptiline — et loodus liiga ära betoneeritud –, aga kohapeal mulje paranes. Linnuse poolses otsas on loodust ka piisavalt järel ja vana laululava pool näeb päris viisakas välja. Et laululava kui sellist enam pole — nojah, nüüd on teised ajad, mis seal ikka; rajooni meestelaulupäeva asemele astub siidrifestival.

Pikal tänaval näeb linn küll tõsiselt vaeva. Ma olen nende modernsete valgete laternapostide suhtes väheke kõhklev, aga võib-olla retro näeks tõesti liiga kitšilik välja. Jõuaks nüüd erasektor ka järgi; suurem osa vanu maju on ikka tühjad ja kurvad. Toosama põllumasinate müügimees võiks ju mõne ära osta? Ja tema naine võiks seal avada ilutoa, antiigipoe, lilleäri või kohviku? Nojah, aga mis sa teed, ehitus on ju praegu nii kallis … kohalik oligarh pidavat küll plaanima keskväljaku äärde pilvelõhkujat, mis viiekümne versta peale ümberringi näha peab olema. Kõige turgutavama süsti annaks Rakvere arengule siiski ilmselt Põhjakeskuse üles ostmine ja kinni panemine, et ärid kesklinna tagasi koliksid. Ja mõne kõrgkooli piirkondlik kolledž võiks siin ikka olla, aga ma saan aru, et selle subsideerimiseks pole Euroopa Liidul meetmeid.

Väikelinnades on alati ka mingid väiksed veidrused. Istusin kojusõidu eel bussijaamas, kui nägin väljas mööda kõndimas poissi, vanust ehk 12-14 aastat, pisike ja kõhn, üleni mustas ja kuulivest seljas. Mõtlesin vilksamisi, et mingi rollimängija. Aga hiljem kuulsin, kuidas turvamees lehekioski müüjale erutatult seletas, et “see Terminaator viidi politseiautosse, tal oli ju püstol ka vöö vahel”. Ja juba bussiaknast nägin, kuidas rahulolust kiirgav “Terminaator”, ikka veel kuulivestis, sealsamas bussijaama ees kohalike varavanade tüdrukutega kurameeris. Missugune on küll tema Rakvere 40 aasta pärast? Kas ta sööb mõnes Pika tänava antiigikohvikus kinoast ja goji-marjadest hommikuputru, disainerplätud jalas?

10 kommentaari

Subscribe to comments with RSS.

 1. KK said, on 30/07/2021 at 09:31

  Hea :)
  Ma olin just samas linnas kaks nädalat praktikal, kummalised muljed. Linn on peale 18 peaaegu inimtühi, mõni üksik jooksis selverisse süüa ostma. Vabanesin tööst 17 paiku ja mõtlesin linnas ringi jalutada, aga enamik kohti, kuhu oleks soovinud, olid kinni. Ilus soe suvepäev, mina ainukesena platsi peal suvitamas. Silmasin ühte ema, kes lubas lastel jalgratturi otsas turnida. Kohalikud prouad vist küll ei saanud juuksurisse ega iluteenustesse, nii veider. Isegi meil maal töötab juuksur vähemalt 19ni, künetibid lausa 21ni vahel.
  Samas öine liiklus oli selline, et majutusasutuses ei saanud tänavapoolset akent avada. Kuhu nad kõik sõitsid ja massiliselt?!

  Pikk tänav oli jah ilus, üldse suht tegusa olemisega linn tundus. Renoveerimised ja tee-ehitus jne. Aga kuidagi nii võõras ja kauge. Mul ei ole muidugi Rakverega varasemast mingit sidet ka. Üks nõukaaegne klassiekskursioon ja ca 5a tagasi toimunud meeste tantsupidu, rohkem ei meenu. Rohuaia kohvik oli tore :)

  Puder. Ma olin soolase pudru usku aastaid, hiljuti õppisin ringi. Nüüd on vahukoore törts ikka sees, siis suts soola, seemneid, mandleid. Hautamine jah, aga selline kleepuv ja mõnus peab olema. Ja enne söömist pool tl mett sisse ning peale värskeid marju ja kaneeli. Täisterakaerahelbed nagunii. Peekon? ei, isegi mitte vanasti kui ma pudru vaid sulavõi ja soolaga tegin. Maitsed on erinevad.

 2. nodsu said, on 30/07/2021 at 13:09

  Sa kirjutad ikka nii hästi.

  Ühtlasi jagan pudrumaitset, puder peab olema sõmer, mitte kleepuv, seepärast ongi piim pudru sees hirmus.

 3. Alex said, on 30/07/2021 at 14:21

  Vot SEDA putru pean mina saama!

 4. iibis said, on 30/07/2021 at 21:49

  Lihtsalt nii hea! (Muud polegi öelda.)

 5. Liina said, on 31/07/2021 at 12:27

  Nii tabav, nii tabav! Eriti meeldis “rajooni meestelaulupäeva asemel siidrifestival” . Kuna elan pea 40 aastat Rakvere magalas Sõmerul olen linna pooleldi ka enda linnaks pidanud. Paljugi võiks öelda veel…aga areng on. Nii nagu ikka võitlustes on võite ja kaotusi. Põhjakas peaaegu ei käigi. Kole on. Nutan taga vanu väikepoode: Linda, Pöialpoiss, Mudel ja muidugi Varraku raamatupood!

 6. _kaur_ said, on 31/07/2021 at 16:29

  Rakvere on minu jaoks koht “teel maale”. Sealt läbisõit lisab ajale 10 minutit ja mõnikord ma teen seda. Ja jah, sa kirjeldad hästi.

  Rakvere tuuma võtab minu jaoks kokku pilt esimeselt Punklaulupeolt.

  Suur üritus, väga palju rahvast, esinejad ja publik pooleks, enamik muidugi ontlikud pereinimesed, kuid nii mõngi onu v tädi oli end lapsepõlve meenutuseks värvilise tuka või veidra riietusega kenastanud. Laulupidu oli äge, aga sai läbi, ja kõik voogasid heatujuliselt mäelt alla, linna. Emotsioon aga põrkus suletud ustele. Mitte üks, mitte ÜKS linna kõrtsi, pubi, kohvik ega putka ei olnud end suurürituse puhul lahti jätnud.

  A meil olid lapsed ja midagi tuli neile anda. Niisiis veeresime Sõmeru suuna Statoili. See oli värskelt remonditud ja saanud endale seinasuuruse esi-akna. Sõitsime sinna ette… ja istusime autos.. ja imetlesime pilti, kuidas öisest bensukast paistab nagu kaupluse vitriin. Värvi! Roosa roheline sinine. Punkariharjad nii- ja naapidi. Sest ka teised laulupeolised olid ära tabanud, et kui Rakvere on kinni, siis Statoil on ikka lahti. Ja nii oli bensu-pood näljaseid sulelisi ja värvilisi triiki täis…

 7. tavainimene said, on 31/07/2021 at 16:43

  Tänan kõiki kenade sõnade eest.
  Punklaulupidusid ja siidrifestivale, keskaja päevi ja kolmikute kokkutulekuid peakski minu naiivse arusaamise kohaselt korraldama linna söögi-, joogi-, ja majutusasutuste esindusorganisatsioon. Ma ise seekord õhtul kauemaks välja ei jäänud, aga vanasti kippusid kõik peod lõppema Virma pubis. See on selline tore ausalt proletaarne anti-hipsterkoht, kus saab koduseid kotlette ja kahemehebände, ja kokteile serveeritakse kaheliitrise ämbri kaupa. Ja kui seal on menüüs kirjas, et toit sisaldab parmesani, siis on seda parmesani pandud ikka kapaga ja kausi põhjas ujub talle seltsiks sulavõi lombike.

 8. kaarnake said, on 01/08/2021 at 13:15

  Ma pean ka selle pudru tegemist proovima.
  See Linnake on justnimelt nii armas ja samas nii inimtyhi, kui eelkõnelejad kirjeldasid, lisaks kohati väga vinge maastik.
  Pean kurbtusega nentima, et 2 suuremat linna neelavad põmst kogu Eesti vaimupotentsiaali ja teistesse muidu väga armsatesse kohtadesse jääbki ainult nii vähe, kui linnaõiguste alalhoidmiseks hädavajalik. 😥😥

 9. Yxkb said, on 02/08/2021 at 09:00

  Rakvere on veider linn. Olen perega selle linnaga seotud juba aastakümneid. Mäletan aastakümneid tagasi lapsena siis tundub Rakvere turuplats ja selle ümbrus nii linlik ja elu täis koht. Viimaseid aastaid iseloomustab ringteede rohkus ja tühi “kesklinn”. Just nn kesklinn, sest peaks nagu olema kesklinn aga ei ole ju.
  Mõnikord mõtlen, et kus kõik siis on, aga kui Põhjakeskusest mööda sõita, siis selgub, et kõik on seal…
  Ja see on kummaline, et ei ole veekogu.

 10. nodsu said, on 02/08/2021 at 12:42

  Olles eelkirjutanutega küll nõus, lisan, et minu arust on Rakvere üks neid Eesti asulaid, mis on “seest suuremad kui väljast” elik rahvaarvu kohta üllatavalt elusad. Ma arvan, et need pettumused tulevadki sellest, et seal toimuv jätab mulje palju suuremast linnast.

  fun fact, Rakvere peaks ikka olema Euroopa väikseima rahvaarvuga linn, millel on kutseline teater.


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: