tavainimene

Jürikuu

Posted in * by tavainimene on 12/04/2017

Selle nädala rongimuusika teemad on “Alahinnatud” ja “Angst”. No on ikka hea, kuigi, kui tema laulab “itemize loathing“, kuulen mina “I do my slow thing“. Yeah, me too. My slow thing. 

Ma varem imestasin alati lugedes, kuidas inimesed kirjutavad, et nad töötavad kahel kohal ja samal ajal veel õpivad täisajaga vms. No nüüd ma hakkan aru saama. Nagu Lenin anekdoodis Dzeržinskile seletab: Krupskajale ütled, et lähed Inessa Armandi juurde, Inessale ütled, et lähed Krupskaja juurde, aga ise lähed Tööliste Keldrisse, et õppida, õppida, õppida. 

Jah. Üleeile tegi minu lisakoha-tööandja juttu, et võiks nagu alaliselt ja päriselt. Seepeale tabas mind nii äge somaatiline petturisündroomi-atakk, et alateadvus astus vahele ja keeras kokku ühe keskmise suurusega käki, mille koostisosade hulka kuulusid vastutusrikas üritus ja vigane registreerumislink. Huhh, kergendus. 

Samal ajal Tööliste Keldris: istusin programmeerimisülesande taga kuni igasugune mõistlik öörahuaeg möödas oli; vahepeal kurvastasin end, lugedes foorumist teiste juubeldavaid postitusi sellest, kui lühikesi ja elegantseid lahendusi nad leidnud olid (“Milleks sul seal seda teist rida veel vaja on?”). Lõpuks lõin kaane kinni, lasin köögis vihaselt näuguva kassi välja ja läksin magama. Kell kolm ärkasin äkki ja võpatades pikast ja segasest unenäost, mille sisuks oli penoplastiga soojustatud hruštšovkade niiskusest pudedaks muutumine, ning lahendus oli mu peas valmis. Tõsi, see polnud lühike ja elegantne, pigem pikk ja segane nagu penoplastiga vooderdatud hruštšovka, kus lisaks on kruvid haamriga sisse taotud. Ehk siis: kontrollimaks, kas nimekirja iga element vastab etteantud tingimusele, jalutan ma kogu nimekirja läbi, bloknoot käes, ja teen iga jaatavalt vastaja juures bloknooti kriipsukese. Pärast loen kõik kriipsud kokku ja vualaa. (Mida ma eelmine aasta prohvetlikult kirjutasingi puude loendamisest nende ümber lintide sidumise meetodil?)

Mõni neuroteadlane oleks eilse õhtu jooksul oma doktoritöö artiklid lõdvalt kokku saanud, kui ta oleks taibanud kogu selle ooperi ajaks minu pea külge klemmid kinnitada. No ei ole midagi teha, humanitaari aju töötab teistmoodi. Ma ei näe matemaatiliselt. Kui ma loen “y = ax + b”, siis ma ei näe sirget, pigem nagu kuulen mingit heksameetrikest vms. Ja kui ma loen “read = readlines”, siis kostab purunevate neuronite kaeblikke plõnksatusi.

*

Tore on see, et kevad on käes. Tõsi, kapsataimed kasvuhoones ei kiirusta tärkamisega, kuna ma pole viitsinud neile katteloori peale panna. Aga tomatid aknalaual on juba täitsa nitševoo. Näen sookurgi, metskitsi, põtru ja õitsvat näsiniint. Laupäeval istus keset õue rebane. Varsti hakkan lindudega vestlema (käib ringi laias laanes / on iga loom ta vend).

*

Kas teie mäletate vanast ajast sellist asja, et söödi maksavorsti äädikaga?

Advertisements

31 kommentaari

Subscribe to comments with RSS.

 1. ritsik said, on 12/04/2017 at 09:05

  Eip. Sülti söödi äädikaga. Aga vbla maksavorsti ka. Mina igatahes sõin lastevorsti hapukoorega ja tomatit suhkruga :).
  Päris julgustandev, et humanitaari on võimalik matemaatiliselt mõtlema õpetada. Kuigi purunevate neuronite hinnaga.

  • väga väga naine said, on 12/04/2017 at 10:05

   ma söön vahel siiamaani sülti äädikaga, kui mädarõigast pole.
   Aga maksavorsti? See oli mu arust hea ainult saiaga. Ükspäev nostalgiliselt ostsin – kõlbas leivaga ka, aga phmt maitses nagu kehvapoolne pasteet. Kuigi sain ta otsa, enne kui pahaks läks, ei kutsu uuesti ostma.

 2. Nell said, on 12/04/2017 at 12:07

  Sült äädikaga on maitsev, siiani söön nii. Maksavorst mulle päris maitses. Suhkruga sõime meie kurki, maitses nagu arbuus.

 3. Kaur said, on 12/04/2017 at 19:14

  Oo, mis ülesanne? Tahan ka.

  Ise te olete kevad. Eile sadas lund. Sõitsin rattaga tööle kerges riides, et noh, soe. Aga töölt sain ära pärast üheksat ja pidin ära külmuma ratta otsa, lisaks see lumi. Täna tuli tugev sahmakas rahet. Kevad?

  Neuronid purunevad – oletan – osalt kolme keele paralleelse kasutamise pärast. Eesti, inglise ja (ilmselt) python. Muutujad on maakeelsed, keele võtmesõnad inglisekeelsed, loomulikult tekib read = readxxxx puhul plahvatus, sest sama tüvi esineb kahes eri keeles kahes eri tähenduses.

  Ei mäleta.

  • tavainimene said, on 12/04/2017 at 20:08

   Loodan, et ma nüüd kellegi autoriõigusi ei riku. Vähemalt palun lahendust mitte siia postitada.

   Põhimõtteliselt tuli koostada funktsioon, mis võtab argumendiks 5 x 5 maatriksi, milles iga element on erinev täisarv lõigust 1 – 75, ning kontrollib, kas arvud on veergudesse jaotatud vastavalt Bingo Loto reeglitele (vasakpoolseimas veerus olevad arvud kuuluvad lõiku 1 – 15, järgmises veerus olevad arvud lõiku 16 – 30 jne).

   Jah, nii lihtne ongi.

   Mina sain lõpuks oma lahenduse kuuele reale mahutatud, aga veel lühemaks ja elegantsemaks ei lähe pekstes ka mitte.

  • Kaur said, on 12/04/2017 at 22:08

   mul tuleb nii:

   def kas_on_ikka_bingo(puder):
   return(not bool(sum(sum(1 if (puder[x][y] y*15+15) else 0 for x in range(5)) for y in range(5))))

   puder on siis see bingo-laadne maatriks.

  • Kaur said, on 12/04/2017 at 22:11

   kogu progamm koos maatriksi ehitamisega ja siis kontrollimisega.
   ma ei ole progeja ja pythonis olen üldse täiesti algaja, nii et kindlasti on veel poole lühem lahendus olemas, ma teen siin loogika asemel aritmeetikat jne.

   from random import randint

   # kontrollib, kas 5×5 maatriks puder[][] vastab bingo reeglitele
   def kas_on_ikka_bingo(puder):
   return(not bool(sum(sum(1 if (puder[x][y] y*15+15) else 0 for x in range(5)) for y in range(5))))

   # teeb juhusliku 5×5 maatriksi
   sisend = [[randint(1,15)+(x*15) for x in range(5)] for y in range(5)]

   # trykib välja
   for x in range(5):
   print(sisend[x])

   # esimene kontroll, peaks õnnestuma
   print (kas_on_ikka_bingo(sisend))

   # muudame ühe elemendi valeks, teine kontroll
   sisend[0][1] = 40
   print (kas_on_ikka_bingo(sisend))

  • Kaur said, on 12/04/2017 at 22:14

   ähh, neetud wordpress sööb ju suurem-väiksem võrdluse märgid ära!!!
   panin siia:
   https://pastebin.com/rbxfBeuN

  • Kaur said, on 12/04/2017 at 22:37

   Ähh, ja ma lugesin alles nüüd seda “palun lahendust siia mitte postitada”. Ehkki, miks? Mida üks maatriksi testimise funktsioon kurja saab teha? Stackoverflow on sedasorti küsimusi-vastuseid nkn täis.

   Progemine on huvitav osalt just seepärast, et sama ülesannet saab lahendada sajal eri moel.

   https://en.wikipedia.org/wiki/International_Obfuscated_C_Code_Contest

   http://www.ioccc.org/2015/endoh3/prog.c

   https://esolangs.org/wiki/Hello_world_program_in_esoteric_languages#Brainfuck

 4. Kaur said, on 12/04/2017 at 20:16

  No vot, ma jääks sajaga jänni – mul pole aimugi bingo loto reeglitest. Eesti Lotos töötasin siis, kui tehti Victor Extrat jne, bingo polnud siis veel popp.

  • tavainimene said, on 12/04/2017 at 20:30

   Reegel ongi see, et vasakpoolseimas veerus olevad arvud kuuluvad lõiku 1 – 15, järgmises veerus olevad arvud lõiku 16 – 30 jne.

 5. tavainimene said, on 13/04/2017 at 04:53

  Hahahahaa. Seenioride hobiuisutamise ringi treeningut juhtus külastama Jevgeni Pljuštšenko. Jah, ma arvan, et selle lahenduse võis tõesti vabalt siia postitada :))

 6. tavainimene said, on 13/04/2017 at 07:22

  Uus mõte, see pole küll kursusega seotud: kuidas kirjutada programm, mis otsib sõnalistist https://www.eki.ee/tarkvara/wordlist/lemmad2013.txt sõnapaare, mis moodustaksid etteantud nime anagrammi?

  Kõigepealt jätta kõrvale sõnad, mis on pikemad kui nimi ja/või sisaldavad tähti, mida nimes pole. Aga edasi?

  Sortida sõnad pikkuse järgi eraldi listidesse? Võtta juhuslikust listist juhuslik sõna ja kontrollida teda sobiva pikkusega sõnade listi suhtes, kas tekkiv sõnapaar sorteerituna on võrde etteantud nimega sorteerituna? Kui anagrammi ei ole, proovida uue sõnaga ja korrata niikaua, kui soovitud arv anagramme on leitud? Sellisel kujul töötaks see ilmselt terve ööpäeva? :)

  • Kaur said, on 13/04/2017 at 07:52

   “A monkey sort is a particularly ineffective computer science sorting algorithm. The algorithm randomly arranges the collection of items and then checks if that collection is in sorted order. If it is not, then it repeats the algorithm until it identifies a random collection that is in sorted order. While not typically used for sorting, it serves as a benchmark against which to gauge the performance of better sorting algorithms.”

   Ma õhtul mõtlen.

   Seni tegin lastele rakenduse, mis võtab lause ja otsib igale sõnale kõnekäändude andmebaasist vaste. Nende jaoks on see ootamatult naljakas, nad muudkui proovivad ja avastavad ja kordavad uusi leitud väljendeid. Miks on lamp “tattnina”?

  • Kaur said, on 13/04/2017 at 08:07

   Aga see bingo.
   Ma ei tea, palju teile võimalikest lahendustest räägitakse.
   Aga siin on vähemalt kaks fundamentaalselt eri mõttekäiku.
   1) hakkame ühest otsast peale ja kui leiame vea, siis lõpetame ja ütleme “ei ole okei”.
   2) käime kogu maatrikisi läbi ja loeme kokku, mitu reeglitele mitte-vastavat ruutu leiti. kui null, siis on okei.

   Eri olukordades on mõistlik küll üks, küll teine.
   Kui sisendmaatriks on suur (ütleme tuhat x tuhat) ja vigade tõenäosus ka suur (st tõenäoliselt leitakse viga juba siis, kui vaid väike osa maatriksit on läbitud), on muidugi mõistlik esimene variant. Muidu tehakse lihtsalt palju kasutut tööd ja programm on ebaefektiivne.
   Kui maatriks on väike ja saab eeldada, et enamasti ka korras, siis pole vahet.

   Nii et siin sõltub lahenduse sort eeldatavatest sisendandmetest. Mitte nende formaadist (sest maatriks), vaid sellest, kui suur see mängulaud on ja kas me ootame “enamasti korras” või “enamasti vale” sisendeid.

   Minu one-liner käib kogu 5×5 maatriksi igal juhul läbi, ka siis, kui kohe esimene lahter on vale. Sest mõttes – rumal programm.

  • Kaur said, on 13/04/2017 at 16:18

   Tegin ära; kümme kuni paarteist rida.

   Kas ma saan ikka õigesti aru:
   Sa mõtled seda, et sisestan “kaur” ja saan vastu [‘karu’, ‘kaur’, ‘kura’, ‘kura’, ‘raku’, ‘rauk’] ?

  • Kaur said, on 13/04/2017 at 16:21

   Ah ei. Lugesin ülesande uuesti läbi, see on palju huvitavam kui ma alguses aru sain. Sa tahad tõesti _paare_. No vot, nüüd on mul ka mõtlemist :)

 7. tavainimene said, on 13/04/2017 at 16:57

  Jaa, ma mõtlen,et kui nt Mari Saar otsib pseudonüümi, siis talle pakutaks Armas Rai, Sari Raam jts.
  Lühim nimi võiks olla kolmetäheline. See tähendab, et Mari Saare puhul välistuksid pikast listist kõik sõnad, mis oleks lühemad kui 3 ja pikemad kui 5 tähte ning milles oleks tähed e, o, u, j, k, l jne, aga ka rohkem kui üks i, m või s jne.

 8. p-karu said, on 13/04/2017 at 18:00

  Jah, mingi mälestus selle parema maksavorsti (mitte koerarõõmu) söömisest äädikaga on küll. Samas, ma olen valmis kõike äädikaga sööma, mis päris magustoit pole.

 9. Kaur said, on 13/04/2017 at 21:27

  Tehtud seegi:

  Failist loetud 178026 sõna.
  Nimi? kaur virunurm
  Jee! Anagramm! – arv ruuminurk
  Jee! Anagramm! – imu nurrukarv
  Jee! Anagramm! – kirnuma vurru
  Jee! Anagramm! – kriunuma vurr
  Jee! Anagramm! – kruvi nurruma
  Jee! Anagramm! – kruvima nurru
  Jee! Anagramm! – kurnuma vurri
  Jee! Anagramm! – kurvi nurruma
  Jee! Anagramm! – nukruma vurri
  Jee! Anagramm! – nurkima vurru
  Jee! Anagramm! – nurkuma vurri
  Jee! Anagramm! – nurm ravikuur
  Jee! Anagramm! – nurru kruvima
  Jee! Anagramm! – nurrukarv imu
  Jee! Anagramm! – nurrukarv uim
  Jee! Anagramm! – nurruma kruvi
  Jee! Anagramm! – nurruma kurvi
  Jee! Anagramm! – nuumkari vurr
  Jee! Anagramm! – ravikuur nurm
  Jee! Anagramm! – ruuminurk arv
  Jee! Anagramm! – uim nurrukarv
  Jee! Anagramm! – vurr kriunuma
  Jee! Anagramm! – vurr nuumkari
  Jee! Anagramm! – vurri kurnuma
  Jee! Anagramm! – vurri nukruma
  Jee! Anagramm! – vurri nurkuma
  Jee! Anagramm! – vurru kirnuma
  Jee! Anagramm! – vurru nurkima

  Parandamisruumi on palju.
  Anagrammid korduvad – arv ruuminurk / ruuminurk arv.
  Algoritm on täielik kirvemeetod, veidigi algoritmiteooriat või andmestruktuure õppinud inimene naeraks end lõhki.
  Aga töötab, ja kiiresti.
  Ja on lühike – sisulist koodi on alla 30 rea.

 10. tavainimene said, on 13/04/2017 at 21:34

  Kratuleišn; müü see nüüd meeldib.ee-le või kellelegi seesugusele maha :)

  • Kaur said, on 14/04/2017 at 08:28

   Arvuti karistas mind, jooksis kokku ja kustustas anagrammide programmi ära.
   Müstika.
   Mõtlen nüüd, mida maailm sellega mulle öelda tahab.
   Müüa seda igatahes hetkel ei saa :(

   Mu linkidega kommentaar on endiselt “ootab modereerimist” olekus…

 11. tavainimene said, on 14/04/2017 at 09:05

  Inimese Nimi on Universumi Süsteemiadministraatori meelest püha ja ta ei luba sellega lollitada :P

  Rekursioonist ma tean umbes täpselt nii palju, et “selleks, et mõista rekursiooni, pead sa kõigepealt mõistma rekursiooni”. Kui mul oleks ambitsioon saada progejaks, siis ma oleks kindlasti juurde uurinud, aga mul on kõigest ambitsioon üritada Alzheimerit edasi lükata. Eile sain teada, et pole hea mõte üritada üle listi itereerida, seda listi samal ajal muteerides, või kui, siis tuleks alustada listi tagumisest otsast ja liikuda ettepoole (-1, -1 või kuidagi nii). Mitte et mul sellest teadmisest nüüd palju kasu oleks.

  Huvitavaid ülesandeid mõlgub mul meeles küll ja veel; need maatriksid näiteks tuletasid kohe meelde sellise asja nagu grid filler, aga kui ma guugeldasin, tuli välja kellegi matemaatiku doktoritöö ja see jahutas mind maha.

 12. Morgie said, on 17/04/2017 at 14:33

  EKI-l on anagrammimootor olemas

  • Kaur said, on 17/04/2017 at 16:52

   Minu oma on parem :) st leiab rohkem. Või noh, oli parem.

  • tavainimene said, on 17/04/2017 at 18:58

   Hehee.

   tavainimene:
   tean viimane
   matvei naine
   maani teeniv
   metaani vine
   taevane nimi
   nimena eitav
   taine vaimne
   ainet neimav
   enne viimata
   anname iivet
   naiivne tema
   neti avamine
   enamat veini
   meieni antav
   mine taevani
   maantee viin

  • Morgie said, on 19/04/2017 at 09:32

   Kaur, aga näita rahvale ometi oma seda… paremat.
   On nimesid, millest eki mootor ei saanud midagi. Äkki mõni teine saaks?

  • Morgie said, on 19/04/2017 at 09:33

   St kas see siis ei ole taastatav?

 13. Kaur said, on 19/04/2017 at 23:52

  Tundub, et ei taastu. IDLE editor sai mingi kalaga hakkama.

  Ma kaalun uuesti kirjutamist. Sest lastele meeldis :) Aga ausalt, see (minu lahendus) on väga loll kood. Anarammi-ülesande näitamist väärt lahendus vajaks inimest, kes on algoritme ja andmestruktuure õppinud. Mina olen astrofüüsikast arvutite peale põgenenud sehkendpüks.


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: