tavainimene

Tuduloogia

Posted in * by tavainimene on 28/05/2020

Avastasin, et on olemas unetuse-äpid! Ja neid on palju! Kuidas ma kohe selle peale ei tulnud! Nüüd üritan kombineerida uinumise taustahelisid: valge müra, pruun müra, öine mets, esoteeriline muusika jne. Kahjuks on üldse mingit potentsiaali nendel erivärvilistel müradel. (Kusjuures see on minu jaoks uus teadasaamine. Kui keegi oleks varem rääkinud midagi punasest mürast, siis ma oleks ilmselt arvanud, et see on miski valdurmikitalik mitmitaju vms. Aga selgub, et täitsa inseneeria teema.) Esoteerilise muusika saatel ma ei saa uinuda, sest aju üritab pingeliselt muusikas mustrit leida. “Öine mets” on täitsa metsas, sest aju kuulatab ülipingeliselt, ega ole kuulda kiskja sammude kahinat. “Vihmasabin”, “Kärestik”, “Kosk” jts tekitavad jälle muid ebasoovitavaid … ee … kuidas nüüd öeldagi … reaktsioone ja reflekse. 

Lugesin mingit artiklit, kus kirjutati, et unetus ei ole mitte seisund, mis avaldub öösiti ja mõjutab elukvaliteeti päeval. Selgub, et unetus on 24*7 seisund — su aju on kogu aeg liiga erk! (Kus see erksus siis oli, kui ma eile tähtsa kirja valesse listi saatsin?) Liiga palju beetalaineid. Üks kord beeta — igavesti beeta. Eks ta ole. 

23 kommentaari

Subscribe to comments with RSS.

 1. _kaur_ said, on 28/05/2020 at 16:30

  Ee… ASMR?
  Kus keegi pmst sügab su kõrval kassi või viilib seepi tükkideks?

  • tavainimene said, on 28/05/2020 at 17:18

   Sellest ASMR asjast pole ma kunagi aru saanud. OK, penoplasti krigistamine mõjub mulle kuidagi, aga kindlasti mitte uinutavalt.

  • nodsu said, on 28/05/2020 at 18:14

   “Kindlasti mitte uinutavalt”- hehee. Korra proovisin mingit sellist klippi kuulata, kõigepealt hakkasid justkui kõrvad sügelema (just nagu siis, kui teleka heli on natuke liiga vaikne ja kõrvad hakkavad plõksuma, või nagu mingi spetsiiflise tämbriga lauljate peale) ja järgnes kiiresti tunne, et ma hakkan kohe üle kere sügelema ja seejärel karjuma.

  • Klari said, on 28/05/2020 at 18:36

   Ma ei talu ka ASMRi üldse, sama tunne tekib, mis Notsul. Kohutavalt ebamugav.

   Ma ei talu muuseas ka mullikile plõksutamist ja ma ei saa kuidagi aru, mis on selles rahustavat ja mõnusat. Mind ajab see tõmblema :D

 2. Marge said, on 28/05/2020 at 16:31

  Minu retsept on kuulata audioraamatuid – soovitavalt igavaid :) Naiteks Audible-st saab normaalse hinnaga ingliskeelseid raamatuid alla laadida. “The Decline and Fall of the Roman Empire” uinutaks igauhe…

 3. KT said, on 28/05/2020 at 16:37

  Minumeelest sobib ka ajaleht Sirp. Seal on huvitavad kuid raskepärased artiklid ja väga ebasõbralik küljendus. Loed mõned lõigud, tunned ennast targemana ja uinud….

  • _kaur_ said, on 28/05/2020 at 16:58

   +1 KT :)

  • tavainimene said, on 28/05/2020 at 17:11

   Väärt mõte. Samuti tuleb välja otsida keskaja ajaloo õpik 7. klassile, mis mõjus omal ajal nagu kloroform.

  • nodsu said, on 28/05/2020 at 18:16

   kusjuures kaasunetuna võin alla kirjutada, et väärt lugemisvara aitab uinuda. Selline, mis nõuab jälgimiseks tähelepanu, nii et hetke, mil pea on uniseks jäänud, on kerge ära tunda.

   piisavalt keeruliste sudokude tegemine on ka aidanud (nõuab ka tähelepanu).

 4. Mnjah said, on 28/05/2020 at 17:48

  Paned silmad kinni ja astud kosmoselaeva, mis stardib Marsi suunas. Näed illuminaatorist kaugenevat Maad, tähti… Uni tuleb.

 5. Klari said, on 28/05/2020 at 18:05

  Ma proovisin ükskord neid eri värvi sahinaid, aga selgus, et mistahes heli ajab mind hulluks, selle asemel et uinutada. Oleks võinud muidugi ka eelnevalt selle peale tulla, arvestades, et mind segab ka õues puhuv tuul ja sadav vihm, rääkimata lindudest ja autodest.

  • nodsu said, on 28/05/2020 at 18:18

   huvitav, kas neid eri värvi sahinaid soovitavad mingid mitteunetud? inimesed, kes on nagunii kogu aeg nagu vana rahu ja siis kiidavad, et “proovi, nii mõnusasti rahustab”. tegelikult hoopis stimuleerib, aga kuna see on elamus, millest nad tunnevad puudust, siis mõjub meeldivalt ja “rahustab” igavuse peletamise mõttes (ses mõttes arusaadav, igavus võib kah närvidele käia).

  • toomastaliesin said, on 28/05/2020 at 22:40

   Mul on tunne, et see on mingi harjumise asi pigem, mitte igavuse või stimuleerimise küsimus. Umbes, et kui sul on Pavlovi refleks, et vihmasaju hääl katuseplekil on turvaline, sest ma ei tea, lapsepõlv või midagi, siis vastavat häält kuuldes tekib omakorda turvaline tunne ja lihtsam magama jääda. (Mingid sisendid ei mõju ilmselt üleüldse stiimulina, sest nad on kuidagi nii taust su jaoks, isegi siis kui vahepeal seda ei ole. Riiete kandmine on vast enamuse jaoks sihuke stiimul, kui nad just ei kraabi või muidu kurja tee – muist päeva ei pane tähelegi seda taktiilset stiimulit, mida riided annavad. No ja kui sul on kombo sellest, et magamajäämise assotsiatsioon ja samas piisavalt harjunud, et ei mõju stiimulina, siis võiks miski sihuke värk küll aidata magama jääda.)

  • nodsu said, on 30/05/2020 at 02:25

   Mu jaoks on muist päris helisid tõesti selline hea-mälestuse-turvatunde efektiga, vihmasadu või jõekohin on hea näide. Aga need ASMR helid on hoopis teistmoodi, eks neid reklaamitasegi kui “teed kõrvadele kõdi”. Paberi krabistamine mikrofoni ääres jne. Need tämbrid ajavad mul kõrvad sügelema ja plõksuma.

 6. lendav said, on 28/05/2020 at 21:48

  Kuulasin just killukesi värvilist müra. Mul ei ole mingit probleemi uinumisega, aga see kahtlane sahin ajas närvi, selle taustal pigem hakkan ennast sügama ja ebamugavuses väänlema, kui uinun. Uniseks jäämiseks on tõesti pigem mingi keerulisem raamat abiks.

 7. _kaur_ said, on 29/05/2020 at 07:49

  Aga kas “Richard Clayderman klimberdab su surnuks / magama” sorti muusika ei sobi? Igasugu soothing, zennnnnn, relaxing, covid-19 stress relieve muusikat on youtubes lõputult. Mulle sobib kõik… :)

  • _kaur_ said, on 29/05/2020 at 07:58

   Ja “Sirbi” heietuste asemel võib lugeda selliste videote kommentaare, mis on pmst lõputu joru naiivseid või newagelikke või muidu positiivseid sõnumeid stiilis “päikest teile kõigile, ma armastan teid lõputult, kõik inimesed on nii õnnelikud ja head, muusika on Jumala and inimkonnale ja see kümnetunnine kompilatsioon siin on kogu inimkonna seniste saavutuste apoteoos, ma sain eile esimest korda elus korralikult keppi ja teate kui hea on”. Väga uimastav.

  • nodsu said, on 30/05/2020 at 02:29

   ma ei tea, kuidas Tavainimesel, aga mulle mõjub muusika väga harva uinutavalt. Info ju! Ja harjumatus formaadis pealegi (harjumuspärane formaat on lugemine), aju hakkab kohe agaralt struktuure tuvastama.

   njuueidžkommentaarid ajaks kas närvi või siis oleks liiga igavad, et tähelepanu köita, mispeale mu enda mõtted kukuks jälle ketrama, aga une-eelse tegevuse eesmärk on mõtted maha rahustada, oma peas ketravast oravarattast välja pääseda. eiei, vaja on ikka piisavalt keskendumist nõudvat teksti, et oma oravaratta ketramiseks ei jääks ressurssi üle. ja piisavalt huvitavat, et see mind oma oravarattast (mis on samuti põnev) eemale meelitaks.

 8. kaarnake said, on 29/05/2020 at 21:28

  Ma eelistan uinumiseks kuulata vilinat oma kõrvus. Osa sellest on pärit mu väga varajasest lapsepõlvest, kui maailm oli veel värske ja ilus, aga osa on omandatud elu jooksul toredate asjade tegemise käigus. Ilus kergelt lainetav heli, päris mu enda new age.
  Aga mitte alati pole see nii olnud ja niisama see pole tulnud.

 9. Rents said, on 30/05/2020 at 17:07

  Kommentaare lugedes meenus kohe kutsikat kasvatades targematelt saadud soovitus, et ära proovi kuuekuust füüsiliselt ära väsitada, väsita vaimselt. Toimis tõesti paremini ja magas kauem/sügavamalt. 😁

  • _kaur_ said, on 30/05/2020 at 18:17

   Haha. Ma küsisin nädalase suusamatka päris alguses, et kui hakata KOHE Jägermeistrit jooma ja siis sirgjoone asemel piki sinusoidi suusatada (sest purjus), et siis kui palju teekond pikem saab. Inimesed hakkasid arvutama, ja tuletavad nüüd natuke kurja sõnaga meelde, et esimene päev oli kõige raskem, sest ma ajasin kõigil juhtme kohe alguses sassi :)

  • kaarnake said, on 31/05/2020 at 16:44

   Kaur: mitte palju pikem, sest enamus aega kulub matkajatel omaenda suuskadesse takerdudes kukkumisele ja ylestõusmise pingutustele, seega on trajektoor ilmselt oluliselt lyhemgi.

  • _kaur_ said, on 31/05/2020 at 19:43

   Tegelikult (ja täitsa ilma naljata) on nii, et mida kiiremini kõik ära juua, seda kergem saab seljakott ja seda lihtsam on liikumine.

   Eile näitasin lastele unejutu asemel Falcon 9 starti. Ajaloo loomine otseülekandes. Mõtlesin, et kui Hitleri või Peeter I või Aleksander Suure ajal oleks internet olnud. Kogu ilm korraga Gordioni sõlme raiumist vaatamas – oleks ju äge? Aga nüüd on meil see võimalus täiesti ja päriselt olemas. Lahe?


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: