tavainimene

Õnnelik rahvas

Posted in * by tavainimene on 17/10/2020

Lugeja küsis, kas kodutööd meeldivad endiselt. Kuidas nüüd öeldagi. SQLi harjutused tekitavad minus tungi helistada maakonnakeskuse Selverisse ja küsida, ega nad ei vaja koristajat või kaubapaigutajat. Muud ülesanded meeldivad, aga pakuvad ka parasjagu proovikive, sealhulgas täiesti ootamatutes kohtades.

Näiteks tuleb võtta vaatluse alla mingi suhteliselt hiljuti tekkinud ühiskondlik nähtus, millega enamik inimesi pole rahul. Tundub lihtne, eks? Haa, aga järgmiseks tuleb esitada tõendid, et inimesed pole selle olukorraga rahul. No ja siin saab minu mõistus otsa. Kui tavateadmine ütleb, et eestlased on maailma suurimad vingatsid, siis praktiliselt kõik kättesaadavad arvamusküsitlused näitavad, et 80% inimesi on praktiliselt kõigega täiesti rahul, peaaegu rahul või üldiselt rahul. No palk võiks jah, muidugi, suurem olla, aga see pole ju mingi hiljutine nähtus? Tagasihoidlik 6% leiab, et ühiskonnas võiks olla vähem kraaklemist … Akadeemikud kirjutavad küll murelikult, kuidas ühiskond lõheneb üha enam mööda veajooni Tallinn-perifeeria, rikkad-vaesed, kiired-aeglased, eestlased-venelased jne, aga muretsejatena on nad ilmselgelt vähemuses. Kiired istuvad oma kõlakojas ja on rahul, aeglased samamoodi.

Ma olen guugeldanud risti ja põiki, aga missioon tundub üha lootusetum. Ainus, mis mul tuju tõeliselt heaks tegi: Euroopa Elu- ja Töötingimuste Parandamise Fondi raportist “Ühiskonnamuutused ja usaldus institutsioonide vastu” leidsin lause: “Usalduse tegurite mõistmine on keskse tähtsusega asjakohaste usalduse suurendamise meetmete
kavandamisel.” See on peaaegu sama ilus ja õige nagu puhas matemaatika.

4 kommentaari

Subscribe to comments with RSS.

 1. _kaur_ said, on 17/10/2020 at 23:10

  Mis on üldse ühiskondlik nähtus? Wikipedia ei tea, sellist artiklit ei ole.
  Aga millised on olemas? Võtaks nimekirja, sordiks värskuse järgi ja leiaks mõne ebameeldiva. (SELECT FROM social_phenomena ORDER BY create_date DESC jne).
  Kirjutasin googlesse:
  ühiskondlike nähtuste nimekiri
  Sain vastuseks:
  “It looks like there aren’t any great matches for your search.”
  Lootusetu.

  Googeldasin edasi. Ühiskondlikuks nähtuseks tembeldab kes tahes mida tahes. Sport. Kunst. Kaubandus. Naisteajakirjandus. Narkomaania. Naer. (Järelikult ka nutt.) Lollid. Vihakõne. Loovus. Palgalõhe. Surm. Häbi.

  https://en.wikipedia.org/wiki/Category:Social_phenomena ei paku väga abi.

  Ma ausalt ei tea. :(

  Küsi õppejõult kolm näidet?
  (Nagu see filosoofia lõpueksami küsimus: tõestage, et universum on olemuslikult võimatu; tooge kolm näidet.)

 2. Amaalie said, on 18/10/2020 at 11:04

  Vot rahul olemine või pigem mitte, on meie rahva jaoks üks pidev ja tõsikindel olemasolu tõestus. “Ma ei ole rahul, järelikult olen olemas.” Aga üldisemal ja kõrgemal tasemel – kuna meil riiklikult pole seni mingit vapikirja, siis pakuks välja, et meie kollektiivse ja individuaalse ja läbi aastasadade kestnud püüdluse vormistaks loosung “Jätke meid rahule!” Üliuniversaalne ja kõigile mõistatav.

  • _kaur_ said, on 18/10/2020 at 11:58

   Mhmh, aga ei klapi eelmiste valitsuste strateegilise eemärgiga “saada rohkem välisinvesteeringuid” ja “venemaa mõjusfäärist pääsemiseks tuleb olla võimalikult paljude rahvusvaheliste organisatsioonide liige”.

   Ehk, rahule ei jäeta meid niikuinii, aga me saame natuke valida, kellega koos mängida ja kellega ei.

 3. tavainimene said, on 22/10/2020 at 20:18

  Aga SQLiga seoses on mul vandenõuteooria. Andmebaase õpetatakse juba vähemalt 15 aastat samade näidete pealt. Esimesel aastal oli koduülesanne piltlikult “leia raudteelaste andmebaasist vedurijuhid”. Aga kuna tudengid, sindrid, kirjutavad ju eelmise aasta tööde pealt maha, siis teisel aastal täiendati ülesannet väikse lisanüansiga: leia raudteelaste andmebaasist vedurijuhid, kelle kodujaam on Tartu. No ja nii see asi eskaleerus. Nüüd tuleb leida Läti kodakondsusega vedurijuhtide ja kõrgharidusega katlakütjate, kes kuuluvad samadesse ametiühingualgorganisatsioonidesse ja kelle kodujaamade haruteede summaarne pikkus on alla 12 kilomeetri ja summaarne tasumata ametiühingu liikmemaksude liitintress üle 100 euro, põhjustatud tööseisakutes vastu tahtmist osalemiste keskmine arv kolmel viimasel seitsmeaastakul vagunisaatja kohta nummerdatud ridades. Või midagi sellist. Asi on suhteliselt lootusetu; ma olen ära piinanud kõik tuttavad informaatikud ja matemaatikud, kes nüüd lähevad mind nähes üle tee ning teesklevad kiiret ja tähtsat telefonikõnet.


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: