tavainimene

Karjäärinõutus

Posted in * by tavainimene on 14/06/2021

Selline mitte-Venni diagramm …

Ma ei suuda lakata imestamast töökuulutuste üle. Otsitakse inimesi, kes “põleksid kustumatust sisemisest kirest protsesside optimeerimise järelevalve vastu” vms. Selline üheksakümnendate investeerimispanganduse hüperaktiivne stiil mõjub mulle ausalt öeldes pelutavalt.  Mulle meeldiks teha tööd, mida ma oskan ja millest on tolku, ettevõttes, kelle eesmärgid ja praktikad on minu väärtustega kooskõlas ja kes kohtleb mind väärikalt. Aga palun jätke mulle siiski ka muu elu.

Või peabki töö olema kirg? Kas töö ei võiks olla tehing? Vastastikku kasulik ja viisakas tehing, mis jätab mõlemale osapoolele tunde ja teadmise, et nad on sellest midagi võitnud? Lõppude lõpuks, kuidas see majandusklassik ütleski, — me sööme leiba mitte tänu pagari heatahtlikkusele, vaid tema omakasupüüdlikkusele.

Kolleeg vangutas pead ja arvas, et ma reageerin üle. “Otsitakse lihtsalt inimest, kes viitsib kaasa mõelda,” pakkus ta. Et siis inimest, kes küsimusele “mida sa teed?” vastaks “ehitan katedraali”, mitte “laon kive üksteise peale”? Vaat siin tahaks jälle norida, et kas see katedraalivisiooni loomise osavus ei peaks mitte tulema tööandja poolelt?

No vaatame. Lähiaja plaan A on siiski keskenduda ülikooliõpingutele. Kahes aines on veel viimased tööd hindamata; ütleme lihtsalt nii, et ma ei leidnudki viisi, kuidas mahutada Tableau’s ühele diagrammile kogus, pikkus, kiirus ja vanus. Ees ootab spurt projektipraktikaga; pingeline uurimine teemal “kuhu salvestatakse MS Formsi vastused” andis vastuse “kuskil Euroopas”. Nojah siis. Aga vaja oleks, et salvestuksid Accessis. 

9 kommentaari

Subscribe to comments with RSS.

 1. tom said, on 14/06/2021 at 17:35

  Minu jaoks on ametlik töö alati olnud kuivalt kalkuleeritud tehing: minimaalse pingutuse eest maksimaalne tasu kas materiaalsetes hüvedes, kaasnevates boonustes või kinnimakstud vabas ajas. Vaba aega kasutan oma hobidega tegelemiseks ja niisama elu nautimiseks. Kokkuvõttes on ülesanne minimiseerida “tuleb teha” tegevustele kuluvat aega eesmärgiga maksimaliseerida “meeldib teha” tegevustele kuluvat aega.

  Töökuulutuste juures olev vaht on kokku pandud kellegi poolt, kellel see töökohustuseks, sest ülemus tahab (või töötaja arvab, et ülemus tahab) nii. Vestlusele ei lähe sa tema juurde ;)

  Üksikud õnnelikud meist töötavad aladel mida nad tõepoolest kirega teevad minnes õhtul magama palavas järgmisel päeval töölemineku ootuses. Pikas plaanis tekib aga küsimus, kas nad ikka on õnnelikud, nii mõnedki töötavad end nii haigeks või lausa enneaegselt hauda.

  Nagu mu praegune kõige kõrgem ülemus ütles esimesel koosolekul peale kohale määramist: “Ma ei tulnud siia sõpru otsima, tulin, et palka saada. Palka saan selle eest, et teie piisavalt tööd teeksite, mitte liiga vähe ja mitte liiga palju. Mind ei huvita teie puhke või lõunapausid seni kui töö saab eeskirjadele vastavalt tehtud. Mida vähem probleeme, seda vähem te mind näete.

  • _kaur_ said, on 14/06/2021 at 18:19

   Tomil on mingi Kanada arusaam tööst. Eestis ei ole ma sellist suhtumist kohanud, ka riigiasutustes mitte.

   Töökuulutustega aga on tõesti nii. Tööintervjuu on müügitöö, kus ettevõte proovib sulle müüa ettevõtet ja sina ettevõttele iseennast, liialdamine on ootuspärane ja mõlemapoolne.

 2. _kaur_ said, on 14/06/2021 at 17:39

  Microsofti tech support ei aidanud?

  Katedraalid. Marca kirjutas samast. Ma ei saanud aru, aga ei kommenteerinud. Kui sulle antakse võimalus ise valida, mida ehitada, siis miks mitte? Võib-olla on vaja katedraali, võib-olla vanglat või aiamaja. Enamik töid sisaldavad nii kivi ladumist kui projekteerimist. Vähe on neid, kus antakse suund ette ja öeldakse “siit kuni õhtuni”. Vähe on ka neid, kus palutakse õhku loss joonistada. Enamasti käivad pliiats ja labidas samas käes koos.

  Tööandja. Sellist mõistet pole olemas. Sõnastikus on, praktikas pole kohanud. Ettevõte või asutus või riik koosneb inimestest. Nemad teevad tööplaane, hangivad investorite või ministeeriumi käest raha, teevad ja vastutavad. Kui oled “tööl”, siis oled sina üks neist, teed ja hangid ja vastutad.

  Muidugi on see ühtekokku ka tehing.

  // dotseeriva režiimi lõpp

  • nodsu said, on 15/06/2021 at 00:59

   “Enamik töid sisaldavad nii kivi ladumist kui projekteerimist” – mõtlesin midagi sarnast, välja arvatud see, et kas nüüd just enamik. Aga huvitavad tööd enamasti küll.

   Vahel on kahjuks keiss, kus töö on huvitav ja toimikski kõige paremini kui kivi ladujal oleks ka projekteerimises sõnaõigus, aga ülemus on mikromanageerija tüüpi ja tahab ise kõike kontrollida.

   Mul on kalduvus isegi siis projekteerimisse nina toppida, kui ma kive laon – noh, et mis projekt on, sest järsku oleks x projekti puhul kivi kõige parem panna siia, aga y projekti puhul hoopi sinna. Ja hea klapp on siis nende projektjuhtidega, kellele see ninatoppimine sobib või kes seda lausa hindavad. Projektijuhtidega, kellelt tuleb nüri järjekindlusega vastus “aga meie nõuded on lihtsalt sellised”, on tüli kerge tekkima.

  • tavainimene said, on 19/06/2021 at 23:11

   Microsofti tech support? Selle eksisteerimine on kaheldavam kui Higgsi bosonil. On ainult lingid foorumitesse, kus sama küsimust on küsitud aastast 2010 ja ükski vastus pole märgitud kui “helpful”.

 3. Tigens -Togens said, on 14/06/2021 at 22:43

  Ma kujuutan ette, et eesti riigiasutuses on töö selline, kus iga üks jälgib silmanurgast naabrit, et see ikka tööd teeks ülemustel on omad tuttavad koputajad alluvate hulgas kes su käitumisel silma hoiavad ja regulaarselt ettekannavad.
  Põnev on sattuda sellise tööandja juurde, kes annab siis sulle tööd kui sa ise leiad selle töö ja ära teed.
  Töökuulutus see on kutse kandideerimisele, et kui on valik, siis tööandja võib oma maitse järgi tööline välja valida. Vabalt võid igale poole kandideerida, kui kellelgi sind tõsiselt vajab siis tunneb ta tavaliselt ise huvi.

 4. kaarnake said, on 18/06/2021 at 21:29

  Minu sees elav väike deemon teatab, et tyhja sest, et diagramm on mitte-Venni, vaid et Sinus on olemas maailmavalu ja igatsus kõrgemate sfääride järele. Meeldiva ja hästi välja tuleva töö eest pakse rahapakke oskab igayks vastu võtta ja mõnusalt manduda, aga katsu sa yhekorraga teha mitut lyhiperspektiivset asja nii, et kaugvaatelised ei kannataks. Mina nt seda ei suuda. Aga suurtest linnadest väljaspool elavate keskea teises pooles naiste eneseteostuse ja töötasu suhe on viisakalt öeldes levinud probleem ja ressursi raiskamine, sest vaestemajas elavad vanamutid on murdmatu traditsioon.

 5. Liis said, on 20/06/2021 at 09:29

  Oleks värskendav lugeda küll kuulutust, et “otsime inimest, kes töö ära teeks. ilma sundimata. olgu motivatsioon siis raha, eneseteostus või niisama seltskonna otsimine.” Ikka olgu sära silmas ja andmevõlur ja numbrikunstnik ja ma ei tea mis veel.
  Mul on elu ses mõttes lihtne, et huvisid on palju, mida saab ka erinevate ametitega ühendada, valdavalt peab ülemus vaid vaatama, et jalgu ei jää st motivatsiooni maha ei võtaks. Teisalt on ka ju ok, kui inimene teeb tööd palga vms pärast, tähtis on tulemus, mitte tingimata sinna jõudmise ajend.

  • nodsu said, on 21/06/2021 at 12:11

   “Peteri printsiibi” järgi on lausa ülemuse kompetentsuse näitaja, kas ta hindab väljundit elik seda, kui head tööd töötaja teeb – või sisendit à la “ta on nii usin/pühendunud/särasilmne”.


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: