tavainimene

T ja Õ

Posted in * by tavainimene on 05/03/2019

Käisin ja vaatasin “Tõe ja õiguse” ära, esimest korda. Nüüd võtsin romaani uuesti ette ja kui see läbi saab, siis tahaks uuesti kinno minna.

Mulle meeldis, et sellest oli tehtnud lihtne hea tavainimese-film, mitte mingi mustvalge arthouse-ponnistus. Kunst kuulub rahvale! Kordagi ei hakanud igav ja kordagi ei hakanud piinlik; igati kvaliteetmeelelahutus, kui nii võib öelda. Päris tammsaarelikku kõikeläbivat nukrust ja resignatsiooni seal ju polnud. Isegi Krõõdast oli tehtud rohkem ingellik või haldjalik olend — pekslev liblikas undavate kärbeste kõrval! –, mitte nuttev ja hädaldav talunaine. Ja elu edenes — kui filmi algul kasvasid pujud ja ohakad põrandast läbi, siis lõpus olid söögilaual juba fajansstaldrikud. Lakkamatu pimedast pimedani töörühmamine ning selle lootusetus loodusjõudude vastu ei jäänud ka tooni andma, pigem oli finaal selline, et kuigi poeg lahkub armastuseta Vargamäelt, jätkab isa jõe süvendamist, sest teisiti ta elada ei oska. Võib-olla oli see sõnum Tammsaarele, et “me pole Eestis kunagi nii hästi elanud” — et me ei läinudki oma grammofonide ja tšarlestonidega lõplikult hukka, nagu ta ette nägi.

3 kommentaari

Subscribe to comments with RSS.

  1. kaarnake said, on 07/03/2019 at 10:08

    Mnjajah. TÕ on meeste lugu, naistel oli selles vähe sõnaõigust. Mind see kahjuks ei kõneta yldse, hoolimata detailide, keskkonna ja tööde suhtelisest sarnasusest, ja vaatamata see film ja yle lugemata raamatud jäävad. Palun seebivaba “Maaparanduse käsiraamatut”.

  2. tavainimene said, on 07/03/2019 at 19:43

    Eks see oli, jah, aeg, mil “meeste kodu oli maailm ja naiste maailm oli kodu”.

  3. Mnjah said, on 16/03/2019 at 22:29

    See “Tõe ja õiguse” kohta öeldud “maaparanduse käsiraamat” on Mikita kõige lollim lause üldse. Aga film on tõesti hea.


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: