tavainimene

Siinpool sood

Posted in * by tavainimene on 30/06/2017

Matsime vanatädi maha. Viimasel hetkel õnnestus kaua aega kasutamata seisnud kabelis olevale … ee … katafalgile sinise-valgeruudulise katteriide asemel must kangas hankida. Aga kirstukandjad astusid puruks pehkinud põrandalaua; hea, et nad oma kandamiga püsti jäid. Kõik muu oli, nagu ikka. 

Jaanitule ääres istusime, talvejoped seljas. Enne veel sai osaletud eestlaste uues rahvusspordis “lätistalkoholiostmine”. Aga meie, saate aru, tegime seda irooniliselt. 

Käisin asutuse suvepäevadel ja traumeerisin võrkpalli mängides põlves midagi ära. Varemerohu juure tinktuur kulub murettekitava kiirusega.

Advertisements

10 kommentaari

Subscribe to comments with RSS.

 1. mustkaaren said, on 30/06/2017 at 11:21

  Jälle tore lugu ebatoredatest olukordadest. Sa ikka oskad kirjutada.

 2. _kaur_ said, on 30/06/2017 at 11:53

  Mis on alkoholi ostmises ebatoredat???

  Ja mis tinktuur??? Mul on ka põlvetrauma. Mis ei parane kuidagi. Alt-meditsiini ideed on teretulnud!

 3. tavainimene said, on 30/06/2017 at 15:06

  Harilik varemerohiSymphytum officinale (kreeka k symphis ‘luude kokkukasvamine’, phyton ‘taim’). Kasutatud paljude rahvaste rahvameditsiinis luu- ja liigesetraumade ravis. Võimalik toimeaine on allantoiin. Salvi saab tellida Karepa ravimtaimeaiast; mina tegin tükeldatud juure viinatõmmist.

  Tõenduspõhised topeltpimedad platseebokontrollitud randomiseeritud katsetused puuduvad. Justkui ei tahaks ka teaduse huvides teist põlve välja väänata (ptüi-ptüi-ptüi), ja nagunii polnud nad mul juba alguses võrdses seisus.

 4. lendav said, on 30/06/2017 at 15:18

  Varemerohu salv on ka hea. Tinktuur olla teadjate väitel kangem ja äkiliste traumade puhul tõhusam. Salvi keetsin millalgi siin ise, varemerohu juured pesin, kuivatasin, jupeldasin. Siis searasva sisse hauduma. Koguseid ei mäleta, ju ma tunde järgi paniin – nii palju kui juuri õnnestus hankida ja rasva valasin peale nii et juured rasvaga kaetud said, aga segu ikka paks oli. Natuke aega oli pliidinurgal, sealt tõstisn aeglaselt jahtuma. Järgmisel päeval sulatasin uuesti üles ja kurnasin läbi marli juurejupid välja. Külmkapis seisab sihuke potsik järgmise hooajani kasutusvalmis (kui vahepeal kõike enda peale ära ei määrita). Tinktuuri tehakse ka õitest, aga peensusi jälle ei mäleta – ise pole teinud.

  • lendav said, on 30/06/2017 at 15:28

   Nüüd on mul oma aias varemerohtu piisavalt, kui on huvilisi, võin kaevata ja kasvõi postiga saata. Ise keeta või tinktuuri leotada praegu ei viitsi. Kusjuures . kui googlesse lüüa sisse “varemerohu salv” tuleb neid tegijaod ja müüjaid terve rida välja, osadel on need salvid veel teiste taimedega kombinatsioonis. Isegi apotheka lehekülg on esindatud. Ja retsepte on ka. Üks päris kena ülevaatlik leht on siin:
   http://www.vastused.ee/loe/kodu-ja-aed/ravimtaimed/10808/kuidas-valmistada-varemerohu-juurikast.html

  • _kaur_ said, on 30/06/2017 at 16:30

   Huh. Matkafoorumis on tüübid, kes põhimõtteliselt ei kasuta poest ostet priimust, vaid lõikavad endale õllepurgist oma. Searasvast salvi tegemine tundub mulle sama. Aga kas see päriselt aitab? Kui aitab, siis… hmmm..

   Mul on ristatisideme rebend… :(

  • lendav said, on 30/06/2017 at 18:49

   Põhimõtteliselt on valmis salvi saada päris mitmelt poolt. Ise tegemise kahjuks räägib vel see, kui kohe on vaja. Otsis siis neid juurikaid ja leota rasvas ja. Senikaua valutab. Kui pole aega mässata, siis parem osta.

   Mina paar aastat tagasi tegin, sest kiiret polnud kuhugi (pikaldane krooniline õlahäda) ja ema aianurgas taimed vohasid. Kogu salvikeetmine läks põneva keemilis-füüsikalise eksperimendi alla.

 5. tavainimene said, on 30/06/2017 at 19:51

  Kusjuures, kui ma nüüd vaatan, siis tõenäoliselt on see minu juurikas pärit mitte harilikult, vaid rootsi varemerohult.

  • lendav said, on 30/06/2017 at 23:34

   Aga kas aitab? Äkki on see rootslane veel vingem taim?

  • lendav said, on 30/06/2017 at 23:41

   Mis neil üldse vahet on hariliku varemerohuga? Ma ei leidnud kiire otsinguga muud, kui et inglise keeles on rootslase nimi Russian Comfrey.


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: