tavainimene

Kuhu küll kõik lilled jäid

Posted in * by tavainimene on 24/10/2016

Swedbankilt oli tulnud kiri, reklaamitakse aktsiooni “Tagasi kooli”, loosungiks oli “Mida sa õpetaksid 16-aastasele iseendale?” Njah, tänaste kooliõpilaste ette võiks mind vahest viia kohutavaks näituseks, kui kaugele inimlaps võib langeda, kui ta oma hinge eest hoolt ei kanna. Aga 16-aastasele iseendale? Oma seitse aastat tagasi oli mingi samateemaline blogimeem. Siis ma kirjutasin need õpetussõnad isegi üles, aga miskipärast ei avaldanud. Eks nad olid mingi emotsiooni pealt kirjutatud, ja võib-olla liiga tugeva emotsiooni pealt. Aga nüüd võib neid juba vaadata peaaegu samamoodi nagu mustvalgeid titepilte — et see ei ole seal ju minu paljas tagumik. 

1. Ole inimeste vastu kenam. Tõsiselt. Hoia vaimukused endale ja räägi üldse vähem. See-eest ära häbene inimestele midagi kena öelda, kui nad sulle meeldivad. Ole palju vähem kriitiline oma vanemate suhtes; on täiesti loomulik neid raskel hetkel kallistada.
2. Ära muretse nii väga selle pärast, mis inimesed sinust arvavad. Täiuslik pole võimalik olla ja kõigile ei pea meeldima. Õpi vastu võtma ka ebaõiglast kriitikat lõdvestatud lihastega. Ära võta kooli nii tõsiselt, ka õpetajad on kõigest inimesed ja klassikaaslased veel ammugi. Kooliga kaasnevad jamad on hea võimalus kasvatada iseloomu.
3. Võta isa ja vanaema mälestused linti, sa ainult arvad, et need jutud on sulle igaveseks pähe kulunud. Tee rohkesti fotosid, nende jaoks kodus ikka ruumi jätkub. Pea lugemispäevikut — selle asemel, et raamatuid neli ja viis korda üle lugeda.
4. Ära flirdi kunsti ja kirjandusega, sa ei ole loomeinimese tüüpi. Mine, kui veel võimalik, üle reaalharusse, õpi tõsiselt matemaatikat ja otsi üles informaatikaring, kui selline peaks olemas olema. Kümne aasta pärast ei ole arvuti enam toasuurune kapp, mis sööb perfolinti, ja kolmekümne aasta pärast tehakse nendega täiesti uskumatuid asju. Kaalu tõsiselt seda suunamist õigusteaduskonda — selleks ajaks, kui sa ülikooli lõpetad, ei tähenda see sugugi tööd miilitsa või prokurörina. Rahvamuusika, etnograafia ja muu säärasega võib vabalt tegeleda hobi korras.
5. Nõukogude Liit laguneb. Ära lase seda loosungit enda käest ära kiskuda — nad ei saa sulle enam midagi teha, ka mitte “iseloomustust ära rikkuda”. Samas arvesta, et üsna varsti võimutseb Eestis täieline kapitalistlik konkurents — unusta ära naiivne usk, et kui sa piisavalt tubli oled, siis varem või hiljem märkab seda keegi nagunii.
6. Ära arva, et oma tugevaid külgi tuleb arendada ja nõrkusi jonnakalt ignoreerida. Vali endale töö, mis põhineb sinu tugevustel, aga hobid, mis taskaalustavad sinu nõrkusi. Hoolitse paremini oma keha eest, söö tervislikumalt ja liigu rohkem vabas õhus. Sport ei ole see jama, mida kehalise kasvatuse tunnis pakutakse.
7. Kui sa ülikooli sisse saad, ära raiska nii palju aega lõpututel õhtutel veiniklaasi taga targutades ja kitarri plännides — esimesest kursusest piisab, edaspidi hakkavad lood ja laulud ennast kordama. Otsi parem õhtuks mingi töökoht. Kui sa ikka unistad teaduse tegemisest, siis mine raamatukokku ja loe ingliskeelseid erialaajakirju. Arvesta, et ka teaduses hakkab valitsema raudseid närve nõudev konkurents. Ära jää “gurulõksu”.
8. Ära loo endale romantiliste suhete osas erilisi illusioone. Seks on lihtsalt seks, seda teevad kõik imetajad. Sellega seotud müüte ja rituaale on kasulik tunda, aga neil ei pea laskma ennast valitseda.
9. Õpi rahaga paremini ümber käima.
10. Kõik läheb mööda.

Advertisements

6 kommentaari

Subscribe to comments with RSS.

 1. Nell said, on 24/10/2016 at 21:29

  Need nõuanded olid kõik kas universaalsed või siis panind sa väga kõhedusttekitaval moel kirja nõuanded, mida mul 16-aastasena hädasti oleks vaja olnud :)

 2. Morgie said, on 24/10/2016 at 23:25

  Lühidalt, sa üritaksid endast kiiresti küünikut kasvatada.
  Hahahaha.
  Eh, noorus on ilus aeg – noorus ei tule iial tagasi.

 3. kristallkuul said, on 25/10/2016 at 07:24

  16aastastele võib igasuguseid asju öelda, kas sellest ka kasu on, see on juba teine küsimus. Tulevikku ette näha ei oska meist ju keegi. Nii et minu jaoks on need pigem sellised tõdemised, et mida ma oleksin oma elus teisiti teinud. Ühelt 16aastaselt ei maksa oodata rohkem kui see, milleks ta on võimeline. Kõiki eluotsuseid õigesti teha ongi väga raske, ükskõik, mida sulle öeldakse.

 4. tavainimene said, on 25/10/2016 at 07:53

  Jah, tegelikult peavadki 16-aastased olema säravate silmadega ja natuke sõgedad romantikud, mitte elutargad väikesed vanainimesed.

 5. Mnjah said, on 25/10/2016 at 11:23

  “Sport ei ole see jama, mida kehalise kasvatuse tunnis pakutakse.” See on küll sulatõsi. Minu ajal oli kehka üles ehitatud puhtale tulemusspordile: edetabelid, normid, sunduslik võistlemine kogu kooli silme ees spordipäevadel jne… Tulemuseks oli sügav jälestus kogu spordi, sh tervisespordi vastu. Nii kui keskkoolist pääsesin, ei tulnud enam mõttessegi oma keha spetsiaalselt liigutada. Alles kolmekümnendates eluaastates, kui paras ülekaalgi juba kujunenud, hakkasin tasapisi avastama liikumise MÕNU. Normaalne enda tervise nimel liikumine on lihtsalt mõnus ja rõõmu pakkuv! Iga laps teab seda loomupäraselt, meie koolisüsteemi kehalise kasvatuse tunnid aga suutsid selle teadmise kustutada. Tulemuseks minu puhul nähtavasti vähem tervelt elatavaid eluaastaid kui oleks ilma kehalise kasvatuse tundideta.

 6. mustkaaren said, on 25/10/2016 at 21:41

  Minu sisemine 16-aastane tõstis korraks pea ja ytles, et savi, et tema tahab algul proovida ja õppida kõike, mida kätte saab… Päris 16-selt oli seda ylivähe, aga kes keelab inimesel oma kunagiste ideede ja tegemiste juurde tagasi pöörduda.
  Kui. Aga. Kuidas. Millega. Kus. Millest. Jaa, jaa, tean kyll.


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: