tavainimene

“Ja peaksin sada surma ma”

Posted in * by tavainimene on 13/10/2017

Öeldakse, et kakskümmend üks korda tuleb mingit tegevust korrata selleks, et see muutuks harjumuseks. Ma ei tea, kas ma kunagi niikaugele jõuan, et narratiivivaba teatri vaatamine minu jaoks harjumuseks saaks, aga vähemasti ei koge ma enam sisemist šokki ja trotsi. Ei ürita kõike peas pulkadeks lahti võtta ega mõtle, et “kui laest lastakse nööri otsas alla pesuvann, siis mida see sümboliseerib” või “nende aknaraamide ja viirukipannidega tahab lavastaja meile öelda, et”. Pulgad, vannid ja pannid ei ole üldse olulised; loeb tervikkogemus — tunded ja mõtted, mis vaatajas tekivad. Tõsi, neid on üsna mõttetu teistele seletada. Ma ei tea, mida vaesed teatrikriitikud tegema peavad. Mida sa siin analüüsid?

Lavaka 28. lennu diplomilavastus “Ja peaksin sada surma ma” valmis algselt Hageri palvemajas, aga mina käisin seda vaatamas Tartus ERMi teatrisaalis. Teadjamad ütlesid, et Hageris mängis kohalik atmosfäär rohkem kaasa, aga Tartus olla tervikmulje võimsam olnud. Kokku on lavastus pandud Eesti külaprohvetite (18. sajandist Ülo Kipleni) nägemustest ja rahvalauludest, palju oli lavaka varasemateski tükkides kasutatud marssimist, trampimist, trummeldamist ja skandeerimist. 

Mis kujutluspildid ja märksõnad minus tekkisid — meenus ennemuistne jutt “Tondi-Tõnu”. Ja Asimovi lühijutt “Pääsemine”*, kus kaks astronauti kirjeldavad oma surmalähedast kogemust. Ja vanaema räägitud lugu sellest, kuidas üks sileda välimuse ja libeda jutuga aferistist külapoiss hakkas baptisti jutlustajaks ja lasi armunud vanamuttidel ennast kallite kingitustega üle külvata. Mitu korda keerlesid peas sõnad “vaim”, “vaimustus”, “vaimuhaigus”. Et kas kirjakultuuri eelsete rahvaste jaoks olid luululised nägemused lihtsalt eksimine vaimude ilma. Või on eksimine vaimude ilma kirja-rahvaste jaoks vaimuhaiguse tunnus. Ja et miks ja kuidas tekivad kollektiivse neuroosi või hüsteeria hood. Ja miks inimesed vajavad prohveteid — selle sõna kõige laiemas, ka ülekantud tähenduses. Ja miks mõni inimene tunneb, et just tema on seatud see prohvet olema.

Kokkuvõttes: huvitav oli ja mulle meeldis. Anonüümseks jäänud vaimuliku mehe sisse- ja väljajuhatus andsid laheda võõritusefekti, mis astus tugevasti piinlikkuse piiridele. Leiva murdmine ja jagamine oli võib-olla isegi juba natuke üle selle piiri. Aga noorte näitlejate teelesaatmis-regilaulud kõlasid seal ERMi tagumise otsa juures otsatut nostalgiat tekitavalt.

___________________
Donovan was obviously making a bad failure of his attempt to stand up. 
“Are we alive now? Or is there more?”
“I… feel alive.”
It was the same hoarseness. Powell said cautiously,
“Did you…hear anything, when… when you were dead?”
Donovan paused, and then very slowly nodded his head,
“Did you?”
“Yes. Did you hear about coffins… and females singing… and the lines forming to get into Hell? Did you?”
Donovan shook his head,
“Just one voice.”
“Loud?”
“No. Soft, but rough like a file over the fingertips. It was a sermon, you know.About hell-fire. He described the tortures of… well, you know. I once heard a sermon like that — almost.”
He was perspiring. 
(Escape! — Isaac Asimov)

2 kommentaari

Subscribe to comments with RSS.

  1. Kaur said, on 14/10/2017 at 13:41

    Ekstrapunktid tsitaadi eest!

  2. Mirjam said, on 16/10/2017 at 14:32

    Ma käisin ka ERMis vaatamas ja neid akende taga istumas nähes oli mu esimene mõte: “Oo, eksponaadid!”. Jah, kontekst-kontekst. See pastorihärra alguses ja lõpus mõjus mulle samuti eksponaadina, objekttasandina, nii et piinlikkust tundsin sama vähe kui iga museaali vaatamisel.
    Ja leivakannika jagamise ajal istusin kahe gluteeni vältiva inimese vahel. See tõi kah kenasti tagasi tänapäeva ja maisesse ellu.


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: