tavainimene

Hübriidkonspekt

Posted in * by tavainimene on 03/11/2016

Sisserändajate vastuvõtmises on võimalik agressiivne, alistuv või kehtestav käitumine. Sõna “viha” teine tähendus on “mürk” (vrd “küüneviha”). Teise peale viha kanda tähendab ise mürki võtta, lootes, et teine sellest sureb. Alistuv käitumine võib kahju teha nii endale kui teistele. Näiteks kui nad on tulnud otsima just nimelt sekulaarset läänelikku vaba ühiskonda, aga meie hakkame oma eeldamiste või mööndustega neid kallutama jääma eksootideks, olgu selle põhjuseks siis soov meeldida ja kogeda tänulikkust või hirm olla natsionalist või hoopis soov kohelda tulijaid ajutiste külalistena, kellele tehaksegi järeleandmisi (“oh, ei ole vaja kingi ära võtta, tulge niisama edasi”). Kehtestav käitumine tähendab lugupidamist nii enda kui teiste vastu ning samade normide kehtivust kõigile. Selged reeglid teevad kohanemise kergemaks. (See tähendab muidugi, et peame ka ise neid reegleid tõesti järgima.)

Teooria on lihtne. Praktikas tulevad mees ja naine koos keelekursusele ja kui õpetaja naise käest midagi küsib, siis naine vaatab mehe otsa, et too vastaks. Aga sellises olukorras peaks õpetaja käituma täpselt samamoodi, nagu ta käituks eestlastest või venelastest paariga.

Lõimumine ei õnnestu siis, kui meil ei ole endil sisemist veendumust, et meie kultuur ja elulaad võiks olla kellegi silmis nii kõrge staatusega, et nad sooviksid siia lõimuda.

Advertisements

10 kommentaari

Subscribe to comments with RSS.

 1. Morgie said, on 03/11/2016 at 19:32

  Bljäd. Käituda nagu käituks eestlasest või venelasest paariga? Ma ei tea, kuidas keeleõpetaja sellise paariga käituks, aga lasteaiakasvataja vaatab raudselt ja alati ainult naise otsa, isegi küsimuses, et miks isa isadepäeva peole tund aega hilines; ja remondipoes vaadatakse enamasti mehe otsa, isegi kui naine on see, kes küsimuse esitab.
  Niisiis…

 2. tavainimene said, on 03/11/2016 at 20:24

  :)

 3. Kaur said, on 04/11/2016 at 09:36

  Isadepäev:
  Vaheta lasteaeda, Morgie. See ei ole nii, vähemalt ei ole see nii igal pool.

  • Morgie said, on 04/11/2016 at 10:48

   See oli nii üsna ammu ja see on nüüd möödas. Põgenemine pole minu mood. Andestamine vist ka mitte :D
   Tegin kohapeal vastavasisulisi möirgeid ja jäängi tegema, aga ei unusta.
   Võimalik, et see pole nii igal pool, aga kuni see on kasvõi ühes kohas, ei ole põgenemine ikkagi lahendus. Ja mis nende remondipoodidega saab? Jätan mehe koju? Autosse? Põgenen? Nah. Ei.

   Aga keeleõpetaja dilemma ikka jääb, sest et mis saab siis, kui naise poole pöördumine tulemusi ei anna?

  • Kaur said, on 04/11/2016 at 20:36

   Sul on õigus. Aia vahetamine ei olnud tõsine soovitus. Lahendus – ma arvan – tuleb ajaga ja ise. Või no kas ise, ühiskonna muutmine on ikkagi kellegi või millegi töö.

 4. tavainimene said, on 04/11/2016 at 12:07

  Keeleõpetajal on keeruline jah: kas naine tõesti ei saa aru? kas ta ei taha tegelikult õppida? või ta tahaks õppida, aga ei oska või ei suuda? või ta oskaks vastata, aga tema esimene harjunud refleks on probleemi korral vaadata perekonnapea poole? või ta oskaks vastata, aga ei julge, kuna naisel ei sobi võõraste ees sõna võtta? või ei julge, sest kui naine võõraste ees meest häbistab, siis saab ta kodus kere peale?

  Aga ehituspoodidest: kui mul oleks kaks eurot iga korra eest, kui mult on küsitud “no kas teil seal mõnda meest ei ole”, oleks mul juba raha koos mõne mehe palkamiseks :)

  • Morgie said, on 04/11/2016 at 13:14

   Milline idee! Või vähemalt poolemilline. Esita edaspidi poes müüjale sellisel puhul alati viisakalt vormistatud nõue kahele eurole – moraalse kahju või muu sellise eest. Või kogumiskarp sildiga “mehe palkamiseks”.

 5. nodsu said, on 05/11/2016 at 02:39

  siinsetest kommentaaridest võib igatahes järeldada, et meil tuleks kõigepealt välja selgitada, misasi see “meie kultuur ja elulaad” üldse on. kas see on “remondist räägitakse meestega, lastest naistega”? või on meie kultuur-elulaad hoopis selliste mallide vastustamine?

  • tavainimene said, on 05/11/2016 at 09:54

   Või siis “paljud inimesed eelistavad traditsioonilist soorollijaotust, aga paljude meelest on see iganenud”. Mis on minu meelest üsna normaalne. Natuke halvem on see, kui ühed ja samad inimesed järgivad sõnades üht ja tegudes teist põhimõtet ( selle teemaga haakub).

  • nodsu said, on 05/11/2016 at 14:02

   jah, ja kardetavasti öeldakse tulnukatele “meil on mehed-naised valikutes võrdsed” ja nõutakse nendelt selle järgimist, aga kui nad ise natuke aega kohalike eluviise vaatavad, siis tuleb neil tunne, et oot-oot…


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: