tavainimene

Ex nihilo

Posted in * by tavainimene on 31/08/2017

Astusin suure sammu 21. sajandile lähemale ning lasin oma lagunevasse maamajja paigaldada uue elektri. 25 ampri   ja kolme faasiga võid istuda mõisamõõtu elektrikamina paistel, küpsetada vahvleid ning õnnelikult kuulata, kuidas täisvõimsusel töötavas pöördõhuahjus säriseb terve põdrakints. 

Nüüd on nii, et ma tõusen hommikul üles, panen tule põlema, lülitan kohvikannu sisse … ja hakkan pilkases pimeduses otsima taskulampi. Otsingute käigus jõuan ma astuda peale kassile ja ajada ümber tabureti. Taskulambi asemel leian lõpuks telefoni ning selle valgel koperdan elektrikilbi juurde. Kõik kaitsmed on sees. Igaks juhuks lähen üle õue kempsu — jah, siin pole samuti voolu. Ohkan raskelt ja lähen uuesti kilbi juurde. Klõpsutan kõik kaitsmed välja ja ja uuesti sisse. Number nelja all nagu säriseks miski? Või on need mu üles kruvitud närvid? Number ühe — kõige suurema — järel süttib valgus. Ohkan uuesti. Kohviga ma enam katsetada ei julge. Otsustan võtta sahvrist pudeli mahla, vajutan lambilülitit … ja olen tagasi taskulambi otsimise punkti juures. Seekord taassüttib valgus pärast umbes pooleminutist pausi siiski iseenesest. 

Kui ma sellest kõigest elektrikule rääkisin, vajus ta näost ära ja ütles, et see pole võimalik. Esiteks, kui elekter on ära, siis iseenesest ta tagasi ei tule. Teiseks, maja ja kemps on eraldi liinide peal. Kolmandaks, kaitsme number üks alla pole üldse midagi ühendatud. 

Ilmselt ma olen kogemata avanud mingi portaali viiendasse mõõtmesse vms. M-m-m-merivälja, ma ütlen. 

9 kommentaari

Subscribe to comments with RSS.

 1. Anomaalica said, on 31/08/2017 at 21:34

  Mis sa arvad, et kui elekter kodust välja läheb ütleb ta sulle, kui tagas tuleb saad ise ka aru, vaevalt elektrik teab kuhu elekter läheb :)

 2. mustkaaren said, on 31/08/2017 at 22:02

  Elektrik teab, mis selle taga on, aga ei taha sulle öelda… halturr.

 3. lendav said, on 01/09/2017 at 00:46

  Kaarnaproua paarimees avastas mul siin ükskord sarnase anomaalia põhjuse. See oli otsi andev lamp. Lamp kärssaski lõpuks maha, kork sai mingi traadijupiga paigatud. Nüüd on seinal uus lamp ja kork on automaat – seda enam traadijupiga ei paika.
  Sul ei pruugi muidugi lamp kurja juur olla, aga mõni juhe või ühendus küll kuskil logiseb (otsi seda juhet kõigepealt elektriku peast).

 4. Mnjah said, on 01/09/2017 at 07:14

  Kas maja elektrijuhtmestik on vana? Kõlab lekkivate (lühise poole arenevare) juhtmete moodi. Ja olen ise vanas maamajas hakanud lõikama iidset juhtmejuppi, milles kuidagi ei saanud voolu sees olla, aga vaat oli. Soovitan ruttu juhtmeid kontrollida/vahetada.

 5. Kaur said, on 01/09/2017 at 07:55

  Kutsu elektrik hommikukohvile? Kui muud kasulikku ei juhtu, siis vähemalt saab kohvi keeta, sest ega elekter siis ikka ära minna ei julge.

 6. Anomaalica said, on 02/09/2017 at 21:15

  ILmselt pole see portaal, vaid elektrik on seinasees mõne nõrga ühenduse teinud ja see siis keevitab, kuidas siis muidu elektrist midagi põlema läheb või valgust ja sooja saab. :)

 7. mustkaaren said, on 04/09/2017 at 08:16

  Mul on maja elektrisysteemist suur osa 1970-d jj a-d. Kui paned saepingi vm rohkem kui kilovatise pingi tööle seinapistikust, mitte uuest pistikust pikendusi vedades, siis käib mõnes noore Brezhnevi aegses harukarbis põnev plaks. Mõni pistikupesa aga on sellise kvaliteediga, et sellesse pistetud lampide pirnide eluiga jääb lyhikeseks, sest lambid vilguvad ja särisevad. Ma ei usu, materjale mõnevõrra tundes, et need pistikud ja harukarbid uuenagi palju paremad olid.
  Ja inimesed elasid õnnelikult aastakymneid särisevate harukarpide, vilkuvate lampide (sest pirn maksis ju kopikaid, pane kasvõi iga päev uus) ja syttivate juhtmete ning yhenduste juures ja ehk olid isegi õnnelikud – näe, meil on elekter…

 8. Riho-Rene E. said, on 06/09/2017 at 13:06

  Eriti tasub silmad lahti hoida karpidel, kus on koos vanad alumiinium ja uued vaskjuhtmed. Kui need omavahel kokku keerata, siis hakkab tööle reaktsioon, mille tulemuseks võib ka leek olla.

 9. Morgie said, on 11/09/2017 at 11:53

  1. eksortsist kutsuda
  2. šamaan (vt punkt 1)
  3. mõned kristallid kilbi ümber riputada
  4. mõned kristallid elektriku ümber riputada
  5. osta petroolilamp ja piiritusepriimus


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: