tavainimene

Universiteedid ja diversiteedid

Posted in * by tavainimene on 12/01/2017

Argo Rosina ja Tiiu Kuurme kirjutised on kuidagi nii ilmekalt vastanduvad. Tahtsin juba kirjutada “yin ja yang” — reaal ja humanitaar, kõva ja pehme — aga hakkasin kõhklema. Kõva reaal räägib siin ju materiaalsetest, põrmlikest  asjadest, pehme humanitaar aga puhastest platonlikest ideedest.

Nojah, too tolleks. Ma ise vist pigem ei usu, nagu õnnestuks ettevõtjatelt küsides saada parim vastus, kelleks on noorsugu vaja koolitada. (“Mida ühiskond vajab” on arvatavasti veel ise küsimus; kas ühiskond vajab, ma mõtlen tegelikult vajab, veebikasiinode programmeerijaid või logopeede?) Kui tööjõuportaale uskuda ja natuke ekstrapoleerida, siis piisaks Eestile ühest suurest kõrgkoolist kahe teaduskonnaga: üks, kus koolitatakse tarkvaraarendajaid, ja teine, kus õpetatakse midagi pehmet ja roosat nende tulevaste laste emadele. 

9 kommentaari

Subscribe to comments with RSS.

 1. nodsu said, on 12/01/2017 at 22:06

  mina kui osa ühiskonnast avaldan siinkohal arvamust ja ütlen, et mul on näiteks vaja arukaid erudeeritud inimesi, kellega suhelda, nii et palun koolitatagu.

  • nodsu said, on 12/01/2017 at 22:07

   (minu ideaalis oleks kõigil, tõesti kõigil täiskasvanutel vähemalt triviaalne ja paremal juhul kvadriviaalne haridus ja eriti tublidel rohkem, siis ei peaks kogu aeg kontrollima “ega ma liiga keerulisi sõnu ei kasuta”.)

  • nodsu said, on 12/01/2017 at 22:11

   ja tööturu täidavad nagunii enamjaolt robotid.

  • Kaur said, on 13/01/2017 at 12:57

   Osa ühiskonda vist ei võidaks sellest haridusest? Kui sa IQ või mistahes võimekus-karakteristiku vasakut äärt aastakümneid harid, siis mis sellest saab ja kes võidab?

   Mingi pool-huxley oleks sulle sobilik variant. Su ümber oleks ainult alfad. Ehk mõni beeta. Aga kui huxleyl anti delta-gammadele lihtsad tööd, siis 2020+ elaks nad niisama kusagil päevakodus, sest töö jaoks on robot igas mõttes parem.

   Ah jah, huxley mõttes tuleks deltagammad lihtsalt kloonimata jätta. Kui neid pole vaja, siis neid polegi… vaja.
   Eugeenika.

  • nodsu said, on 14/01/2017 at 02:56

   kle trivium ei tohiks tegelikult ühelegi normintellektiga tegelasele üle jõu käia. ja kvadrivium vist ka mitte. mõlemad on kesk- või koguni põhikooliprogrammis sisuliselt olemas (eri ainete peale jaotatuna), kahjuks libiseb seal osa mööda külgi maha. nii et mu programm pole tegelikult enamat kui “keskharidus massidesse” või isegi “põhiharidus massidesse”. mis teoreetiliselt peakski juba kehtima, ainult praktika peaks veel järele jõudma.

  • nodsu said, on 14/01/2017 at 03:01

   ma ei räägi ju mingist raketiteadusest, eks ole. trivium tähendab elementaarset emakeeleoskust (sh funktsionaalset lugemisoskust). kvadriviumist on ainult astronoomia veidi (tänapäeva) tsentrist väljas, aga isegi see on keskkooliprogrammis olemas. kõik ülejäänu peaks põhihariduse raamesse jääma.

  • nodsu said, on 14/01/2017 at 03:08

   ja paradoksaalselt olen kohanud inimesi, kes on suutnud omandada kõrghariduse, võimalik, et üsna nõudlikul ja/või konkurentsitihedal alal – aga kelle triviaalsed oskused jätavad ometigi soovida. ma ei oska seda küll teisiti seletada, kui et tema haridusteel on olulisi astmeid vahele jäänud.

   üks näide oli too reaalharidusega fundamentalistlikuvõitu tüüp, keda ma hääletades kohtasin. kena inimene, ilmselt ei olnud loll ka, nii et ma ei oska seda küll teisiti seletada kui koolitamise lüngaga.

  • nodsu said, on 14/01/2017 at 03:10

   apropoo, tänapäeva infotulvas on neid oskusi eriti kõvasti vaja.

 2. nodsu said, on 14/01/2017 at 03:39

  ärgem unustagem, et me räägime siin nagunii neist, keda üldse saab kellekski koolitada. nii et IQ kõvera vasakut serva ei ole siin niikuinii mängus.


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: