tavainimene

Nad purustasid püha reliikvia

Posted in * by tavainimene on 03/10/2016

Ma olen ilmselt kultuuritu ja moraalitu mats ja pagan, aga minus see ERMi eksponaat küll ei tekitanud tunnet, et “ema pihta lüüakse jalaga”. Mina nägin, et lüüakse jalaga vastu kivi, mille tulemusena selle kivi kohal klaastahvlis puruneb pühakuju kujutis, mis seejärel kohe taastub. Aga no ikka tore, kui huvilistele antakse võimalus suhteliselt väikse vaevaga kultuuri ja moraali üles näidata.

Muuseum tegi muidugi PR-apsaka, et hakkas poleemilist atraktsiooni õigustama. See pole niisugusel puhul pea kunagi hea mõte. Palju parem mõte on teatada, et “lähipäevil kutsume kokku autoriteetsetest usutegelastest nõuandva komisjoni, et küsida neilt juhtnööre, kas ja kuidas oleks vaja eksponaati muuta”.

Ajutise lahendusena pakun välja, et pildirüüste-masina kõrvale tuleks paigaldada indulgentsi-masin: “Lõid Maarjat jalaga? Ai-ai-ai, sind ähvardab nüüd põrgutuli. Aga siit võid osta patukustutuskirja. Sisesta pangakaart.”

13 kommentaari

Subscribe to comments with RSS.

 1. Kaur said, on 04/10/2016 at 01:21

  Geniaalne.

  Kas ma saaks valida, MILLIST ikooni peksta ja kellele selle eest maksta?

 2. tavainimene said, on 04/10/2016 at 06:55

  Millist peksta — no ma arvan, et siin annaks valida, nt pühakut nime, tegevusala või austamiskuupäeva järgi. Aga et kellele maksta — ma kardan, et siin ei ole mingeid valikuid …

 3. Morgie said, on 04/10/2016 at 08:17

  Tegemist on muuseumitöötajate poolt kohutava võhiklikkusega. Esiteks, teiseks, kolmandaks ja neljandaks tuleb sellise sisu koostamisel alati kaasata eksperte ENNE eksponaadi valmistamist.
  Neljakümne üheksandaks on jalaga löömine nii labane komme, et ERM ei tohiks sellist küll viljeleda. Mina ei tea, mulle õpetas vanaema, et jalaga lööjal kasvab jalg hauast välja. See pidi rahvatarkus olema. ERM ei tea selliseid rahvatarkusi? Mitte keegi seal.
  Ja lõpuks aga kõige tähtsamaks – tulikallis holoekraan on raisatud küsitava moraali ja olematu disainipingutusega sisu peale. Ma olen teise muuseumi töötajana tige ja kade ja soovitan kõigil googeldada “holoscreen”, et näha, kui lahedaid asju oleks andnud tegelikult sellise tehnika sisse toota.

  • Morgie said, on 04/10/2016 at 08:18

   Ahjaa, hilisemad vabandused ja lahtiütlused on ka totrad – “ekraanilt kaob puutetundlikkus” – hah. Polnud ju ekraani puutetundlikkusega tegemist. Ekraani alust löödi jalaga. Tegelt.

  • Kaur said, on 04/10/2016 at 12:39

   Guugeldasin. Kui see on see, siis – Morgiel on tuhat korda õigus. Sellega saab teha miljonit ägedat asja.

   Nüüd võib hakata kihla vedama, kas ERM-il jätkub raha ka ekspositsiooni edasi arendada ja uuendada ning selleks ägedaid tüüpe palgata. Või valati kogu eelarve betooni ja kogu opex läheb põhivara remondi peale.

  • Morgie said, on 04/10/2016 at 19:52

   Tõttöelda ma ei mäleta, kes disainis ERM-i uue ekspo, maja disainerid on teada. Või telliti püsiekspo ka sealtsamast? Kui jah, siis ilmselgelt sai neil lõpusirgel raha otsa (kes kohal käinud, kaebavad, et palju tühja ruumi on selles pompöösses hoones), see nähtub kasvõi sellest haledast asjaolust, et neil pole ei inglise- ega venekeelset kodulehte. Ja ärge tulge mulle ütlema, et venekeelset pole vaja. Et ingliskeelset on vaja, sellest said mõned entusiastid juba enneki aru. Aga kui kohalike elanike peale mõelda – perkele, see pole TARTLASTE muuseum, see peaks kogu eesti/Eesti rahvale mõeldud olema ja see hõlmab omakorda väga suurt hulka venekeelseid kodanikke/püsiasukaid.
   Hüva-hüva-hüva. Raha sai lõpusirgel otsa, kalli, igaks-juhuks soetatud aparaadi sisse sisu tootmiseks ei jõutud enam töötunde kinni maksta, lepingusse selle õhinapõhise soetuse graafika ei mahtunud. Kodulehe tõlkimine ja progemine ka ei mahtunud. Perkele, jätnud ostmata see riist (ohjah, ma olen kade. Meie muuseum vajaks sellist! Jah!) ja maksnud selle asemel kodulehe tõlked nind keelemooduli paigalduse. Oleks tehtud üks asi korralikult, selmet teha mitu asja nirusti.
   Persse.
   (läheb ja lööb jalaga imaginaarset hüperinteraktiivset eksponaati; laest hakkab sadama virtuaalseid kõlisevaid euromärke, need lämmatavad Ivan Orava, kelle kõhust võrsuvad kenad männid ja kuused-kased ka)

 4. Morgie said, on 04/10/2016 at 19:54

  Aga – loomulikult ma lähen esimesel võimalusel seda imeasja kaema! Ega ma minemata ei jäta.

 5. sesamy said, on 05/10/2016 at 16:31

  aga see indulgentsi ostmise idee on geniaalne :D

 6. Morgie said, on 08/10/2016 at 12:52

  Mul oleks nüüd indulgentsi vaja. See polnudki holoekraan. Purunemisanimatsiooni iga kaader oli eraldi klaaslehele graveeritud, need klaaslehed on kokku kleebitud ja liikumisefekt tekkis tänu klaaside järkjärgulisele valgustamisele.
  Minu viga!
  /Häbeneb

  Ikkagi oli see ideoloogiliselt mõttetu eksponaat ja ka sama tehnoloogiat kasutades oleks saanud midagi sisukamat teha.

  Aga muuseum tervikuna on väga äge. Minge, varuge piisavalt aega ja võtke võileibu kaasa.

 7. Kaur said, on 09/10/2016 at 14:53

  Aga kuidas selgitaksite pildirüüstet TEIE?

  Lugesin vaimulike reaktsioonid uuesti läbi. Olen nendega üsna nõus. Aga küsimust või soovitusi, kuidas siis reformatsiooni või ikonoklasmi delikaatselt kajastada-kujutada, nad vältisid.

 8. tavainimene said, on 10/10/2016 at 07:30

  Pead kehastuma virtuaalreaalsuses Niguliste kirikuteenriks, kes peab põgenema hullunud rahvajõugu eest ja jõudma lukuauku sulatina valada, et päästa kunstiaarded?
  Või siis seisad keset lagedat reformeeritud kirikut ja vaatad seda läbi oma telefoni kaamera, et näha kadunud pilte ja pühakujusid?

  • Kaur said, on 10/10/2016 at 07:41

   Ei sobi ei see, ei teine.
   Sest selguda võiks ka, MIKS pildirüüste.
   Kas kirikust kadusid ainult kujud?

   “Enne ja pärast” on muidugi hea visualiseerimis-viis ja mitte ainult ses kontekstis.

  • tavainimene said, on 10/10/2016 at 18:52

   Oi, see on keeruline. Kõigepealt tuleb ju küsida, miks usupuhastus, ja siis, miks just pildid.


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: