tavainimene

Jäävihm

Posted in * by tavainimene on 24/02/2021

Tsitaadimeister Henn Põlluaas on öelnud, et filosoof Hegel on öelnud, et vaid nendest, kes peavad vabadust kallimaks kui elu, saavad isandad. Väga põnev. Mina ei ole Hegeliga tuttav, aga kiire guugeldamine ütleb, et see isanda-sulase dialektika tuleb “Vaimu fenomenoloogiast”. Isandad on need, kes ei tööta, vaid sõdivad, ja nende identiteedi allikas on eluga riskimine; sulased on need, kes töötavad isandate heaks ja valitsevad loodusandide üle, tehes omakorda isandad oma töö viljadest sõltuvateks. Minu peas võttis selle peale ähmase kuju Tuleviku-Eesti, kus tööd hakkavad tegema robotid ja inim-isandate identiteedi allikas on duelleerimine ning robotite mässude mahasurumine. Mh-mh-mh-pup-pup-pup. 

Siis lugesin Postimehest sümpaatsete noormeeste ettepanekut, et me peaksime hakkama vähem tarbima, kuigi pole selge, kuidas selleni jõuda. Hmh. Nagu üks erudeeritud blogilugeja siinsetes kuluaarides kunagi ütles — raha lahendab kõik sellised probleemid. No ja minu meelest peaks meil nüüd juba küll olema võimekus kehtestada progresseeruv tarbimismaks. Aluseks tuleb võtta ökoloogiliselt ja ökonoomiliselt põhjendatud tarbimismäärad kaubagruppide lõikes. Näiteks saad osta iga kuu esimesed n kilo kartuleid ja kvartalis x paari sokke nullprotsendilise maksumääraga, aga mis üle selle, läheb maksu alla. Ja mida rohkem tarbid, seda valusam maksuvits. Tegelikult peaks meie andmestunud ajastul olema võimalik läheneda isegi veel personaalsemalt — ülekaaluliste jaoks võiks suhkur olla tulikallis ning kolesterooliga kimpus olijatel oleks valida nullmaksustatud aedvilja ja kümnekordse hinnaga grillvorsti vahel. Sama oleks auto ja ühistranspordiga — linnas elav kodanik, kellel bussid-taksod ümberringi võtta, võiks maksta automaksu ikka kohe nii, et on tunda.  Ja ärge hakake siin ajama petusissekirjutusest või “lasen vaesel naabril endale kuu lõpus konjakit osta”. Andmed, andmed, andmed … enam sa ennast süsteemi eest ei peida. 

8 kommentaari

Subscribe to comments with RSS.

 1. _kaur_ said, on 24/02/2021 at 19:58

  Eh. Meie valitud majandusmudel on kapitalism, mille käimapanev jõud on võimalikult rohke tarbimine. Just selle järgi mõõdetakse edukust – nii üksiku kodaniku kui kogu riigi oma. Kõik ideed ja ettepanekud, mis tarbimist mistahes viisil, on järelikult surnult sündinud. Sisuliselt on tegu riigivastase üleskutsega.

 2. tavainimene said, on 24/02/2021 at 20:26

  Kuidagi tuleb saavutada sihuke minimalistlik zen-kapitalism, kus hädapärast ületav tarbimine on äärmiselt põlastusväärne, ropp ja madal. Kas meil on propagandatööstus või jaa.

  • _kaur_ said, on 24/02/2021 at 23:04

   Propagandatööstus on täpselt vastupidise maailmavaate teenistuses :)

 3. Indigoaalane said, on 24/02/2021 at 21:29

  Mulle küll su mõtted meeldivad. Mõte hakkas kohe tööle, et kui kalliks minu elamine läheks :)

 4. Tip-top said, on 24/02/2021 at 23:37

  Kas siis ei hakka raha üle jääma mida saab näiteks tagurpidi tuuleks teha?
  Raha tahab hästi puhas olla ja armastab üle kõige korruptsiooni ja pesemist.

 5. lendav said, on 25/02/2021 at 10:26

  Kui tarbimist vähendada, siis meie püha lehm, majanduskasv, sureb ju välja?

 6. kaarnake said, on 25/02/2021 at 23:37

  Selle kõige haldamiseks peab naaberplaneetidelt vahendeid juurde sõidutama hakkama.

 7. piiripeal said, on 26/02/2021 at 15:38

  Sattusin kunagi miski küsitleja küüsi ja vastasin megapaljudele küsimustele. Küsitluse lõpus küsis proua, et millisesse ühiskonnaklassi ma oma arvates kuulun. No ma pakkusin haridustaseme ja sissetuleku järgi end julgelt keskklassi. Pr küsitleja nii ei arvanud, sest mu ei olnud ei ei telerit ega autot ja üleüldse oli rahakulutamine väga tagasihoidlik. Sain aru, et minu klassikuuluvus sõltus antud kontekstis ainult kulutatud rahast, ei miskist muust.
  Esitatud ettepaneku aga kiidan heaks, kahel käel!


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: