tavainimene

Saabus maikuu, kaunis mai

Posted in * by tavainimene on 22/05/2021

… ja sai kohe läbi ka. Mida ma tegin kogu selle meeletu vaba ajaga, kui ma veel koolis ei käinud? Vaat ei mäleta …

Kirjutamiseks pole võhma, sest kogu vaimujõud läheb kodutöödele, mille teemad ulatuvad infosüsteemide riskihindamisest narratiivi struktuuri analüüsini. Vaatasin korraks järgmise semestri ainete valikut ja panin ÕISi kähku kinni. Ma pean ennast veel väga kõvasti veenma, et uued teadmised on olulisemad kui viisakad hinded. “Aine läbinud üliõpilane on võimeline mõistma andmeanalüütiliste tehnikate ristkasutuse võimalusi, näiteks seda, et assotsiatsioonireegleid saab rakendada seoste leidmiseks ka kahemõõtmelises andmetabelis või võimalust identifitseerida rist- ja ülesmüügi võimalusi iseorganiseeruvate kaartide klasterdustulemustest” — no ei tunne ma ennast mitte kuidagi selles lauses ära. 

Aga peenramaale külvasin muruseemne peale, nii palju on haridusest juba kasu.

Või noh. Viimased aastad on minus süvendanud veendumust, et teadus on suuremalt jaolt mõttetu, haridus on suuremalt jaolt kasutu ja mina ise olen suuremalt jaolt väärtusetu. Eks ma selle väiksema jao pärast pusin ikka veel edasi. 

Olete kuulnud seda võrdumit pardist, kes ei lenda nagu pistrik, ei jookse nagu gepard ega uju nagu delfiin? Ja et “aga kas gepard lendab, kas pistrik ujub, kas delfiin jookseb?” Noh, ma nüüd jälle töökuulutusi sirvides vaatan, et peamiselt otsitakse parte, kes jookseksid nagu gepardid, ujuksid nagu delfiinid ja lendaksid nagu pistrikud. Kallis tööandja, sulle kandideerivad sinna ebaadekvaatse enesehinnanguga nartsissistid ja heitunud, keda  töötukassa kubjas survestab nüüd juba igale poole avaldust saatma. Ära siis imesta. 

Peenramaast ja murust rääkides — elurikkus vohab mõnuga, kuna muruniiduk on juba kolmandat ringi remondis. Midagi seal karburaatori juures on mäda, aga viga ei leita üles. Teisel korral nad lihtsalt hoidsid masinat nädal aega töökojas ega teinud midagi, sest “ta ju läheb käima”, ignoneerides minu anamneesi, et tühjalt käib küll, aga niitma hakates sureb välja. Võib-olla oleks ikka pidanud kutsekooli minema?

19 kommentaari

Subscribe to comments with RSS.

 1. KK said, on 22/05/2021 at 18:31

  Kutsekoolis on ka pidev “mahtra” ja valdavalt suhtumine “teeme nüüd nii nagu õpetaja ütleb” :)
  Ei ole kerge see studeerimine, ei ole.

 2. _kaur_ said, on 23/05/2021 at 20:09

  Ühiskond premeerib enesekindlust, mitte kutse- ega akadeemilisi oskus. Kõvasti lõugava kliendi masin tehtaks korda üks ja kaks. Hea enesemüügimees munsterdaks end kõigepealt gepardina tööle ja alles siis selgitaks välja, mis oskusi vaja on.

  See, et semestri alguses loetakse õppematerjalidest üksteisele lauseid ette ja mitte ühestki sõnast ei saa aru – on tuttav. See, et semestri lõpus valdab nõutus – “mis siin üldse arusaamatut võis olla??” – ka see on tuttav. Aga… siin on teatud “agad”.

  • tom said, on 24/05/2021 at 22:47

   Nii on ja sellega tuleb lihtsalt hambad ristis adapteeruda. Vahel muidugi töötab ka viisaka kliendi meetod, sõltub firmast ja teenindajast. Ise üritan esialgu ikka heaga.

   Enesemüük on see oskus ilma milleta lääne ühiskonnas hakkama ei saa, ja mille oskusi minu generatsioonile ei õpetatud, pidime ise omandama.

 3. Mnjah said, on 24/05/2021 at 19:07

  Ideaalne karjäärimudel noortele: omandada ülikoolis mingi humanitaarne ja ükskõik kui ebapraktiline eriala, mis annab maailmavaate, mõtted ja sõbrad, ning seejärel minna kutsekooli ehtsat ametit õppima, mis annab leiva ja töörõõmu.

  • _kaur_ said, on 24/05/2021 at 21:20

   Nojah, aga siis see humanitaarne maailmavaade käib risti vastu valitsevale mammonakesksele maailmakorrale. Jube valus on kogu aeg.

  • kaarnake said, on 24/05/2021 at 21:34

   Kaur, ei pruugi, sest humanitaar võib vabalt olla väga hea raamatupidaja või fyysikaõpetaja või maaler või pottsepp, kui talle sobib ja meeldib. Ma kardan, et meie kandi probleemid tulevad pigem sellest, et rahvas ja raha liiguvad siit ära ja allesjääjad peavad hariduse ja talendi asemel keskenduma toore fyysilise jõu arendamisele ja muule, mis Maslow pyramiidi alumiste astmete ehitamiseks vajalik on. Marjamaa ja karjamaa värk.

  • _kaur_ said, on 24/05/2021 at 22:18

   Maaler või pottsepp, jah, aga mina räägin maailmavalust. Mida humanitaar- ja kunstiharidus praegu pea paramatult kaasa annavad. Alternatiiv on olla natuke ullike ja elada omas mullis, tunnen ka selliseid. Maailmavalus pankureid tunnen ma muidugi ka, aga nagu öeldakse, on mersus ikkagi parem nutta kui sapakas.

  • nodsu said, on 26/05/2021 at 11:58

   hmm… kas päriselt on kedagi, kes omandaks oma põhiväärtused nii hilja, kõrgkoolieas?

  • nodsu said, on 26/05/2021 at 11:59

   a mis karjäärimudelisse puutub, siis kui ma viimati töötasustatistikat vaatasin, oli kõrgharidusega inimestel ikkagi keskelt läbi parem sissetulek kui kutseharidusega. Kutseharidusega inimesi on “alati vaja”, aga selle “alati vaja” üks põhjus ongi see, et selle palga peale väga ei saa kedagi.

  • tavainimene said, on 26/05/2021 at 15:30

   Hmm, mina tulin vist ülikooli küll suhteliselt valge lehena. Iseloom oli juba olemas, aga ideesid küll veel ei olnud.

  • kaarnake said, on 28/05/2021 at 21:14

   Maailmavalu ja mitte-siit-maailmast-tunnet tunnevad ka need, kes kõrgkoolis pole käinud. Ja õpingutest (kahjuks lõpetamata kõrg) mäletan, et asutuse seinte vahele mahtus ikka väga …tuimi isiksusi ka. Haridus matsi ei riku, ehk ideid võib anda, aga isiksusele ei mõju 😁

 4. kaarnake said, on 24/05/2021 at 21:35

  Kui tohib kysida, siis mis firmas olid sellised lontrused, kes kunde kaebust millekski ei pidanud?

 5. Sekeldaja said, on 25/05/2021 at 09:52

  Minu vanuses 50++ on see IT kraadi saamine (füüsiku oma on, ja mõni aeg tagasi sai väga hästi läbi teesiga füüsikud oskavad kõike) järjest kaugenev eesmärk. peaks sooritama töö kõrvalt, isegi 50% õpikoormus tähendaks 60-70+ töönädalat. aga kui jaksu, siis hoolimata purunevast enesehinnangust tasub see ära. inimene ju olevat midagi, mida peab ületama. Kõige koledam asi, mida olen kogenud, on Dunning Krugeri kõvera peal liikumine. praeguseks olen madalam kui muru staadiumist hakanud natukene nagu pead tõstma. kool teeks sellele kiirelt lõpu …

  • tavainimene said, on 26/05/2021 at 15:27

   IT eriala õpingud tasuvad tõenäoliselt ära. 50+ võib-olla enam idufirmas 18tunniseid tööpäevi ei viitsi teha, aga mõnda riigiasutusse nõunikuks — miks mitte. Minul IT jaoks ajusid ei jätku, õpin poolpehmet sotsiaalteaduslikku eriala ja sirvin klienditeenindaja tööpakkumisi.

 6. Sputnik said, on 25/05/2021 at 18:33

  Koolis võiks selline aine ka olla kus õpetatakse ainult õppimist. Loed muruniiduki paranduse manuaali läbi ja kohe selge.

 7. tavainimene said, on 25/05/2021 at 22:10

  Mhh, ma lootsin, et mu selle suve mittesootereotüüpne hobi saab olema aiamööbli remontimine. YouTube’i abiga lammutaks niiduki muidugi laiali küll, aga kas kokku ka paneks?
  Töökoda ma veel avalikku häbiposti panna ei tahaks, varem on nad asjalikud olnud.

  • Sputnik said, on 26/05/2021 at 15:13

   On lihtsad asja mida ise teha pesta õhufilter puhtaks vaadata kas õli on sees tasemeni ja puhas ja vaadata kas mõni vedruke pole lahti tulnud karburaatori juurest kui on uurida kuhu see tagasi käib. Siis saad anda konkreetseid käsklusi töökojale, aga loota asjalikkusele, nad on samasugused pardid, muidu nad oleks rally tiimis. :)

  • tavainimene said, on 26/05/2021 at 15:28

   Õli on vahetatud, õhufilter vahetatud. Nende vedrukestega on juba keerulisem — hakatuseks peaks teadma, missuguses olukorras nad peaksid olema …

 8. Sputnik said, on 26/05/2021 at 20:53

  Üks vedruke reguleerib pöördeid ja ei lase väljasurra, kui sellega on korras, siis tuleb karburaator puhastada, aga sedasi ei proovinud et soojaks lasta ja vaadata kas siis sureb ära? Kui oled kuskile kännu otsa sõitnud, siis ei lähe tavaliselt käima, sest süüde läheb valeks.


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: