tavainimene

Maale elama!

Posted in * by tavainimene on 06/01/2017

Elektrik vaatas mu majapidamise Hruštšovi-aegset kaabeldust ja nentis lühidalt: “Viis tuhat. Miinimum. Kui te kõik kraavid ise kaevate.” 

Nojah, maja on ehitatud sellel ajal, kui polnud elektriboilereid, õhksoojuspumpasid, mikrolaineahjusid ega põrandakütet. Ega neid nimetatuid ei ole muidugi minul ka. On külmkapp, telekas, mitteautomaatpesumasin ja veekeetja. Sellest viimasest tuleb ilmselt tuleohutuslikel kaalutlustel loobuda Hruštšovi-aegsete lahenduste kasuks (puupliit ja emailkann). Lõpetada unistamine hääljuhitavast soojapuhurist. Ja kempsus käia tuleb veel mõnda aega taskulambiga.

15 kommentaari

Subscribe to comments with RSS.

 1. nodsu said, on 06/01/2017 at 17:28

  Ma soovitan low-tech lahenduseks puuküttega boilerit (sisuliselt vanniahi, ainult et ta ei pea tingimata vanni juures olema), meil on ja maru kiiresti läheb soojaks, teisalt ei hoia asja eest, teist taga, vett siis soojana, kui tarvis ei ole. Sinna sobib väga hästi see pudi, mis ahjupuudest üle jääb – puukooretükid, väiksemad jupid – või kütteklotsid.

  Puupliidiboiler on kah variant, aga minu kogemus ütleb, et see ei ole päris ei liha ega kala – vesi läheb aeglasemalt soojaks kui vanniahjuga ja mulle tundub, et veetorud jahutavad samal ajal ikkagi pliiti natuke maha. kunagi meil oli selline ja pliidil pidi hiigla kaua tuli all olema, et arvestatavas koguses sooja vett tekiks.

  • Paula said, on 07/01/2017 at 20:43

   Ma julgen arvata, et see ahjulaadse toote lõõridesse ühendamine ja torude ühendamine ning muu kaasuv on vähemalt sama kallis kui elektritöö. Kui mitte isegi kallim

  • nodsu said, on 07/01/2017 at 21:16

   ma ei tea, meil küll neljakohalises suurusjärgus ei läinud. ühendused tegid A. ja tema isa ise. hiljem käis korstnapühkija vaatamas ja andis oma akti ja puha.

   pealegi, puupliidiboileril peaks samuti torusid vedama.

  • nodsu said, on 07/01/2017 at 21:19

   üha rohkem hakkab sedamoodi kõlama, et ma peaks A. käest uurima, kas ta on nõus ühe väikese haltuura tegema. aint et ta ei taha talvel autoga sõita, pani lausa auto linna teise otsa ära garaaži seisma, et sellist mõtetki pähe ei tuleks, ja boilerit rongiga ei vea.

 2. Nell said, on 07/01/2017 at 08:52

  Puupliidi saab ju panna nii tuba kütma (ja radikad külge) kui vett soojendama. Kohvivee saab hommikul gaasipliidil kiiremini soojaks kui puupliidil.
  Kas see elektrivärk tuleb kõik korraga ette võtta? Ei saa nii, et vahetad majas kilbi ja juhtmed aga õuevärk jääb edaspidiseks? Kredexi toetuse alla (renoveerimine) ei kvalifitseeru?

  • nodsu said, on 07/01/2017 at 16:56

   no vat minu kogemus ütleb, et vee saab ekstra vanniahjuga rutem ja vähemate puudega soojaks kui pliidiboileriga. pliidiboileril pidi tglt elekter taga olema, et arvestatavas koguses sooja vett tekiks. mulle tundus esialgu kah, et nii praktiline lahendus, et teen pliidi peal süüa ja soe vesi muudkui tuleb, aga praktikas nägi asi välja nii, et kui ma ei tahtnud elektrit raisata, siis tuli sooja vee jaoks ikka tükk aega pliiti kütta, endal kõik toit juba ammu valmis.

 3. Paula said, on 07/01/2017 at 11:46

  Siin on vist esimene etapp tuua maija korralik kaabel ja teha kilp ning teise etapina majasisene kaabeldus

 4. lendav said, on 07/01/2017 at 12:07

  Gaasipliit on hea jah. Mul seisab praegu kasutamata 3 auguga lauagaasipliit. Ise kasutan elektripliiti ja veekeedukannu, need mahuvad siia uberikku paremini (gaasiballooni pole kuhugi panna). Juhtmed samuti ürgaegsed. Kui pliidi sisse lülitan, siis veekannu ei puutu ja vastupidi…

  Alustama peaks üldiselt jah, välisest kaablist, sest mis kasu on majasisesest juhtmestikust, kui väline seda välja ei kanna. Tegelikult võib alustada muidugi millest iganes, aga ei tohi unustada, et süsteem ei ole tervikuna valmis ja selles on nõrgad kohad.
  Lihtsam variant on see, kui ostad hulga kaablit ja kontakte, vead seintele ära ja kontaktide panekuks ja võrku ühendamiseks kutsud elektriku. Elektriku võib muidugi igaks juhuks enne ka kutsuda, et ta ütleks, kuhu ja mida panna saab, mitu harukarpi tuleks osta vms, teete koos plaani. Ja siis musta töö teed näpunäidete järgi ise ära. Õuekaabli koha pealt ma nõu anda ei oska.

 5. lendav said, on 07/01/2017 at 13:12

  Kempsus aitab led-pirnidega patareidega lamp. Neid on igasuguseid, seina kruvitavaid ja kleebitavaid ja. Tööle lülituvad lambile vajutamisest. Mul on samasugune. Ega see küll igavesti vastu ei pea, tavaliselt siis, kui patareide vahetamise aeg kätte jõuab, on lamp ka kuidagi omadega otsa saanud, kas lüliti korrodeerunud vms. Aga vähemalt aasta saab ühega hakkama. Maksavad 4-5-6 eurot (või midagi sinnakanti).

  • nodsu said, on 07/01/2017 at 16:50

   jaaa, meil oli kah selline (kuni meie välikemmerg kokku varises). Riputasime lihtsalt taskulambi konksu otsa lakke ja lülitasime sisse nagu laetule.

 6. nodsu said, on 07/01/2017 at 16:52

  a mis põrandaküttesse puutub, siis ma just kuulsin tuttavate kohta, et nad olid endal maal puuküttega põrandakütte sisse pannud. Vedasid majaaluse voolikuid täis, valasid betooni, voolikutesse vett ajavat katelt kütavad selle puurisuga, mida neil majaümbrusest või üldse maa-elu asjatamisega koguneb.

 7. nodsu said, on 07/01/2017 at 18:03

  a muidu – tuleb siis loota selle peale, et pisi-päikese- ja tuuleenergeetika läheb järjest odavamaks? millalgi viimase poole aasta sees jäi silma artikleid sellest, kuidas maal ongi inimesed juba sellepärast päikesepaneelid pannud, et liinide vedamise eest ei jaksa maksta, odavam on ise toota.

 8. tavainimene said, on 07/01/2017 at 19:29

  Tänan kõiki kaasa mõtlemast! Eks ilmselt tulebki alustada kolmest faasist ja kilbist ja muud teha siis, kui saab.

  • lendav said, on 08/01/2017 at 11:42

   Kui majas on ainult valgustusvool, siis on väga mõistlik saada ikkagi 3 faasi. Ja see, ma pakun, maksab üldse kõige rohkem selle projekti juures. Nimelt Eesti Energia tahab ka oma osa saada, mitte ainult elektrik töötasu ja kaablite-jubinate hind. Ja EE küsitavad summad amprite juurde ostmiseks on just nimelt neljakohalised.

 9. lendav said, on 07/01/2017 at 23:35

  Aga boileri kohta tekis mul kohe küsimus, et kas majas üldse vesi on sees? Võibolla oled sellest kusagil isegi kirjutanud, aga ma lihtsalt ei mäleta. Ämbriga ju boilerisse vett ei tassi, olgu see siis elektri- või puiduküttel, vahet pole… Ämbriga tassib ainult sauna paja sisse vee. Ja võibolla juhtub majas olema vanemat sorti pliit, millel pliidiraua kõrval ka mahuti vee soojendamiseks. Muidu pole sel vigagi, aga katlakivi tekib meeletutes kogustes. Mu pliidil on see auk, aga ma ei kasuta seda, elektrikann on palju-palju mugavam.


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: