tavainimene

“Neverland”

Posted in * by tavainimene on 18/04/2017

Püüdke elada nii, et teie lapsed ei peaks lasteaias teie pärast häbi tundma. Lihtne öelda, raske täita. Kuidas sa teed viieaastasele selgeks, et kogu selle jama põhjus on seks? Mitte et see viieaastane oleks süütu inglike; temas on juba olemas nii kavalus kui julmus. Ja ka ema-isa pole paremad: lapsest eemal olles justkui igatseks teda, kui ta aga kohal on, siis tahaks pigem, et ta ei nõuaks tähelepanu, ei janditaks ega tüütaks. Et ta oleks nähtav, aga mitte kuuldav. 

Vadi on heatahtliku autorina paar võtit oma romaani jaoks mati alt välja jätnud. Esiteks pealkiri. Neverland — koht, kuhu inimesed põgenevad ülejõukäiva argireaalsuse eest. Olgu selleks kohaks siis garaaž või omaenda isiklik hullumeelsus.

Aga garaaže ei ole ju enam meestel. Ei ole mammuteid, keda küttida, ega uudismaid, mille kamarat pahupidi murda. Isegi sõda pole, kus sõdida. Noh, sõjaoht on olemas ja militaaria oleks justkui üks hea maskuliinne Neverland. Teine säärane on promiskuiteetne seks. Aga — never ever ei pea sina jõudma oma Neverlandi. Sõjamees minestab verd nähes ja Nokumehele terendab juba silmapiiril kohtuprotsess kirjandusliku lapsporno eest. Jääb ainult ohata ühe peategelase kombel, et “mis elu see on?”, või kisendada teise moodi taeva poole, et “kes sa oled, kes sa seda teed?”.

Naised on ka muidugi parajad. Üks, kes üritab mehi välja tõrjuda viimasest neile loomuõiguse poolt määratud ökoloogilisest nišist — nahkvestist ja taksoroolist — ja keda tabab iroonilisel moel looduse kättemaks omaenda suguõe reetlikkuses. Teine, kes vajas ainult spermadoonorit. Kolmas, kes “tõrjutud mälestusi” ja suguvõsa needust taga ajades omaenda sisemaastikele ära eksib.

Ja siis veel Aliide. Mitte see “Puhastuse” oma. Aga siiski. Peaaegu. Või ei. Hmm. Igatahes olen ma ise rohkem kui kuus aastat tagasi kirja pannud sellised read: “Traumeeritud hingeeluga ajakirjanik hakkab töötuks jäänuna kirja panema oma vanatädi traumaatilisi mälestusi ja neid lihvitud kujul jupikaupa avaldama. Mida edasi, seda verdtarretavamaks muutuvad mälestused ja seda sügavamalt peategelane neisse sisse elab. Publik on vaimustuses, kolumnistid kirjutavad, terendab riiklik preemia, võib-olla isegi rahvusvaheline. Kuni õõvamemuaarides hakkavad — esialgu vaevutabatavalt — kostma ebakõlad. Loogilised vastuolud. Usutamatused. Kas väsiva aru sünnitatud varjukujud? Millegi veel hirmsama varjamine? Rahuldamata edevus? Üksiku vanuri soov noore sugulase elujõudu enda läheduses hoida? Või oligi ikka kõik tõepoolest nõnda? Kõik variandid oleks erapooletu vaatleja jaoks ühtviisi võimalikud ja tõendamatud. Aga narratiiv ja retseptsioon on hakanud elama omaenda elu, lumepall on veerema lükatud ja seda peatada tundub võimatu…

Miks ei võiks ikkagi inimesed elada nii, et lastel nende pärast häbi ei oleks?

13 kommentaari

Subscribe to comments with RSS.

 1. Morgie said, on 19/04/2017 at 09:24

  “Miks ei võiks ikkagi inimesed elada nii, et lastel nende pärast häbi ei oleks?” – tead sa üldse, kui kuradima ränk on elada moraalselt täiusliku vanema lapsena? Mida sa ka ei teeks, ikka ei vasta tema seatud standardile.
  ;)

 2. Kaur said, on 19/04/2017 at 10:27

  Inimesed elavadki üldiselt nii, et neil ei ole häbi. Kirjandus (ja veel rohkem ajakirjandus) keskendub eranditele, normist hälbimisele, sest muidu oleks igav. Kuidas sa kirjutad romaani, artikli või telesarja tavainimese igavast mittehäbiväärsest elust?

  • nodsu said, on 19/04/2017 at 20:28

   see, et inimestel endal ei ole häbi, ei tähenda, et lastel nende pärast häbi ei oleks. mingis vanuses on lastel vist lausa paratamatult vanemate pärast piinlik, sest need on nii vanemad.

  • Morgie said, on 20/04/2017 at 13:09

   Normaalne ongi oma vanemaid häbeneda, mitte iseennast. Iseendaga põlvkondade sõda pidada on keeruline, et mitte öelda skisoidne.

 3. tavainimene said, on 19/04/2017 at 10:40

  Hälbekäitumisest kirjutatakse ajaviitekirjandust. Väärtkirjandust kirjutatakse just tavainimeste pealtnäha igavast elust :)

 4. Kaur said, on 19/04/2017 at 11:53

  Ja “neverland” on kumb?

  • nodsu said, on 20/04/2017 at 00:31

   minu hinnangul on “Neverland” hästi kirjutatud masendav raamat, mida iganes see “ajaviite-/väärtkirjanduse” dihhotoomia jaoks peaks tähendama,

 5. Kaur said, on 22/04/2017 at 23:15

  Lehes oli Neverlandi arvustus, millest ma ei saanud üldse mitte midagi aru. Võta nüüd kinni, kas peaks teda vähemalt sirvima või ei.

 6. tavainimene said, on 23/04/2017 at 08:06

  Mina soovitaks ikka lugeda. See on pigem ikka kergemapoolne kirjandus, ses mõttes, et kergesti loetav. Narratiiv on olemas :) Ja nalja saab, kuigi rohkem on piinlik. Selline tunne, et ei tea, kas peaks naerda hirnuma, nutma või pea teki alla peitma.

 7. nodsu said, on 24/04/2017 at 23:49

  selline salakaval Kiviräha moodi kerge ja lihtne stiil. ootad, et lugu tuleks kah kerge ja siis ängistud. või olgem ausad, mina ängistusin, ega ma teiste kohta ennustada oska. ma olen ennegi masendunud raamatutest või filmidest, mis kellegi teise arust on komöödia, olgugi et kohati must komöödia.

  • nodsu said, on 24/04/2017 at 23:50

   (nt jäi mul kergelt painama “Saja-aastane, kes hüppas aknast alla ja kadus”, mis enamiku jaoks on ehe tujutõstmisraamat.)

  • lendav said, on 25/04/2017 at 22:48

   Aga kuidas sa suhtud Arto Paasilinna raamatutesse? Jonassonil ja Paasilinnal on teatavaid sarnasusi, aga mulle meeldib Paasilinna rohkem. Palju rohkem. Mul ei tule kohe ettegi teist sellist kirjanikku, kes masendavatel teemadel nii elurõõmsalt kirjuada oskab ja kes enam-vähem kõiki oma tegelasi hoolimata nende paremast või halvemast iseloomust armastusega kirjeldab.

 8. nodsu said, on 26/04/2017 at 05:28

  “Ulguv mölder” meeldis omal ajal väga, rohkem pole vist lugenud.


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: