tavainimene

Haldusvivisektsionism

Posted in * by tavainimene on 09/09/2016

Liita mehaaniliselt kokku vallad, kellel pole mingit ühist loomulikku tõmbekeskust kiriku, kõrtsi, turuplatsi, keskkooli, staadioni ja Konsumiga? Tead, sa võid kolm ilma peata kitse kaelapidi kokku õmmelda, aga elulooma sellest ei saa. 

Advertisements

3 kommentaari

Subscribe to comments with RSS.

 1. Kaur said, on 09/09/2016 at 11:46

  Ja selle kommenteerija lahendus on siis mis?

  Vald on – viimasel ajal aina rohkem – lihtsalt sotsiaaltoetuste skeem. Põhjapolaarjoone lähedal ei tasu põllumajandus end ära (vt piima hinna ümber käiv jaur), muud tööd ka nagu pole, ega ka selle tegijaid, ega nende lapsi. Täiesti loogiline, et riik püüab kuluüksuste halduskulu koomale tõmmata. Kui kellelgi oleks mingi äge plaan valdade liitmist ja optimeerimist vältida, siis kellel ja kus?

 2. tavainimene said, on 09/09/2016 at 13:03

  See kommenteerija ütles, et lahendus oleks “üks maakond — üks omavalitsus” või siis äärmisel juhul see eelmine välja pakutud “tõmbekeskuste mudel”, mis väga laias laastus järgis 1950ndate aastate väikerajoonide jaotust.

  Mind ennast närib see, et kohaliku omavalitsuse algne mõte on siiski olla kogukonna institutsioon kohalike asjade otsustamiseks. Vald on seda sorti klubi, millel on liikmed, mitte kliendid. Kogukond valib endi hulgast volinikud, kes otsustavad, kui palju kulutada haldusele, kui palju põhikooli matemaatikaõpetaja stipendiumifondile ja kui palju klassikalise muusika kontsertide reklaamile. Ei “Harjumaa valla” ega “Tõrva rajooni” ega Ulilast Piirissaareni ulatuva moodustise (mille vallamaja asuks ilmselt Tartu linnas) puhul ei saa enam kuigivõrd rääkida ei kogukonnast ega kohalikust. Siin tuleb muidugi mängu asjaolu, et enamik/enamus valdu saab enamiku/enamuse oma eelarvetulust riikliku ümberjagamisfondi kaudu ehk siis Tallinna linnalt, mistõttu on nagunii küsitav, kuivõrd saab rääkida nende iseolemisest jne. Ehk siis et kas meil on üldse vaja mingit kohalikku omavalitsust? Kui me räägime nagunii ainult teenuste kättesaadavusest, mitte kogukonna iseotsustusvõimest. Las neid teenuseid osutab siis juba lihtsalt keskvalitsus oma teenusepunktide kaudu, milleks üldse need kvaasiomavalitsused?

  • Kaur said, on 09/09/2016 at 13:51

   Mhmh. Aga riik vist ei jaga seda seisukohta. Ma pole politoloogiat ega avalikku haldus õppinud ja väga suud pruukida tegelt ei tohiks, aga. Riigi arust pole vald / KOV mitte klubi, vaid konkreetsete kohustustega allüksus. Kas need kohustused mini-valla puhul asjakohased on – pole riigi asi – tema lihtsalt nõuab. Olgu olemas aruandlus sajas eri valdkonnas, asjapulk selle ja tolle jaoks,teenused A B C D. Kui nüüd vald nii rahva kui raha mõttes vaikselt hääbub, kuid riik kohustusi koomale ei tõmba – siis mis?

   Ma loen just R Nermani “Lasnamäe ajalugu”. Kõik tundub nii tuttav, nii tuttav :)


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: