tavainimene

Vaev on vana olla

Posted in * by tavainimene on 13/07/2017

Õiguskantsler avastas, et hooldekodudes ei hoolita eriti klientide inimväärikusest. Jah, kahjuks on tal õigus. Kahjuks ei jaga ma tema optimismi selles suhtes, nagu oleks võimalik ilma märkimisväärse lisarahata ja ainult natukese  täiendkoolitamisega asja oluliselt parandada.

Ideaalis võiks hooldekodu olla koht, kus inimesel on oma vähemalt esialgu oma privaatne tuba. Invatualeti ja -duširuumiga, võib-olla ka kööginurga ja verandaga. Võimalusega tuua kodust kaasa isiklikke asju, riideid, lemmikkiiktool ja -kummut. Toateenindusega ja tugiisikuga, kes hommikul tervitab, keerab kalendris õige lehe, räägib päevauudistest, utsitab voodist üles tulema, pesema ja riietuma. Võimete piires sotsialiseeruma, midagi füüsilist tegema, võimlema jne.

See asutus, kus on mitmekohalised palatid, peaks juba olema hooldushaigla. Aga isegi seal tuleks hooldatavaid püüda võimaluse piires aktiveerida. Ja voodite vahel peaksid olema kardinad või sirmid. Ja kuidagi tuleks vältida olukorda, kus üks memmeke sööb lõunat ja kohe tema kõrval istub teine potitoolil. Isegi kui jääb mulje, et kumbki nendest memmekestest ei jaga enam ammu maad ega ilma. Ja kui need memmekesed enam külgegi keerata ei jõua, siis võiks neil vähemasti külje all olla lamatistevastane madrats.

Meie hooldekodud, nii palju, kui mina neid näinud olen, on kuidagi “kaks ühes”. Klient kirjutatakse sisse ja talle antakse pesulaost selga asutuse pidžaama. (Sest kes jõuaks nende isiklikke pitspluuse ja villaseid kampsuneid pesta — igat eraldi režiimil!) Ta suunatakse palatisse — voodisse pikutama. Kõige meelsamini näekski personal, et ta seal terve päeva muudkui pikutaks ega kooserdaks ringi. Kukub veel maha või eksib ära. Ei — las pikutab! Mis võimlemine, nalja teete või? Kes jõuaks neid kantseldada? Kust see personal võetakse?

Voodirežiimi jõustamisel on suureks abiks see, et klient jäetakse voodisse teki alla püksmähkme väel. Nii on ju talle endale mugavam! Hakka neid pükse iga kord maha kiskuma, pea’s see äpardus ei juhtu. Aga pideva pikutamisega jääb vanainimene üsna kiiresti nõrgaks. Siis ta ei jaksa ega tahagi enam liigutada. Siis tulevad lamatised, siis veremürgitus ja surm. Veab, kui see surm tuleb suhteliselt kiiresti. (Tervislikud eluviisid — et jõuaksid vanadekodus kauem mädaneda!)

Aga ega keegi ei ole selles süsteemis kuidagi pahatahtlik või eriliselt kalk või hoolimatu! Ei, need on kenad inimesed, kes teevad oma tööd oma parima arusaamise järgi ja olemasolevate võimaluste piires. Lihtsalt — elu ongi selline. Ja kõik need õiguskantslerid on ju natuke elu-võõrad.

Omaette huvitav nüanss on see, et kui te viite oma eaka lähedase hooldekodusse, siis ega te ei teagi, mida teil on põhjust oodata või eeldada. Mingit lepingut teiega ei sõlmita. Ja miks peakski — teenuse saaja on ju eakas. Teie ei ole kohtu poolt tema eeskostjaks määratud? Vaat just. Muide, ega eaka endaga ei sõlmita ka mingit lepingut. Mitte kuskil pole kirjas, kes peaks hooldama tema varbaküüsi või lõikama tal juukseid või mitu korda nädalas teda tuleks viia õue värske õhu kätte. Pole lepingut, pole hooldusplaani, pole spetsifikatsiooni ega standardit. Teeme, nagu saame.

Oh jah.

Mis mind aga päris närvi ajab, on see, kui ilmuvad välja need tüübid, kes ütlevad, et “lahenduseks on kogukond”. On või? Päriselt? Mitu korda nädalas teie isiklikult olete valmis naabrimemme kakaseid pükse pesema? (Teate, et see lõhn tuleb ka läbi kummikinnaste?) Kas te saate töölt minema tormata igal hetkel, kui kõrvalmaja taat häirenuppu vajutab? Ja kui kiiresti te kohale jõuate? 

Oh. Jah. 

4 kommentaari

Subscribe to comments with RSS.

 1. Anomaalica said, on 14/07/2017 at 03:40

  Lahendus on ju leitud vanuritele antakse antidepresante see teeb nende olu lõbusamaks ja vanaduse talumise väärikamaks just nagu oleks neil kõige mugavustega verandaga tuba. Õiguskantsler peaks enne sellele teemale mõtlemist sisenema justkui paradiisi ja maitsma neid häid rohtusid. ET väärikalt vanadust läbielada peab lotovõidu saama. :)

 2. tavainimene said, on 14/07/2017 at 09:33

  Ja mida pingelisemaks muutub sotsiaaleelarve, seda suuremad PR-kahurid tuuakse lahingusse eutanaasiadebatis. Kui väärikalt elamiseks raha pole, siis tuleb väärikalt surra.

 3. Anomaalika said, on 14/07/2017 at 11:16

  Eriline mõnu on seda liikumatut vanurit iga 20 päevatagant uude haiglasse vedada, sest muidu hakkad mingi 3000 maksma kui ei vea siis maksad, veidi odavam varjant on veel hooldekodu.
  Samas haiglad on nõus sulle seda paradiisi võimalust kohe organiseerima peasi paradiisis tuleb arvestada ka paradiisi hinnakirjaga. :)


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: