tavainimene

Suur maalritöö

Posted in * by tavainimene on 06/08/2020

Mulle meeldiks remonti teha nii, et ma annan remondibrigaadile võtmed, rahapaki ja näputäie Pinterestist välja prinditud fotosid. Karmis tegelikkuses ei ole brigaadi ega rahapakki; Pinterestiga ma üldse ei hakka ennast kurvastama. Tegelikult oleks vaja suurel toal kogu põrand ära vahetada. See tähendab, et toast tuleks välja (kuhu?!) tassida kolm väiksemat ja kaks suuremat kappi, kaks diivanit, laud ja tugitool. Kui kelleski see päratu rikkus kadedust sähvatas, siis olgu lisatud, et mööbel on liiga vana, et näha välja värske, ja liiga kole, et näha välja väärikas. Humanast kahe euro eest ostetud IKEA kate ei päästa päriselt asjaolu, et diivani ühe nurga alla on lisatoeks pandud puuhalg.

Ühesõnaga, põrand jääb ära. On, nagu on. Aga kui ees terendab veel aasta kodukontorit, siis tuleks seda kontorit ikka natuke värskendada. Eelmisel korral astusin ma reha peale värvi valikuga. Täismatt köögisein tähendab kuu aja pärast mitmesugustest pritsmetest (õli, mustikad, ketšup jms) täpilist seina. Maha oli pritsmeid võimalik nühkida ainult koos värviga. Tahmatriipudest ma ei räägigi. Seekord otsustasin siidmati kasuks; kuu aja pärast saab siis tulemusi, st täppe hinnata.

Värskelt värvitud sein oli kena küll, aga selle kõrval hakkas senisest valusamalt silma riivama põrand, mida katab ENSV lõpuaastatest pärit pruunides toonides veidramustriline linoleum. Mul on mustritega üldse mingi oma teema ja see ei puuduta ainult linoleumi. Ma ei ole suutnud seda teemat päriselt ära sõnastada. Loodus sobib ja korrapärane geomeetria valdavalt sobib, aga seal vahel on mingisugune õõvaorg. Näiteks enamik poodides müüdavatest vakstutest tekitavad oma mustriga minus visuaalselt sama tunde, mida auditiivselt tekitaks penoplastiga krigistamine.

Et siis midagi tuli selle linoleumiga justkui ette võtta. Esimene mõte oli muidugi: värvime üle! Põgus guugeldamine jahutas minu õhinat. Enne värvimist soovitati pinda umbes kolme erineva kemikaaliga töödelda ja lõpus oli ikka klausel, et kõige kindlam on osta uus linoleum. Phäh. Ma olen oma isalt pärinud küll vaevu veerandi tema hulljulget katsetajavaimu (“mis mõttes ma ei tohi muna mikrolaineahju panna?”), aga köögipõranda jaoks piisab sellest täiesti. Saatsin kassi õue ja käärisin käised üles. 

Mis ma sellest kogemusest õppisin? Esiteks, Bindo 20 on tõesti kõige vastupidavam värv. Teiseks, enne uue kihi peale kandmist laske alumisel korralikult kuivada. Kolmandaks, laske natuke veel kuivada. Neljandaks, püüdke oma värvitud linoleumil edaspidi kõndida ainult sokkides ja ärge jääge pikemalt ühe koha peale seisma. Ähh, mis ma räägin. Muidugi tuleb uus linoleum osta. Aga isegi nii on parem kui enne. Nüüd jääb veel ära oodata vastus minu kanalisatsiooniliitumistoetusetaotlusele ja veebipoest tellitud valamukapp. Ja õnn on üsna lähedal …

11 kommentaari

Subscribe to comments with RSS.

 1. .. said, on 06/08/2020 at 18:01

  Nii vähe ongi täielikuks õnneks vaja :)
  Korralik keraamiline plaat linoleumi asemel oleks nõrkadele?

 2. nodsu said, on 07/08/2020 at 00:52

  Ütlen tuttavate kodudes kogetu põhjal, et keraamiline plaat sobib neile, kes kunagi nõusid maha ei pilla. Suurem osa nõusid jääb linoleumile – ja umbes pooled nõud laudpõrandale kukkudes terveks, aga plaat- või kivipõrandal ei jää miski.

 3. tavainimene said, on 07/08/2020 at 09:45

  Minu esimene mõte plaatide puhul on millegipärast samuti seotud kukkuvate ja purunevate nõude, telefonide jms-ga. Alles siis tulevad ratsionaliseerivad põhjendused: kallis, raske, keeruline paigaldada, külm … Hmm. Kui nende keraamiliste plaatide all oleks põrandaküte, siis … aga ei, see elektriarve tuleks ilmselt astronoomiline.

 4. Liis said, on 07/08/2020 at 12:15

  Palju te neid asju maha loobite? Pehme põranda asemel saaks ka purunemiskindlaid nõusid soetada.

  • nodsu said, on 07/08/2020 at 15:52

   ma olen ihne ja teiseks kogemata animistlik, piisavalt tuttavad asjad on elusad ja isegi kui ainult paar korda aastas midagi katki kukub, on kurb.

   Asju ei pea loopima, nad kukuvad ise (sai kogemata liiga laua servale pandud; klaasi raskuskese oli tagurpidi asetatuna liiga kõrgel ja kukkus laiskliisu pealt alla; teine asi läks vastu ja nihkus üle laua-/kapiserva. jne.)

  • nodsu said, on 07/08/2020 at 15:53

   ja purunemiskindlad nõud on ju plastmassist (rääkimata sellest, et neid peaks ekstra soetama, erinevalt pärusnõudest, mis on majapidamisse valdavalt ise tulnud).

 5. väga väga naine said, on 07/08/2020 at 14:57

  Külma vastu ei aita ka purenimkindlad nõud.

  • väga väga naine said, on 07/08/2020 at 14:57

   pu-ru-ne-mis*

 6. kaarnake said, on 07/08/2020 at 16:17

  Aeg-ajalt on ehituspoodide soodukad sellised, et ära mata köögipõranda uue linoleumi/pvc mõtet veel maha.
  Me elame ainult 1 kord, seega ON mõtet värvida ja niita.
  Jõudu ja edu!

 7. muhukadri said, on 10/08/2020 at 12:47

  Mina näiteks unistan juba aastaid sellest, et ühel ilusal päeval katan oma elamise kõige suurema ruumi põranda kunstmuruga. Hiljemalt siis, kui idee-vastalised konservatiivsed lapsukesed on oma elu peale läinud, teen selle ära ka.

 8. _kaur_ said, on 12/08/2020 at 16:24

  Ma kogu aeg mõtlen, et sa oleks võinud ikka öösel maalida, oleks saand pealkirjast “t” tähe ära jätta.


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: