tavainimene

Arvatud

Posted in * by tavainimene on 13/08/2018

Arvamusfestivalil käidud jälle. Teist aastat mitte niisama uitajana, vaid ametikohustusi täites — modereerisin üht keskmise suurusega ja üht väikest arutelu ja polnudki enam hirmus. Kolleegidelt sain kiita; no selleks kolleegid ongi. Teistele aladele kuulama ei jõudnud nii palju kui oleks tahtnud. Just nimelt kuulama, sest Arvamusfestival on muutumas Kuulamisfestivaliks. Alasid mehitavad suured institutsioonid, kes teavad, et rahva toovad kohale suured staarid. Ja kui juba staarid räägivad — Benedict Andersonist ja kujuteldavatest kogukondadest näiteks –, siis mida mina, lihtne tavainimene, ikka suudan sinna kuulamisväärset vahele öelda.

Kahekümneses grupis ma veel küsin sõna, aga kahesajases küll enam mitte. Kuigi mul oleks küll olnud tahtmine öelda, et üks põhjus, miks inimene “usaldab kõrvalistujat trammis rohkem kui oma riigi demokraatlikult valitud valitsust”, võib olla see, et valitsus suhtleb rahvaga üha rohkem läbi professionaalsete suuvoodrite ning poliittehnoloogiliselt täpseks timmitud sõnumite. Ma saan väga hästi aru, kui mind taandatakse jutupunktide sihtmärgiks ja kui ma tunnen, et mind ei usaldata tõega toime tulevat, siis ma ei usalda vastu ka. (Ses mõttes oli väga inimlikult liigutav ja siiras peaministri mõtteavaldus “jumal tänatud, et see eksinud rakett rabasse kukkus, sest kui ta oleks inimesi tabanud, oleks ju võinud keegi surma saada” — mille peale kommunikatsiooniinimesed ilmselt juukseid katkusid, oigasid ja validooli neelasid.)

Jah, kuidagi on mul tunne, et Arvamusfestival on ka muutumas jutupunktide edastamise kohaks. Turundusürituseks. Sellest on kurb ja kahju. 

Teine koht, kus ma oleks tahtnud midagi öelda, aga neelasin sõnad alla, oli seal, kus suurettevõtja kurjustas valitsusega, kes ei suuda sundida noori inimesi tema vabrikusse tootvale tööle rikkust looma minema, vaid laseb neil õppida hulgakaupa sotsioloogideks ehk põhimõtteliselt parasiitideks. Ja et kui noortel on vabadus õppida sotsioloogiat, siis tema, ettevõtja, nõuab endale vabadust mitte maksta makse, mille eest seda rahastatakse. Aga ma oleks tahtnud öelda, et ettevõtjal on täielik vabadus mitte olla ettevõtja. Kui ta ei suuda toota ja müüa nii atraktiivseid tooteid, et maksta töötajatele atraktiivseid palku, siis võib-olla tulekski anda võimalus kellelegi teisele. 

Üks teema jäi mind veel närima. See sai alguse hetkest, kui üks erakonnapoliitik arvas, et tuleb hoida elus väikseid maakoole, sest siis saavad noored pered kolida maale ja saada palju lapsi. Oijah. Ma ei oska seda teemat isegi õieti sõnadesse panna, ilma iseendalegi vastikuna kõlamata. Seda enam, et ma tean, et PISA testide statistika näitab, et Eesti koolid annavad ühtlaselt head haridust. Aga elupraktika näitab mulle, et haridust hindavad vanemad kalduvad üha enam panema oma lapsi võimalikult varakult linnakooli, kus on rohkem valikuid, kõrgemad nõudmised ja lihtsalt üleüldiselt intelligentsem seltskond. Mis omakorda tähendab seda, et väiksesse maakooli kalduvad üha enam jääma haridust mitte nii kõrgelt hindavate vanemate lapsed. Vähegi teravam pliiats saab sealt ilma vaevata oma viied kätte ja alles siis, kui ta gümnaasiumisse jõuab, koidab karm reaalsus — maakooli oivik ei oska tegelikult keemiat ega ole ka harjunud õppimiseks pingutama. 

Ja see teema on tegelikult laiem. Otsuseid langetavad (ja Arvamusfestivalil osalevad) enamasti kõrgema haridusega jõukamapoolsed keskklassi valgekraed, kes suhtlevad peamiselt omataoliste inimestega ning eeldavad (seda isegi teadvustamata), et kõik on samasugused. Aga ei ole, teab nüüd Tavainimene, kellel täitub sügisel neli aastat ääremaaelu. 

11 kommentaari

Subscribe to comments with RSS.

 1. Kaur said, on 13/08/2018 at 11:34

  Mnjah. Aga mida siis teha nende mitte-samasugustega? Loodame, et kui kooli ei ole, siis nad ehk ei paljune ka ja hääbuvad vaikselt nohisedes välja?

 2. Reha Rohus said, on 13/08/2018 at 11:43

  Jah, nõustun hinnanguga, et sel aastal oli Arvamusfestivalil pigem Kuulamisfestivali vaib. Osalesin küll vaid reedel, kus vist ongi kohal pigem need, keda töö on festivalile toonud ja järelikult pigem sellised inimesed, kes töötavad ametikohtadel, mis suunab (või vähemalt lubab) neid Arvamusfestivalile. Aga mingit sellist Rahva Häält, nagu eelmisel aastal EKRE telgis, kus kodanikud rabasid üksteiselt mikrofoni, et sõnadega maailma manitseda – midagi sellist küll ei kogenud.
  Kahju.
  Ei tea, kas hakkab ära vajuma see üritus?

 3. Kaur said, on 13/08/2018 at 13:50

  Ma ei tea, kas ma kurvastan, kui EKRE telgis jauramise üritus ära vajub.

  Mis selle festivali positiivne programm või tulemus üldse on? Ma ei ole pr Liivat väga lugenud ega kuulanud ja ei tea, miks ta selle tegi. Aga kas teie teate? Et rahvas saaks asjapulkadele midagi öelda? Et asjapulgad saaks rahvale midagi öelda? Et tekiks häid ideid? Et saaks auru välja lasta? Et rahvas saaks aru, miks asjad on nii nagu on, ja leebuks ja lepiks (sellega, et külakoolid kaovad ja pension on väike ja RB peab tulema ja jne..)?

 4. KR said, on 13/08/2018 at 14:40

  Ma juhtusin raadiost kuulama korraldaja mõttekäiku, et Folgi puhul, näiteks, me ju ei küsi- mis on selle point ja ei imesta, et sinna kogunevad sarnase muusikamaitsega ja üritusest huvitatud inimesed.
  Ehk siis see üritus on selleks, et saaksid kokku tulla inimesed, kellele meeldib esineda ja teisi arvajaid kuulata. Lihtsalt.

  Aga Tavainimesele tänu ülevaate eest. Mind üritus huvitab, aga paraku pole aega seal päeva veeta.

 5. tavainimene said, on 13/08/2018 at 15:02

  Just nimelt — mis on Viljandi Folgi tulemus? AF puhul võiks olla tulemus näiteks see, et eksperdid, otsustajad, tavainimesed ja dissidendid on saanud üksteisele oma (väga erinevaid) arvamusi tutvustada ja põhjendada — elaval foorumil näost näkku, mitte anonüümses kommentaariumis või kinnises kajakambris. Aga kuidas seda saavutada, et institutsioonide jutupunktid vaba arutelu ära ei tapaks? Hmh, oleks ikka pidanud Tavainimese ala ära tegema — Hooandjas raha küsima ja.

  • KR said, on 13/08/2018 at 18:31

   Järgmisel aastal ;)

 6. Jamaikka said, on 14/08/2018 at 00:21

  Minule tundub see selline arvamuse suunamis või muutmis festival olevat, kus jahukotid suud ammuli tarkade nägudega kuulavad püha tõde. 8-)

  • tavainimene said, on 14/08/2018 at 17:03

   Hmm, minu meelest ainus, kes püüdis otseselt teiste arvamust suunata, oli üks Paide Konsumi ees isetegevuslikult esinenud veidi räsitud välimusega isik, kes püüdis enda vastas pingil istuvale kõhukale kaabuga härrale seletada, et maakera telg on nihkunud ning meid ootab ees uus ja senistest palju hirmsam Maunderi miinimum. Sellel pop-up arutelul ei puudunud teatav stand-up väärtus. Mul võis eemal pealt kuulates suu tõesti natuke ammuli olla.

  • Jamaikka said, on 15/08/2018 at 01:25

   Kuidas sellest aru saada, kui mõnele selgelt polariseeritud huvidega inimesele antakse arvamusliidri tiitel ja kui keegi arvab, et on leiutanud, kui me nimetame vanu asju teise nimega. Kui me näeme tv ja kuulame raadiot samad ajakirjanikud profid sõnasepad kõiketeadjad, kes ise küsivad, vastavad ja võivad kinnisilmi jaurata midaiganes teemal. Ma ei pea ju kuskile neid vaatama minema, see on nende karneval. 8-)

 7. mustkaaren said, on 14/08/2018 at 15:52

  Räägitakse, et mingid valimised on tulemas. Selge see, et poliitikud on otsekohe tasuta vabalava peale tormi jooksmas ja kodanike põnevad elumured jäävad nn avalikule huvile alla.

 8. kaur said, on 17/08/2018 at 22:46

  Arutelu toimus 10.8.2018 Arvamusfestivalil Paides.

  Toimus avalik arutelu, kus panelistidena osalesid tervise- ja tööminister Riina Sikkut, riigikantselei strateegiadirektor Henry Kattago, Arenguseire Keskuse juhataja Tea Danilov, eksperdid A B C …

  Ja siis üks A4 täis hüüdlauseid, mis ei ütle mitte midagi.


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: