tavainimene

Uus reaalsus

Posted in * by tavainimene on 18/04/2020

Arvatakse, et see kroonviirus võib meile siia uitama jäädagi, samamoodi (ainult hullemini) nagu gripp. Mis siis saab? Kas me harjume ära ja lepime sellega, et iga ajaleht saab paar surmakuulutuste lehekülge juurde ja iga nädal on seal paar tuttavat nime? Või püüame kuidagi oma tegemisi kohandada? 

No näiteks kontaktivabad näomaskiautomaadid ja desinfitseerimisjaamad kaubandus-, teenindus- ja meelelahutusasutuste välisukse juures.
Üldse kõik toimingud maksimaalselt kontaktivabaks — iseavanevad uksed jms.
Avalikele tualettidele, ukselinkidele, istepinkidele, prügikastidele, ostukorvidele jms regulaarne automaatdeso aktiivhapnikuga vms.
Ventilatsioonisüsteemid ümber disainida, lisada desinfektsiooniprogramm.
Istekohtade paigutust igal pool hõrendada.
Koroona kiirtest, mis toimub puhumisega nagu alkomeeter, annab vastuse sekunditega ja positiivse vastuse korral saadab hoiatuse kõigile telefonidele, mis olid pikemalt lähikontaktis.
Isiklik riskiprofiil vastavalt vanusele, soole, terviseandmetele, töö iseloomule ja käitumisharjumustele (nt välisreisid, kokkupuuted välismaalastega) — telefon annab hoiatuse, kui satub kohta, kus rahvast, sh riskirahvast on liiga tihedalt koos. 

Mis see maksab? Kes selle kinni maksab? Kas sellest on kasu? Kui see hoiab ära mõned viirusesurmad aga on väga kallis, kas seda siis peaks tegema? Kui see on väga kallis ja hoiab ära ainult mõned viirusesurmad, siis kas on võimalik, et see toob kaasa kellegi infarkti või fataalse raviviivituse või enesetapu? Või kui see on väga kallis, siis äkki see tähendab hoopis tarbimise ja majanduse kasvu ja seeläbi inimeste tervise paranemist?

Uhke oleks ju öelda, et ma olen nõus pigem surnuks lämbuma kui oma tarbimis- ja meelelahutusharjumusi muutma, aga no tegelikult ma ikka ei ole nii uhke.

Või äkki me ikka seekord pääseme suure ehmatusega?

19 kommentaari

Subscribe to comments with RSS.

 1. Indigoaalane said, on 18/04/2020 at 14:36

  Mina usun neid teadlasi, kes ütlevad, et see on alles algus ja pehme algus. Meid st inimesi on liiga palju ja tööle on hakanud meie endi poolt põhjustatud nn “looduslik valik”. Taudid ei lõppe enne, kui me olemegi reaalselt 2m vahedega ja sh ka loomadest.
  Vaktsiinid võivad aga ei pruugi aidata, sest viirused võivad muteeruda.

  Nii et sinu stsenaarium läheb käiku. Rohkem surmakuulutusi, rohkem distantsi ja loodetavasti majandusele restart. Lugude ja digiajastust saab… ? Hügieeniajastu? Immuunsüsteemitigevdamise st solgiajastu ???

 2. nodsu said, on 18/04/2020 at 16:38

  Lisan selle keskkondliku nüansi, et isegi praeguse majanduspidurdusega ei ole kasvuhoonegaaside tekitamine vähenenud nii palju, nagu on kliimateadlaste sõnul katastroofi vältimiseseks, õigemini pehmendamiseks (sest see on selline aeglane katastroof, mis otsast juba käib) vajalik. Tähendab, meile sobiva looduskeskkonna säilitamiseks on meil isegi hetkel veel liiga palju majandust.

  (iseasi, kas majandus peab töötama just sellise pideva energiapõletamise põhimõttel, sellestki on räägitud.)

 3. Liis said, on 19/04/2020 at 05:44

  Küll kohaneme. Samamoodi on tehtud ju tohutuid investeeringuid muudesse ohutuslahenditesse, mida meil suurem osa ajast vaja ei lähe: tuleohutus näiteks. Kõik need sprinklerid, kustutid, ehitusnormid, süsteemid, skeemid, seadmed, komandod, standardid jne.

 4. Nata said, on 19/04/2020 at 07:26

  Kui head ettepanekud … kui neist mõnigi käiku võtta oleks juba abi aga eks neid haiguseid tuleb ju nagunii edaspidigi ja surevad inimesed niisama ilma koronatagi ja iga sekund sünnib uus inimene siia ilma .. aga vähemalt paljud õppisid kätepesu uuesti ära .. viimati õpiti seda tõepoolest lasteaias ja see oli ununenud … Mina pole kunagi enne pesnud banaane ja apelsine ja nüüd õppisin ka selle “kunsti” ära . Seebiveega ja puha … Ilusat uut nädalat !

 5. kaarnake said, on 19/04/2020 at 11:03

  See tähendab ka, et senised mugavustooted nagu elektrooniline side, kogu maailma mõistes suhteliselt kättesaadav meditsiin ja toidu odav suurtootmine kaovad osaliselt või täielikult. Mistahes praegused tehnoloogiad põhinevad intensiivsel energiatarbimisel ja praegu toimuv on alles algus. Mis järgmiseks, mina ei tea, aga aasta 2019 mõnususi me enam tagasi ei pruugi saada.

  • Morgie said, on 29/04/2020 at 15:29

   Elektrooniline side ei kao kuskile, miks peaks. Toidu tootmine ka ei kao, aga lisaks võib tulla rohkem väiketootjaid. Arstiabi kättesaadavus ilmselt kahaneb. Tagasi tuleb surma loomulikuks nähtuseks pidamise kultuur, mis pärast antibiootikumide kasutuselevõttu korraks põlu alla langes.

 6. Kaur said, on 19/04/2020 at 16:44

  Ühistransport kas kaob või jääb hädalahenduseks neile, kel muud valikut tõesti ei ole.
  Avalik ruum sisuliselt kaob.
  Kultuuri ühistarbimine kaob.

  Keskkonna-katastroofi kahjusid ei kanna ju ühiskond ühtlaselt. Eliidile jääb hästi ja energiakulukalt elamine endiselt kättesaadavaks. (Eliit – rikkad, preestrid, valitsejad jne.) Ülejäänutele muutub aga täiesti kättesaamatuks. Ühiskond lõhestub veel rohkem kui seni. Ja see juhtub tõesti niikuinii.

  Koroona / pandeemia mõjub aga kõigile. Eks “mersus on parem nutta kui sapakas” jääb kehtima, aga nutab tõesti kogu maailm.

 7. ep said, on 19/04/2020 at 18:11

  Siit on puudu variant, et leitakse üsna kiiresti (umbes aastaga) tõhus ravim. See tähendaks suremuse vähenemist ja hirmu kadumist, sest kui positiivse testi korral oleks võimalik võtta sisse tablett, mis rasked sümptomid ära hoiaks, siis oleks ju tegemist lihtsalt ühe tavalise haigusega ja ränki muutusi ühiskonnas poleks vaja.

 8. tavainimene said, on 20/04/2020 at 11:40

  Tõhus ravim oleks muidugi tore, aga kui nad seni pole isegi gripist jagu saanud …

  Mõned tooteideed, mis mul veel kohe pähe turgatavad: täpselt sinu näo järgi vormitud tihedate silikoonservadega mask antiviraalse täidisega ja dressuurikäevõru, mis annab hoiatava elektrisärtsu, kui käsi liigub näole liiga lähedale :)

  • lendav said, on 20/04/2020 at 13:40

   Üks austraallane olla püüdnud leiutada seadet, mis hakkab pinisema, kui käed näole liiga lähedal, aga sattus ise arsti juurde. Sest suures katsetamise tuhinas jäid magnetid ninaõõnde kinni. Ei ole lihtne see leiutaja töö :D

  • tavainimene said, on 20/04/2020 at 17:02

   Mis sa kostad …

  • _kaur_ said, on 23/04/2020 at 13:52

   Nagu see jõehobu – nunuh…

 9. bunsen_lamp said, on 20/04/2020 at 20:55

  Positiivselt mõeldes on siin ka head näha. Loodus saab aega hinge tõmmata, kilpkonnad Tais oma pesitsusrannad tagasi jne. Pikemas perspektiivis oleks muidugi looduskaitse seisukohast parem selline gripp, mis lõikaks demograafilist püramiidi alt – nagu 1957 aasta suur gripilaine, mitte ülalt, nagu see covid-19.

  Ja kui vaktsiini välja aretamine pikemalt aega võtab, nagu ennustataksegi, jääb ehk inimestele külge kiiduväärt kombeid. Usin käte pesemine, sotsiaalne distants. Ühesõnaga kõigist tulevad väikesed jaapanlased.

 10. tavainimene said, on 20/04/2020 at 21:03

  Vohh – kätepesuäpp, mis saab aru, et sa oled viibinud potentsiaalselt nakkusohtlikus paigas (pood jms) ning suunab su lähima kätepesukoha juurde.

 11. Liis said, on 21/04/2020 at 07:26

  Käsi aitab näost eemal hoida ka see, kui sa juba eelnevalt midagi käes hoiad. Veepudelit vms.

 12. Klari said, on 21/04/2020 at 13:27

  Väikeste tittedega ju ka tehakse midagi, et nad ei kratsiks oma nägu katki… ma ei usu, et neil käed kinni seotakse, aga mingit käpikud pannakse kätte? Andestust, mul pole lapsi, ma ei tea :D

  Kookoniks mähkimine annaks ka tulemust. Milleks neid käsi vaja üleüldse? :D

  • tavainimene said, on 22/04/2020 at 07:55

   Läbipaistev koonus ümber pea, nagu koertele pannakse. Ühtlasi hoiab ära kompulsiivse näksimise …

 13. _kaur_ said, on 23/04/2020 at 12:43

  Praegu tundub, et pääseme ehmatuse ja pika vindumisega. Massilist suremist ei tule, enamik vanureid sureb mingi muul viisil nii nagu endiselt. Futuroloogidel on muidugi head ajad. Nii suurt tähelepanu lähituleviku ennustamise pihta pole veel iial olnud.

  • Morgie said, on 29/04/2020 at 15:31

   Uued huvitavad nakkused tulevad.


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: