tavainimene

Igal vennal vaateviis

Posted in * by tavainimene on 23/08/2018

Kaubamaja ees hoidis ülikonda kandev noormees, lai punane särp risti üle rinna, üüratu pika toki otsas lehvivat suurt punast vimplit. Sellel oli kujutatud mingi kuldset värvi kiskja ning vanamoelises kirjatüübis sõnad “traditsioon, perekond, omand”. Tuul oli tugev ja noormehel oli laperdava kangaga omajagu pingutamist. Viimsepäevaprohvetid, ordumehed, Opus Dei. 

Ordumehe kaks samamoodi punasärbistatud mõttekaaslast jagasid möödujatele lendlehti.  “Traditsioonilise perekonna kaitseks,” seletas mulle ligi astunud noorsand. Tänasin tõrjuval ilmel ega võtnud talt lehte vastu. Kuigi tahtmine oli kange öelda, et ma oleks nõus andma kuhugi allkirja õnneliku perekonna kaitseks, kui see kedagi kuidagi aitaks. Ja veel oli kange tahtmine selle pentsiku omandi-sõna peale nähvata, et “ärge koguge endale varandust, mida koi närib ja rooste rikub”.

Aga noh, mis ma ikka. Arvamusfestivalil alles oli juhtum: malbe vanem proua jagas rahvale mingi kristliku telejaama reklaame. Mina olin ülemeelikus tujus, manasin näole surmtõsise ilme ja teatasin talle: “Mul on teile halb uuudis. Jumalat ei ole olemas.” Proua naeratas mulle häirimatu malbusega vastu. “Jah, miks oleks jumal pidanud looma herilased,” sekkus kõrvalt keegi tundmatu, kes just tüütu putukaga kimpus oli. “Karistuseks inimestele nende pattude pärast,” pakkus kolmas külafilosoof. “Aga miks pidanuks jumal tahtma luua inimest, kellest ta täpselt teadis, et see läheb ja patustab?” ajasin mina jälle oma  omnistsientsuse-versus-vaba-tahte joru. Proua naeratas endiselt oma tüünet emalikku naeratust ja kostis mulle: “Teie ei ole jumalast mitte kaugel.”

Selle peale ehmatasin ma päris ära. On ju alati see oht, et kõige ägedamatest eitajatest saavad kõige ägedamad jaatajad. Seda nüüd küll vaja pole; ma katsun olla edaspidi leigem.

Ega need meie traditsioonilise perekonna kaitsjad on ju ka üsna leigekesed. Kui võrrelda näiteks konservatiivide rahvusvahelise klassi superstaari Jordan Petersoniga, kelle puhul kerkib küll silme ette Gilead, isegi kui ajakirjaniku vahendust võtta ettevaatuskoefitsiendiga. 

Advertisements

9 kommentaari

Subscribe to comments with RSS.

 1. Kaur said, on 23/08/2018 at 23:32

  Ma olen juba mõelnud, et ähvardavate kliima-, öko-, pagulus- ja muude katastroofide ennetuseks oleks ehk hea midagi uskuma hakata. (Ennetus muidugi isiklikus võtmes, laias plaanis ei muuda minu uskumine ju midagi.) Nii armas ja kerge oleks võtta omaks, et jääkarude väljasuremine või murjanite hordid või ookeane vallutav mikroplastik on lihtsalt egiptuse nuhtluste järgmine voor, või midagi sarnast, aga no igatahes kellegi selge tahe ja plaan.

  Nüüd tuleks vaid pakkumised laual ritta panna, plussid-miinused kirja ja ära kaaluda.
  Mingit religioonikompassi vms ei ole kusagil?
  Et kus oma kümnise eest parema katte ja tingimused saaks?

 2. tavainimene said, on 24/08/2018 at 04:59

  http://www.findmyreligion.com/

  • Kaur said, on 24/08/2018 at 12:05

   Sain teada, et olen “secular”, tore on.
   Aga seda tean ma niigi ja see ei ole üldse see, mida ma küsisin.

   Ma tahan teada, millise kliki valimisel (täiesti sõltumata sellest, et ma olen päriselt ateist) oleks minu ja mu järglaste elu kõige parem.
   Kas katoliiklaste maksusoodustused on 30 või 50 aasta pärast paremad budistidel?
   Kas luterlus läheb moest?
   Kas mingi (meie mõttes) obskuurne aasia usk vallutab maailma ja selle varaseks apologeediks olemine annab poliitikas v äris olulisi eeliseid?

   Seda tahaks teada. Mitte, et kes ma olen. (Kõik need “kes sa päriselt oled” testid on minu arust puhas jaburus, või siis lihtsalt napakas ajaviide.)

  • Kaur said, on 24/08/2018 at 12:06

   Ehk siis, tahaks psühhoajaloo teenust.

  • tavainimene said, on 24/08/2018 at 14:48

   No islami kliendibaasi ja turupositsiooni kindlustab kahtlemata see, et neil on põhikirja sisse kirjutatud surmanuhtlus usutaganejatele. Aga ma ei ole kindel, mis need early adopter’i boonused võiksid olla.

  • Kaur said, on 24/08/2018 at 16:14

   Ma saan aru, et kristlasi meelitati kunagi “ajutise abielu” võimalusega.
   Aga moodsas maailmas see ei tööta.

 3. Morgie said, on 24/08/2018 at 08:57

  Ilmutuse 3:16
  :D

  • tavainimene said, on 24/08/2018 at 11:07

   Just :)

  • polaarkaru said, on 24/08/2018 at 18:31

   See oleks küll tore aadress. “Kus te elate? – Ilmutuse 3-16.”


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: