tavainimene

Sa kõrgemale püüa kui tiivad kannavad*

Posted in * by tavainimene on 14/05/2017

Kiikasin esmaspäeval programmeerimiskursuse kuuenda nädala materjalidesse, diagnoosisin endal intellektipuude ja otsustasin sisustada poolpuhkuse-nädalat jõukohasemate töödega. Muuhulgas koristasin ära puukuuri taguse — sorteerisin valdurmikitalikust kaosest välja päikese kätte hunniku väärtuslikku vanarauda ning tassisin renditud konteinerisse vanad aknad, suvised ja talvised. (Mäletate, kuidas talveaknaid eest ära võeti?)  Kuuri tagant tulid välja ka suured pigikamakad, mille murdekohad läikisid klaasjalt ja — pigimustalt. Milleks neid seal küll hoiti? 

Siis vedasin sauna eesruumist viimaks ometi vanapaberikonteinerisse kaks kasti 1980ndate Maalehti ja avastasin ühe käterätivirna tagant tundmatuks jääda sooviva närilise toidulao. Piinlik. 

Vahepeal käisin konverentsil ja sain paraja jahmatuse osaliseks, kui selgus, et üks ebamääraselt tuttavliku näoga väärikas vanem proua oli sellelt kursuselt, kes meid kunagi rebasteks lõi. Aeg meid muutnud on, just nii on see. 

Tagasi kodus, käisin üle ja kastsin ära vaarika- ja maasikapeenrad, põletasin viimast oksaprahti, pesin pesu, külvasin pottidesse kurgiseemned, lammutasin ära vana kompostikasti ja ehitasin uue. Ja istusin laupäeva hilisõhtul raske ohkega ikkagi arvuti taha. 

Ütleme nii, et kui ma edaspidi kuulen sõnu nagu “ekskursioon” või “reklamatsioon” või, hoidku selle eest, “rekuperatsioon”, hakkab mul silmalaug tõmblema. Rekursioon on saatana leiutis, et panna patuste surelike ajud kokku jooksma, eksitades nad omaenda mõtete fraktaalsetesse labürintidesse, seda ma teile ütlen. Teate, et kui seista kahe peegli vahel (ja omada väga teravaid silmi), siis on võimalik näha lõpmatust? Vot rekursioon on sellest tükk maad hullem veel. 

Ma sain kohustuslikud ülesanded patuga pooleks (st Stackoverflow hindamatu abiga) siiski kuidagi tehtud, aga mingit rõõmu ma sellest ei tunne. Nurjumise kibeduses lõbustasin end veidike, kujutledes, et nii need asjad tegelikult käivadki. Miks on mitu viimase aja suurt IT projekti lootusetult hilinenud ja/või vigased — hey guys, here’s the thing, we won a major government tender and we’re like totally at sea here, can anybody drop us a clue where to start with our code; kthanks bye.

_____
* Kui olulist rolli mängib selles lauses koma olemasolu või puudumine …

7 kommentaari

Subscribe to comments with RSS.

 1. Morgie said, on 14/05/2017 at 18:31

  Kas pigiga mitte omal ajal katuseid ei tõrvatud? Et katus vett peaks.
  Või siis oli selle elamise eelmisel asukal plaanis koduõu ära asfalteerida.

  • tavainimene said, on 14/05/2017 at 20:48

   Haa — muidugi! “Saba lahti, nokk kinni.”

 2. Kaur noh!!! said, on 14/05/2017 at 20:22

  Ma ka ei saa sellest wiki artiklist aru.

  “Saatana leiutis” – kõlab õiglaselt. Päris elus ei usu ma, et algaja projega hakkaks rekursiivseid algoritme / programme kirjutama. Enne päriselt töötava (tööstuslikus skaalas kasuliku, mitte lihtsalt intellektuaalseks eputamiseks sobiliku) rekursiooni tegemist on niikuinii vaja suurem laks matemaatikat sisse võtta.

  Kui rekursiooniga lihtsalt mängida tahad, siis kõige parem on midagi joonistada.
  Mina mürasin “dragon curve” nimelise joonega.
  http://iiida.blogspot.com.ee/2016/12/fraktal-dragon-curve.html

  • tavainimene said, on 14/05/2017 at 20:43

   Noh. Ütleme, et mul on lennuplaan sõnastiku kujul, kus võtmeks on linna nimi ja väärtuseks sellest linnast väljuvate otselendude sihtkohtade hulk. Ja vaja on koostada funktsioon, mis võtab argumentideks lähtekoha, sihtkoha ja lennuplaani ning tagastab True või False, vastavalt sellele, kas lähtekoha ja sihtkoha vahel on või ei ole otse või ümberistumistega lennuühendust. Ma siin guugeldan, et see on Depth First Search. Okeeei. Ma justkui saaks isegi aru, et kui lähtekohale vastavas sõnastiku väärtuses sihtkohta ei leidu, siis tuleb sama otsingut korrata, võttes uueks lähtekohaks iga elemendi tollest esimesest hulgast. Ja nii edasi ja nii edasi. Kuni jõutakse tagasi rekursiooni baasini või (minu variandi puhul) arvuti põlema läheb. Vahepeal tuleks ilmselt juba kontrollitud linnad kuhugi üles märkida. Ja kuidagi tuleb ikka aru saada, et “nüüd on õige aeg otsingud lõpetada”.

   Üldiselt, nüüd ongi õige aeg otsingud lõpetada. Ma lähen ära magama. 21. sajandi tööturul minust 21. sajandi robotitega konkureerijat küll ei ole; heal juhul võistlen intelligentsi poolest 20. sajandi gaseeritud vee automaadiga vms.

  • Kaur noh!!! said, on 14/05/2017 at 20:53

   Täpselt! See ei ole progemis-, vaid mataülesanne. Või no midagi vahepeale. (cs, algoritmid & andmestruktuurid, jne). Neid aineid õpitakse ülikoolis pikalt ja laialt. Aga enne on teadlased neid pikalt-laialt lammutanud. Ei ole alust arvata, et normaalse intellektiga inimene need ülesanded oma peas kiiresti ja efektiivselt ära lahendab. Eriti kindlasti veel ei ole alust järeldada, et kui inimene seda ära ei lahenda(nud), siis ei ole ta normaalse intellektiga.

  • tavainimene said, on 15/05/2017 at 07:45

   Tänan lohutuse eest, aga ma olen ikkagi isegi tavainimese kohta tuhmivõitu. Ma hammustasin alles praegu läbi, et programmi jaoks Tallinna ja Tallinna vahel on olemas lennuühendus — näiteks Berliini või Berliini-Londoni-Pariisi kaudu.

  • Kaur said, on 15/05/2017 at 08:41

   Jah, alg- ja lõpp-punkt tuleb kontrollitavate nimekirjast esimesena maha võtta.

   Kõige mugavam andmestruktuur selleks on hulk (set), nii et teed lihtsalt:
   juba_kontrollitud_sihtkohtade_hulk = set([alguspunkt, loepppunkt])
   Ja hiljem siis lahutad sealt elemente maha tavalise – tehtega.

   Sette saab üksteisest mugavalt lahutada ja nende vahedega saab otse opereerida:
   for x in (käesoleva_vahejaama_võimalike_sihtkohtade_nimekiri – juba_kontrollitud_sihtkohtade_hulk):
   ja rekursiooni baas ongi siis see, et see vahe on null, st käesoleva_vahejaama kõik sihtkohad on juba_kontrollitud hulgas sees.


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: