tavainimene

Lolli ja raha teed lähevad lahku

Posted in * by tavainimene on 22/05/2020

Mõtlesin, et kuna rahvameditsiin on enam-vähem ammendunud, siis lähenen oma uneprobleemidele teaduslikus võtmes. Esimese asjana soetasin endale mõõteriista — aktiivsusmonitori. Kui palju, kui üldse, ma siis ikkagi sügavat und saan?

Ma olen ilmselt elav näide inimesest, kelle puhul mikrobioom või sisemine reptiloid vms langetab ostuotsuse enne kui aju käe vahele saab. No ei, ma natuke ikka lugesin arvustusi ka, aga põhiline järeldus, mis neist kõlama jäi, oli see, et ega väikse raha eest midagi suurepärast nagunii ei saa ja otsustage pigem disaini järgi.

Noh, minu vidina disainile ei saa tõesti midagi ette heita. Eriti meeldib mulle magnetilise kinnitusega rihm. Mis aga puudutab mõõtmist, siis teadusest on asi kaugel. Pigem kisub sinna Sigatüüka poole, kus sa võid maagilise abivahendiga aega edasi-tagasi kerida ja korraga samal ajal kahes kohas viibida. Nimelt minu uus nutikas käekell arvestab unetut vähkremist niihästi kerge une kui kerge võimlemisena! Kella viieks hommikul on mul juba kakssada sammu tehtud! Loo ise oma reaalsus! Osta nüüd meie uus seade ning saad samal ajal NII magada KUI sportida! Vautšivauviivau! Ma saan aru, et “samm” tähendab põhimõtteliselt igasugust käeviibutust, aga no kuulge.

Mõtlesin, et kirjutan tootjale mingi sarkastilise tagasiside, aga loobusin. Milleks. Ise olen loll ju. Ja disainil pole tõesti viga. Magnetilise kinnitusega rihmaga olen täiesti rahul. Las nad pusivad minu eelmise ticketiga, mis käis selle kohta, et kell uuendab küll äpi kaudu automaatselt kellaaega, aga mitte kuupäeva, ja käsitsi seda ka kuskilt muuta ei saa. 

19 kommentaari

Subscribe to comments with RSS.

 1. kristallkuul said, on 22/05/2020 at 07:18

  Hehee. Mina ostsin alustuseks lihtsakese kella, et vaatame, kuidas see mulle üldse sobib. Nüüd ma olen poolteist aastat kasutanud ja selle raha eest (vist 70 € maksin) on kella rohkem kui küll. Jah, temalgi on oma veidrused. Näiteks ratta seljas (vähemalt spordisaalis) elu eest vändates ta aru ei saa, et ma sporti teen. Mul võib pulss 180 olla, kell arvab ikka, et on 80. Aga see pidi Garminite tüüpviga olema. Mu vennal on paarsada eurot kallim kell ja tal sama lugu.

  Ja teekonna pikkuses eksib nii ca 20%. Kui ma jooksmas käin, siis ma JU tean, et ei jookse mitte 10, vaid pigem 8 km. Aga et ta oli nii odav, siis ma andestan. Teinekord jälle üllatab positiivselt. Näiteks täna vaatasin unetsüklit ja kui seni olin arvanud, et REMi arvestab ta ilmselt mingi algoritmi alusel, et sellise ja tollise aja pärast peaks saabuma REM ja kestma nii ja naa palju. Aga nägin selgelt, et korrapärast tsüklilisust ei olnud, ehk et need andmed olid mingi konkreetse näitaja põhjal tekkinud. Lahe.

  Kui plaanid odava kella peale üle minna, siis mina igatahes julgen enda kella kõigi oma puudustega isegi soovitada :)

 2. S said, on 22/05/2020 at 07:38

  Pea kammimine andis hellalt samme, kui ma kunagi kasutasin. Muuhulgas selgus, et ma peaaegu öösiti ei magagi. Ja selle stressiga ei olnud midagi peale hakata. Nii et loobusin. Teinekord mõtlesin mõnelt spordiinimeselt seda vööasja ja kella laenata, sest trenni ajal tahaks teada küll, mis minuga toimub. Nüüd on trennid küll pooleks aastaks unustatud, aga mõelda ja planeerida ju võib :)

  • _kaur_ said, on 22/05/2020 at 09:13

   “Kui sa sööd küpsiseid hästihästi kiiresti, siis fitbit arvab, et sa jooksed” on üsna mitu aastat vana nali :) Aga sa kopiraiterina ei ole mõelnud leiba teenida? Ma selle teksti peale hakkasin nihelema ja kipuks nüüd kellapoodi :)

 3. Mir. said, on 22/05/2020 at 11:27

  Kuskilt saab seda tundlikkust kruttida ka, et kas arvestab iga ninasügamist või rangelt ainult täissammu kõrval käevehkimist.

 4. tavainimene said, on 22/05/2020 at 16:39

  Ja nad kutsuvad seda küpsisetreeningumonitori smart watch! Vähegi tark seade saaks ju aru, et kui käsi vehib, aga kell on püsivalt telefoni läheduses, telefoni asukoht ei muutu ja pulss on alla 70, siis ilmselt ei toimu kiirkõndi, vaid ma üritan mõnele kolleegile päevasündmusi kommenteerida vms. Igaks juhuks võiks ta vähemalt küsida “r u excercising rn?”

  • _kaur_ said, on 22/05/2020 at 16:55

   No see, mis on trenn, on ju sinu otsustada! Ainult sina ise arvad, et päevasündmusi kommenteerides sa ei ole “excercising”. Kell ainult natukene.. vihjab :)

 5. tavainimene said, on 22/05/2020 at 17:41

  “Trenn on sotsiaalne konstruktsioon…”

  Hrrmmpf, arendus peaks liikuma hoopis selles suunas, et sa veedad nädal aega, päris andurid (ekg, eeg jne) küljes, ja kell õpetatakse personaalselt sinu jaoks välja.

  • nodsu said, on 22/05/2020 at 17:50

   väheusutav, arvestades, mis suunas on liikunud muusikafailide maailm: massid tahavad käib-kah-formaati, mitte ülihead, aga kallist, mis iganes mõttes seda kallidust võtta. nt nädal aega anduritega käimine kvalifitseerub raudselt kalliduseks.

 6. Nell said, on 22/05/2020 at 18:28

  Minu kell maksis nii 100 raha ringis, vähkrermist sammumiseks ei loe (muruniitmise rattasõiduks küll aga pmst sport ju küll, seega ei kurda) ja uneaega tundub, et hindab ka üsna adekvaatselt. Fitbit mul.

 7. Epp said, on 22/05/2020 at 19:18

  Mul selline 80€ nutikell( huawei). Muidu paris adekvaatne aga lapsekäru taga tehtavaid samme ei loe. Samas kui lehvitada nt siis on kohe mitukümmend sammu hetkega tehtud 😆.
  Aga muidu olen rahul. Öösiti voodis keerutamist sammudeks ka ei loe. Aga und mõoõdab adelvaatselt.

 8. kaarnake said, on 22/05/2020 at 23:25

  Minu arvates ei saa käekella formaati mahutada spordiarsti kabineti jagu tehnikat, seega olen leppinud nende teatud spetsiifilise jäsemepõhise piiratuse ja ebatäpsusega. Rohimisega 12 tuhat libasammu, kell on ju käe peal, teha on köki-möki. Pulsimõõtmine ei pea kogu aeg töötama, aga vahepeal on päris huvitav… Aga mismõttes asi vajab telefoniga synkroonimiseks lisaks bluetoothile asukoha sisselylitamist?
  Kaldun arvama, et enamus veidrusi tuleneb seadme olemusest, mitte tootjast või hinnaklassist… Ja 70€ vidinal on umbes 1 funktsioon rohkem kui 30€ maksval :)

 9. BOB said, on 23/05/2020 at 11:32

  Ma arvan et nendel disainikatel on sama sisu mingi hiina 10€ monitoril. Minu 10€ näitab ilusti täiesti rahuldavalt ja püüdlikult isegi eksimine on ainult mingi 10%.

 10. Liis said, on 24/05/2020 at 07:32

  Sammude loendamiseks on ehk üldse mõistlikum kella asemel mobiili kasutada. Mu iphone’il oli automaatselt vastav äpp kaasas ja tolle sammulugeja on väga täpne.

 11. nodsu said, on 24/05/2020 at 15:22

  A. just kaebas, et ta on päev otsa uimane olnud, pole suurt midagi jaksanud, ja kell arvab, et ta magab.

 12. Klari said, on 24/05/2020 at 19:15

  Ma ostsin ka endale hiljuti jälle uue pulsikella (see on mul mingi… kaheksas vist juba) ja sellel on mingi udupeen unekvaliteedi mõõtmine. Mille alusel ta seda mõõdab, ma aru ei saa, pulsi ja hingamissageduse järgi kuidagi, aga igatahes teatab ta mulle igal hommikul, et mu unekvaliteet oli paremal juhul compromised, tavaliselt poor või very poor. Ma hakkan juba kannatust kaotama, ma ausõna ei oska kuidagi kvaliteetsemalt magada.

  Samme ta loeb ka, aga ma ei vaata neid mitte kunagi, seega ma ei oska öelda, kas käeliigutused lähevad sammude arvestusse või mitte. Mul puudub üldse vähimgi arusaam, kui palju samme ma päeva jooksul umbkaudselt teen.

  Aa, kell on Polar Ignite.

 13. _kaur_ said, on 24/05/2020 at 21:13

  Mulle torkas just pähe – kas see tähendab, et teil on öösel kell käe peal? Kogu aeg? (hämming)

  Kvaliteetne uni on samuti sotsiaalne konstrukt. Pmst kell ju teab, kas ta “on” öösel “üksi” või on teine samasugune seade läheduses. Ja kui ei ole, saab kohe miinuspunkte äkki?

  • Klari said, on 25/05/2020 at 10:32

   On jah kogu aeg käe peal, mis selles imelikku on?

   Ja uni kui selline on üleüldse sotsiaalne konstrukt, sain ma täna teada. Ma ärkasin kell 03.37, enam magama ei jäänud, ehkki vedelesin kangelaslikult voodis kuni äratuseni 06.40. Kell leidis ikkagi, et ma magan. Tulemus oli hommikuks mõistagi taaskord very poor, aga no ma paremat ei oodanud ka. :D

 14. Morgie said, on 26/07/2020 at 18:43

  A mis nutikella sa kasutad? Mul on Mi Band 4, küllalt täpne, kipub pigem vähem kui rohkem mõõtma ja unes liigutamist ei arvesta. Küll aga jääb vahel hätta pärast öist pissipausi uuesti alustatud une registreerimisega.
  Pulssi mõõdab üldiselt natuke vähem, kui Kauri pulsivöö mõõtis. Aku kestab müstiliselt kaua. Muidugi on see mul kogu aeg käe peal! Kord kolme nädala tagant panen laadima.


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: