tavainimene

Vahva rätsep olen ma

Posted in * by tavainimene on 21/02/2021

Info visualiseerimise aines tuli koostada oma CV infograafikana. Väga tore ülesanne. Maalisin noolekesi ja kastikesi, sõnastasin oma oskusi ja kogemusi. Sain kõik valmis, lugesin üle … ja sain aru, et nii tagasihoidliku dokustaadi põhjal mind küll vaevalt keegi tööle võtaks.

Paaris blogis on oma oskuste hindamise ja enesereklaami teema jutuks tulnud. Üks ema oli nördinud, kui tema lapsel paluti gümnaasiumi vastuvõtuvestlusel oma tugevusi ja saavutusi loetleda. Jaa, see on nii tuttav. Enesekiitus läheb haisema. Uhkus ajab upakile. Töö kiitku tegijat, mitte tegija oma tööd. Mul on väga selgelt meeles, kuidas ma umbes nelja-aastasena läksin vanaemale näitama enda joonistatud ilusat pilti ning vanaema tõmbus pühalikult tõsiseks ja tegi mulle selgeks, et enda tehtud tööd ei sobi iialgi kiita. See ehmatus ja häbi elab mul siiani täiesti füüsiliselt sees.

Ja nüüd ongi nii. Suurema osa ajast tunnen ma ennast kasutu käpardina. Ja ülejäänud osa ajast — kui mulle siiski tundub, et miski on õnnestunud — silmakirjatsejana. Sest oh mis nüüd mina. Oh see vilets asjake. No käib kah vast, jah, kui sa nii arvad. See silmakirjatunne on veel eriti vastik tunne. Aga ausalt öelda et “jah, mulle endale ka meeldib” ka ei suuda. Miks? Vaat ei tea. Irratsionaalne hirm, et siis naerab kogu hõim mind välja ja saadab häbistatuna üksinda metsa surema.

Tänapäeval peaks vist koolis õpetatama, et ei tule võrrelda mitte ennast teistega, vaid tänast ennast eilsega või siis oma tegevuse tulemust kavandatud eesmärgiga? Nojah, tore. Aga siis tulebki gümnaasium ja intervjuu ja “mida oleks meie koolil võita sinu vastu võtmisest?”. Ja tööturg, kus, nagu ma nüüd aru saan, ei ole tagasihoidlikkus alati voorus. Kuigi oleks tore mõelda, et personalijuhid näevad albid kiidukuked hoobilt läbi ning õiglus võidutseb ja tasased pärivad maa. 

CV juurde tagasi tulles — õppida meeldib mulle endiselt, kuigi ma saan üha selgemalt aru, kui mõttetu see on. Magistriõpet lõpetades ei tea ega oska sa veel mitte midagi. Kui sa oled lahtise peaga, paindlik ja vähenõudlik ja sul on õnne, siis võidakse sind võtta õpipoisiks. Aga mitte keegi ei vaja viiekümneaastast algajat, osaku ta ennast kiita või mitte. 

19 kommentaari

Subscribe to comments with RSS.

 1. väga väga naine said, on 21/02/2021 at 21:45

  Mulle meeldib (ja see loeb!) peamiselt see, kuidas sa jõudsid haridusküsimuses minuga ühele meelele =)
  Ma nimelt olen ka usku, et koolis õpid … noh, neid kooliasju. Ja reaaltöö, reaalelu on hoopis midagi muud.
  HOOPIS midagi muud.

 2. tavainimene said, on 21/02/2021 at 21:55

  Jah, koolitöö on kahtlemata tarvilik, aga mitte piisav.

 3. lendav said, on 22/02/2021 at 00:50

  Ma olen su meiliaadressi ära kaotanud, aga tahtsin öelda, et su tunnike coachingut minuga on nüüd hakanud vilja kandma. Millal see oligi? Kolm aastat tagasi või kauem? Igatahes – sain lõpuks töötuks, tegin äriplaani ja sain (teisel taotlemisel) ettevõtluse alustamise toetuse kätte. Mäletan, meil oli sellest Sinuga juttu tookord.
  Teemast ka. Pidin raha taotlemiseks tegema äriplaani ja lisaks kõigile teistele rasketele osadele selles oli väga raske kirjutada ka enesekiitus. Aga ilma selleta ei anta ju midagi. Kõigepealt pidin ma jätma vettpidava mulje, kui tubli ja äge ja ettevõtlik ja imeline inimene ma olen, roostevaba terasest närvidega, sündinud juht ja enneolematu organisaator ja siis lootma, et nad mu imalat kiidulaulu ka uskuma jäävad. Imelik, jäidki. Ma nii hästi kirjutasin, et vahetevahel usun ise ka seda…

  • tavainimene said, on 23/02/2021 at 18:32

   Mul on sinu üle hea meel!

 4. väga väga naine said, on 22/02/2021 at 01:38

  Aaaaaga selle avastasin ma enda jaoks oma 4 aastat tagasi, et vahet pole, milline sa muidu oled, just enesekindlus kannab elus.
  Minu jaoks oli hiljavõitu. Isegi mu tütre jaoks, kes on nii krdi oivaline igas asjas, oli hiljavõitu.
  Aga oma poja olen ses osas adekvaatselt ennast hindama õpetanud.
  Sest on “kõrge enesehinnang”, mis on jama, sest tuleneb krt teab millest. Ja on kõrge enesehinnang, mis tuleneb usust, et olen inimesena väärtuslik, ükskõik mis.
  Ma üritan seda viimast neile anda, aga kuna tütar ei ela minuga, vaid mu emaga, ta saab vähem mõjutatud.
  Kuigi ka mu ema on õppinud =) Julgeb rohkem armastada, ilma et armastuse objekt seda kuidagi “ära teeninud” oleks.

 5. _kaur_ said, on 22/02/2021 at 11:45

  > personalijuhid näevad kiidukuked hoobilt läbi

  Nojah, a kui sa kiidukukk ei ole, ei jõua sa isegi sellesse faasi.

  Nii et mis siis on parem?
  Olla enesekriitiline ja täiesti nähtamatu?
  Olla kiidukukk ja saada läbi nähtud?
  Või natuke eputleda ja jõuda vähemalt nii kaugele, et sul on võimalus ennast tõestada?

  Kui kirjutad CV-sse “valdan vabalt suahiili keelt” ja sind selle pealt tööle võetakse, siis on ju mitu head võimalust.
  Võib-olla pole keelt tegelikult vaja.
  Aga kui on, siis ehk õpid ta joonelt ära.
  Või teed allhanget ja leiad kellegi teise, kes valdab.
  Kuid kui sa tööle ei saa, siis pole sul isegi võimalik proovida.

 6. tavainimene said, on 22/02/2021 at 12:07

  Kui mind võetaks tööle olematu suahiili keele oskusega, siis ma veedaks kõik ööd ja päevad värisedes, et kohe saab minu alatu vale paljastatud, mind visatakse hõimust välja ja saadetakse üksi metsa surema :)

  • _kaur_ said, on 22/02/2021 at 12:29

   Fake it till you make it töötab üllatavalt hästi. Kolleeg: “mind võeti otse ülikooli pingist tööle ja ma ei teadnud mitte millestki mitte midagi, nüüd aasta möödas ja mul on sada alluvat ja tead täitsa tore on.”

  • _kaur_ said, on 22/02/2021 at 12:29

   Sada ei olnud eufemism ega liialdus, oligi reaalselt 100 alluvat :)

  • kaarnake said, on 24/02/2021 at 14:14

   Ma kardan, et see “fake it ‘til you make it” on lubatud ainult säravatele noormeestele parematest perekondadest. Teiste soo-, sootsiumi- ja vanuseryhmade esindajad peavad ilmutama siivsat alandlikkust, et mitte maailma alustalasid kõigutada. 😁

 7. nodsu said, on 22/02/2021 at 20:15

  a selles endakiitmise kohustuses, et kooli pääseda, on ikkagi midagi nii ilget. OK, ma saan aru, et teeninduspiirkonnata kool tahab endale talente sõeluda. Aga miks pagana pärast peaks talendikuse samastama turundusoskustega?

  • _kaur_ said, on 22/02/2021 at 20:30

   Kool ei taha talente, vaid edukaid, sest need teevad koolile pärast reklaami.
   Talent võib saada edukaks, võib mitte, ja on üldiselt üks kahtlane nähtus.

  • nodsu said, on 22/02/2021 at 21:23

   no ma mõtlen mõnele, kes on meedias väga kõrge enesehinnanguga esinenud, ja kui ma oleks kool, siis ma küll sellist reklaami ei tahaks.

  • nodsu said, on 23/02/2021 at 13:37

   à la kas kool tahab, et teda tuntaks Arvo Pärdi või Jüri Mõisa tüüpi vilistlaste pärast. ja kumba kooli lapsevanemad eelistaks oma lapsi panna.

 8. piiripeal said, on 23/02/2021 at 11:57

  Tagasihoidlikkus on tee tundmatusse!

 9. Liis said, on 25/02/2021 at 08:40

  Ma soovitan stippe ja grante taotlema hakata, iga järgnevaga läheb enesekiitus lihtsamaks ja leiad enda juures uusi tahke, mida upitada. Tere tulemast akadeemiasse.

  • tavainimene said, on 25/02/2021 at 12:41

   Hahaa, võib-olla tõesti? Prooviks hakatuseks tulemusstipendiumi? Ma oma 4,67 hindega vist ei pääse löögile, sel semestril olla kõik enneolematult tublid olnud.

  • _kaur_ said, on 25/02/2021 at 12:50

   Kui enesekiitmine ei sobi, siis proovi teisi laimata?
   “Pille ja Malle spikerdasid relatsioonialgebra kontrolltöö ajal ja ühel neist on laps andmeteaduse magister. Cathrynil on onlyfansis video, kus vaatajad peavad talle saatma lõike euroopalike inimõiguste kujunemise kohta Platoni ja Aquino Thomase teoste alusel. Voldemar häkkis psühhoajaloo õppejõu Moodle konto ära ja tema hinded seal tuleb kõik tühistada.”

   Õpetlik ja ennasthariv ja ehk saab lõpuks ka stippi???

  • tavainimene said, on 25/02/2021 at 15:53

   Ma tõmbasin kohvi ninna.


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: