tavainimene

Elu tõsiasjad Ameerika moodi

Posted in * by tavainimene on 12/05/2017

Täna jagas keegi jälle meemi “Bill Gatesi 11 nõuannet koolilõpetajatele”. Khmm. Vaadake, Bill Gates pole neid kirjutanud. Tegelik autor on konservatiivne kolumnist Charles J. Sykes; temal on neid nõuandeid algupäraselt 50 ja kõik koos ei tundu nad sugugi nii väga teravmeelsed. (Mõtlen, et võib-olla ma lihtsalt pole nende lumehelves-noortega kokku puutunud; ma näen pigem selliseid noori, kes on elu karmima poolega ülearugi hästi kursis.)

Igatahes, kuni keegi pole leidnud, et see pole enam mõistlikus mahus tsiteerimine: 

1. Life is not fair. Get used to it.
2. The real world won’t care as much as your school does about your self-esteem. It’ll expect you to accomplish something before you feel good about yourself.
3. Sorry, you won’t make sixty thousand dollars a year right out of high school. And you won’t be a vice president or have a company car. You may even have to wear a uniform that doesn’t have a designer label.
4. You are not entitled …
5. No matter what your daddy says, you are not a princess …
6. No, you cannot be everything you dream …
7. If you think your teacher is tough, wait until you get a boss. He won’t have tenure, so he’ll tend to be a bit edgier. When you screw up, he’s not going to ask you how you feel about it.
8. Your navel is not that interesting. Don’t spend your life gazing at it.
9. Your school may have done away with winners and losers. Life hasn’t.
10. Life is actually more like dodgeball than your gym teacher thinks.
11. After you graduate, you won’t be competing against rivals who were raised to be wimps on the playground.
12. Humiliation is a part of life. Deal with it.
13. You’re not going to the NBA, so hold off on the bling and spare us the attitude.
14. Looking like a slut does not empower you.
15. Flipping burgers is not beneath your dignity. Your grandparents had a different word for burger flipping. They called it opportunity.
16. Your parents and your little brother are not as embarrassing as you think. What’s embarrassing is ingratitude, rudeness, and sulkiness.
17. Your parents weren’t as boring before you were born as they are now. They got that way paying your bills, driving you around, saving for your education, cleaning up your room, and listening to you tell them how idealistic you are.
18. Life is not divided into semesters. And you don’t get summers off.
19. It’s not your parents’ fault. If you screw up, you are responsible.
20. Smoking does not make you look cool…. It makes you look moronic.
21. You’re offended? So what? No, really. So what?
22. You are not a victim. So stop whining.
23. Someday you will have to grow up and actually move out of your parents’ house.
24. Batman’s girlfriend is right: “It’s not who you are underneath, but what you do that defines you.”
25. Pi does not care what you think.
26. A moral compass does not come as standard equipment.
27. Your sexual organs were not meant to engage in higher-order thinking or decision making.
28. Somebody may be watching….
29. Learn to deal with hypocrisy.
30. Zero tolerance = zero common sense.
31. Naked people look different in real life.
32. Television is not real life.
33. Be nice to nerds. You may end up working for them. We all could.
34. Winners have a philosophy of life. So do losers.
35. If your butt has its own zip code, it’s not because McDonald’s forced you to eat all those Big Macs. If you smoke, it’s not Joe Camel’s fault.
36. You are not immortal.
37. Being connected does not mean you aren’t clueless.
38. Look people in the eye when you meet them….
39. People in black-and-white movies were in color in real life. And no, the world did not begin when you were born.
40. Despite the billion-dollar campaign to turn your brain into tapioca pudding, try to learn to think clearly and logically.
41. You are not the first and you are not the only one who has gone through what you are going through.
42. Change the oil.
43. Don’t let the successes of others depress you.
44. Your colleagues are not necessarily your friends, and your friends aren’t your family.
45. Grown-ups forget how scary it is to be your age. Just remember: this too will pass.
46. Check on the guinea pig in the basement.
47. You are not perfect, and you don’t have to be.
48. Tell yourself the story of your life. Have a point.
49. Don’t forget to say thank you.
50. Enjoy this while you can.

Advertisements

13 kommentaari

Subscribe to comments with RSS.

 1. tavainimene said, on 12/05/2017 at 19:27

  Hahaa. Mul on pigem tunne, et meie maal käib see asi kuidagi teistpidi — vanemad lubavad lastel tundide kaupa arvuti taga istuda, lootes, et (või üritades süümepiinu vaigistada kujutlusega, et) need lapsed hakkavad tulevikus IT alal hirmsat pappi kokku ajama. Kulla lapsevanemad, unustage see. Päriselt ka. Need asjad ei käi niimoodi. 99% tõenäosusega teeb teie laps seal arvuti taga ainult lollusi, mille tulemusena tema kõrgemad kognitiivsed funktsioonid pisitasa kärbuvad. Kupatage ta parem õue ja pange — ma ei tea — pajuvitstest korve punuma. (Ja kui te nüüd arvasite, et teie kuulute selle 1% hulka, siis arvake uuesti.)

  Ma vahepeal mõtlesin veel selle peale, et kas burksipraadimine on “võimalus”? 1960ndade Ameerikas ilmselt oli — isegi burksimüüja sai soetada endale auto, üürida toakese ja minna tüdukuga kinno; kui ta oli usin ja püüdlik, ülendati ta vahetusevanemaks, ja kui ta näitas selles ametis üles talenti, siis sai ta burksipoe juhataja asetäitjaks, ja sealt oli juba tee lahti, kandideerimaks mõne peatänava poe müüjaks-laojuhatajaks, ja 35ndaks eluaastaks oligi väikefirma mänedžer koos aktsiate ostu õigusega, keskklassi unelmate elu. Tänase Ida-Euroopa burksimüüja läheks ilmselt sealtsamast leti tagant pensionile, kui tema tervis öötööle ja pealekarjumisele nii kaua vastu peaks.

  Aga ei ole ju nii? Tegelikult on maailm ilus ja hea?

  • Kaur noh!!! said, on 12/05/2017 at 21:51

   “99% tõenäosusega teeb teie laps seal arvuti taga ainult lollusi, mille tulemusena tema kõrgemad kognitiivsed funktsioonid pisitasa kärbuvad.”

   Ei.

   Aga pajuvitstest korvi punumine oleks jube äge. Kindlasti ägedam kui arvutis mistahes. Mistahes käelise tegevuse õpetamine on äge. Ja õnneks on veel õpetajaid. Vähemalt Tallinnas on igasugu puutöö, keraamika, ilunikerdamise ringid olemas, võta vaid laps ja veena ta sinna minema.

 2. nodsu said, on 12/05/2017 at 19:56

  lause tunduvad kohati ka üksteisele vastu käivat. mis mõttes saab ühe hingetõmbega öelda “You are not perfect, and you don’t have to be. ” ja kõike seda muud, mis väljendab mõtet, et kui sa ei ole täiuslik, võid end
  põlema panna, nt ” Your school may have done away with winners and losers. Life hasn’t. “?

  Mul tõusid kulmud pealaele ka sellest, kuskohas keegi üldse näeb neid, kes tulevad koolist põhjendamatult kõrge enesehinnangu ja ootustega, et elu on õiglane. Ma arvasin, et need on mingid tegelased ameerika noortefilmides, keda päriselt on sama vähe või palju olemas nagu ulmekate tulnuktegelasi. no kes oleks päris elus näinud kedagi, kelle elu parim aeg oli neljateistaastaselt?

  Aint et siis tuli “be kind to nerds” ja siis tõusid mu kulmud pealaele hoopis sellepärast, et kelle poole ta siis üldse pöördub? kõik, keda ma tean, on nerds! eriti igasugused õiglasest maailmast unistajad ja maailmaparandajad (ja lumehelbekesed). ma mõtlesin kogu aeg, et ta just nohik-unistajatest räägibki! ja neil, kes jälle olid koolis pigem mahajääjad, oli sageli VEEL madalam enesehinnang, nii et vaevalt nemad nüüd ootavad, et maaailm on lahti (ja õiglane) ja raha tuleb.

  ja neil, kes olid juba koolis ärikad, lähebki tõenäoliselt hästi (kui nad just vangi ei lähe).

  • nodsu said, on 12/05/2017 at 19:58

   või siis “Humiliation is a part of life. Deal with it. ” – kas ta tõsiselt arvab, et koolilapsed seda ei tea? mis imekookoneid ta koolide asemel ette kujutab?

 3. akadeemik said, on 12/05/2017 at 21:15

  Hmm, ma näen neid põhjendamatult kõrge enesehinnangu ja ebarealistlike ootustega milleniumi-võsukesi igapäevaselt. Need istuvad mul nimelt loengus ja kujutavad ette, et neist saavad maailma kiftid corporate laweyrid…. aga siis minestavad, kui ma nõuan neilt 20leheküljelise kaasuse lugemist. Aga eks ma saan neist aru ka, sest kui sulle on maast madalast sisendatud, et sa oled “special” siis on üsna karm põruda näiteks eksamil, sest mõte “ma pean edu nimel pingutama” ei kuulu su maailmakäsitlusse.

  • nodsu said, on 13/05/2017 at 00:29

   kas nemad ei ole nohikud? vbla oleneb erialast, äkki nad igale poole ei kogune, ainult sinna, kus ma liiklen.

   (arusaamatu minestamine muide… ma loen aeg-ajalt töö asjus ikka mõne 20-leheküljelise kaasuse läbi, kuigi ma ei kavatse mingiks corporate lawyeriks saada.)

   odoot. noored yuppie-hakatised niisiis? tähendab, sellised, kes minu põlvkonnas (Eestis) saidki üsna kergesti haljale oksale, sest kõik oli nii uus ja kohad olid täitmata? selles mõttes on nende uue põlvkonna kloonidel muidugi arusaadav pettumus – kunagi oli see nišš olemas.

  • akadeemik said, on 13/05/2017 at 09:27

   Mumst see must-valge tüüpide jaotus on jube primitiivne. Kriitika siis siin mitte sinu kommentaarile, vaid nõuannete autorile (be nice to nerds), sest n-ö puhtaid tüüpe on elus jube harva. Enamus on ju segu, st sa võid olla nihik aga samas ka sportlik. Minestavad nad 20lk kaasuse peale, sest nad olid arvamusel, et lawyeriks saab hakata ja olla ilma lugemata. See on harilikult moment, kus tekivad esimesed kahtlejad oma eriala valikus ja vahel suisa esimesed omal soovil lahkujad. Aga see selleks.

  • nodsu said, on 13/05/2017 at 00:31

   (ja siis on veel huvitav, kas ka meist Lääne pool oli minuvanustel või natuke vanematel nii kerge; ja kas see võiks seletada nende laste kõrgeid ootusi – sest emal-isal ju oligi nii lihtne.)

  • akadeemik said, on 13/05/2017 at 09:43

   Jah, ka Läänes oli nt 80ndatel lihtsam. Ehk siis milleniumi-laste vanematele andis kõrgharidus veel tööturul tuntava eelise, olid olemas sellised asjad nagu graduate jobs (mida enam ei ole), ning neil ei olnud ülikooli lõpetamise järel 30000 naela suurust võlga kaelas, kuna õppemaksu kas polnud või see oli kordades väiksem. Sama ka USAs. Seal on olukord kahe põlvkonna vahel veelgi kontrastsem.
   Aga asja halvendab veel ka see, et praeguseks on tekkinud mingi eliitne yuppie seltskond, kelle jaoks ongi praegu ka veel lihtne, sest nende elu toimub in a self contained bubble. Võimukad ja rahakad vanemad, kes on ümbritsenud end sarnaste seltskonnaga, saadavad erakooli, heasse ülikooli, annavad töö. Ehk siis need lihtsalt hakkama saajad eksisteerivad ja mõnes mõttes seavad standardi ka teistele, millest tekivad paljudel väär arusaamad, kuidas elus hakkama saada.

   Mul on aga tunne, et asi on sügavam. Sest milleniumi-lastel puudub midagi, mis on elus väga vajalik, ja see on oskus ja vajadus pingutada. Ma kahtlustan, et see on neilt juba varases lapsepõlves ära võetud, sest neile anti asju, meelelahutust ja kiitust enne veel, kui nad jõudsid neid tahtma ja igatsema hakata, rääkimata nende poole püüdlemisest. Nad on üles kasvanud erilisuse vaimsuses. Selleks ajaks, kui nad minuni jõuavad, ongi neil endast valmis kujund ja seega täielik shokk, kui selgub kurb tõsiasi, et nad peavad heade tulemuste nimel hakkama ise tööd tegema, mh lugema kaasusi.

  • nodsu said, on 13/05/2017 at 15:03

   Mõtlesin, et ega häda ei ole järsku ka selles, et nad on lapsepõlves lugenud vähem raamatuid (st pikki süvenemist nõudvaid tekste) ja on harjunud infot lühikeste ampsude kaupa saama. Sel juhul on keskkooli lõpuks kardetavasti juba hiljagi (kas keegi on omandanud edukalt lugemisharjumuse pärast 18. eluaastat?)

  • nodsu said, on 13/05/2017 at 15:08

   tõsi jah, puhtaid tüüpe on harva.

   aga igatahes on mul tunne, et seal nimekirjas on eri soovitused adresseeritud eri inimestele – ühed olekski justkui nohik-maailmaparandajad, kellele on vaja meenutada, et “elu ei ole õiglane” ja sellepärast,et nad on tublid ja targad, ei pruugi neil veel hästi minna (ja edu saavutavad hoopis need rikaste vanemate lapsed, kellest sa rääkisid – ja saavutavad pingutamata). Ja teised on siis mingid jõukate perede võsud, kes on saanud maailmast ettekujutuse telesarjade kaudu vms allikast, ja kellele on vaja meelde tuletada, et pingutada oleks ka nagu hea.

 4. Morgie said, on 13/05/2017 at 15:27

  Lumehelbekestest. Kõige tõupuhtam lumehelves oli minu arust see poiss, kelle politsei hiljuti mootorrattaga pikali nügis – ja tema tüdruk.
  Need 20 lk lugemise peale minestavad tudengid tunnistavad vähemalt loengus käimise pingutuse vajadust.

  Soovituste nimekirjast. Autor on unustanud mälu ühikumahutavuse ülemmäära reegli – ühikuid võib olla 7 pluss-miinus kolm.


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: