tavainimene

Kuni su küla veel elab

Posted in * by tavainimene on 03/09/2016

Eile õhtul oli rahvamajas kontsert — ansambel Yheksa (keelpillikvartett pluss puhkpillikvintett) mängis klassikalise muusika kergemaid hitte kammerlikus seades. Tulemus oli erakordselt ehe. Ma pole tükil ajal orkestrile nii lähedal istunud, et puupuhkpillide klappide klõbin ära kostab. Võis vaevata kujutleda ennast istuma mõne vaesema ja ekstsentrilisema vürsti (mannakreemiroosaks võõbatud nagiseva laudpõrandaga) võõrastetuppa. 

Kui esinejad lõpetasid, kõlas maruline aplaus … kaheteistkümnelt kätepaarilt. Sest just nii vähe kuulajaid oli paraku kohale tulnud. Päris piinlik esinejate ees, kes sõidavad maha kolmsada kilomeetrit ja on tund aega vapralt igaüks terve pillirühma eest väljas. Ma ei tea, kas on kergendav asjaolu, et see kaksteist inimest on meie küla rahvastikust umbes kolm protsenti ja näiteks Tartu linna puhul tähendaks sama suhtarv kolmetuhandepealist publikut? Ega vist ei ole. 

Ja nüüd väike tarkusetera maa-kultuurijuhtidele. Ei piisa sellest, et sa riputad üles kuulutuse “Vegan-kodukohvikute päev” või “Stiilipidu — zombid vs tulnukad”. Sul peab olema oma võrgustik isiklikult ära räägitud ja välja õpetatud inimestest, kes igal juhul kohale tulevad ja ära teevad. Järgmisel korral võivad juba uued üritajad kaasa lüüa. Aga esimesel korral peab alati olema oma klaver põõsas. 

21 kommentaari

Subscribe to comments with RSS.

 1. väga väga naine said, on 04/09/2016 at 07:55

  Larpide korraldamisega on seesama. Mingil ajal käisin teiste mängudel lihtsalt selleks, et suhteid sõlmida ja oma mängule inimesi leida.

 2. Kaur said, on 04/09/2016 at 09:48

  Matkamisega on seesama. Selleks, et kuhugi saada, peab sul olema võrgustik, kes sind teab ja tunneb ja infot jagab ja kaasa kutsub.

  (Muidugi töötab ka vastupidi – kui oled räme tropp, siis teavad kõik sust hoiduda.)

  Töötab ka tööle saamisel.

  Aga maal info levitamisest. Kujutame, et kõik, KÕIK elanikud oleks üritusest teadnud. Paljudel oleks olnud huvi? Või aega? Kas sa oled päriselt ka tavainimene ja oma kodukandi statistiliselt keskmine kodanik – või ei?

 3. tavainimene said, on 04/09/2016 at 16:54

  Ma olen oma kodukandis statistiliselt kindlasti mitmes mõttes keskmisest jobum ja saamatum.

  Üritusest teadnud — vaat siin ongi see mahamüümise konks. Kui kuulutusel seisab “sümfooniline muusika kammerlikus seades”, siis ei julge muidugi keegi kohale tulla. Aga kui on kirjas “Straussi kauneimad valsid ja polkad ning paljud teised igihaljad meloodiad”, siis on juba teine asi, kuigi sama kontsert. Ja kui veel samm edasi minna, siis oleks võinud saali natuke soojemaks kütta ja hubasemalt valgustada ja paluda kohalikul külaseltsil see lilleseadetega ära dekoreerida ja kuulutada välja, et kõige stiilsema kübara kandja saab auhinnaks pudeli vahuveini vms. Ja rääkida, rääkida, rääkida inimestega isiklikult. Öelda, et “mina lähen ja A läheb ja K lubas ka kindlasti tulla ja S tuleb oma uue naisega”. Aga noh, lisatasu selle eest ei maksta …

 4. mustkaaren said, on 04/09/2016 at 19:37

  Suur kyla tundub vihjete järgi.
  Ja nii suures kylas kindlasti on palju rohkem asjahuvilisi, kui, nagu sina ytlesid, aktiivsemalt asja tutvustada. Nii mõnigi silmapaar leiab, et ah, ei viitsi, jälle jube klassikaradio. Ja nii mõnigi kahetseb pärast, et ei läinud, kui kohalkäinud häid muljeid jagada saavad.
  Kontsertidel käiakse suuresti ka ennast näitamas ja teisi vaatamas. Maal on neid võimalusi teadagi vähe.
  Ära nimeta ennast saamatuks, see tundub kurb.

 5. Kaur said, on 04/09/2016 at 20:03

  > Kontsertidel käiakse suuresti ka ennast näitamas ja teisi vaatamas
  Ei usu. Ausalt ei usu. Eestis, aastal 2016? Kehtib ehk mõne üksiku väga üleshaibitud kontserdi kohta.

  Tavainimene, sinu kirjeldet turundust kutsub moodne maailm sõnaga “viral”. See raudselt töötab, aga selleks on vaja eeltingimusi. Eelkõige info liikumise kanaleid. Kui lõimunud teie küla on? Miks nood 12 plaksupaari ei kutsunud igaüks kahte sõpra? Või ei võtnud kaasa oma lapsi? (Või vanemaid?)

  Ehk. Sul on endal hea võimalus mõelda, ja ehk ka meile öelda, miks see “võrgustik” sel korral ei töötanud. Kus ta katki läks? Päris alguses? “Kultuurijuht on laisk ja sotsiofoob” on muidugi ka võimalik selgitus…

  Ja. Mistahes äge üritus on – rohkem kui paari protsenti ei saagi sinna taha saada. Kel lehmad lüpsta, kel ämma juubel, kel laste raamatutele paber ümber panemata, kel sada muud konkureerivat üritust. Erinevalt aastast, ütleme, 1986, on praegu igaühel võimalik valida miljoni huvi vahel. (Tingimuseks vaid interneti olemasolu, aga see te külas on, nagu su blogi olemasolust järeldada võib.) Kui 1986 pidi muusikahuviline kas tulema kontserdile või laulma ise, siis 2016 paneb ta klapid pähe ja kuulab keda tahes. Või õpetab lapsele Sonic Pid. Või lurgib rada7s.

  (Kuidas käänata pärisnime, mis algab väikse tähega ja lõpeb numbriga?)

  • nodsu said, on 04/09/2016 at 21:55

   ma oletaks, et maal on enda näitamine ja teiste vaatamine olulisem kui linnas. iga kultuuriüritus on ühtlasi seltskondlik üritus (ütlen ma mõningase külaüritustel esinemise kogemuse pealt).

   mul on mitme aasta tagune hästi raju aj. tantsu esinemise/õpetamise mälestus – vallaseltsi korraldatud stiilipeol, stiil oli Shakespeare. pidulised olid ridamisi etteasteid ette valmistanud, osa näitles, osa laulis laule, osa luges värsse ette. rahvast oli PALJU, tantsuõppijad mahtusid suure vaevaga saali ära (ja saal oli suur). väidetavalt pidi neil iga aasta selline pidu olema, iga aasta ise teemal.

   pärisnimesid ei käänata reeglina kuidagi teisiti kui tavalisi sõnu. nii et kui pärisnimi lõpeb numbriga, siis käänad, nagu sa teksti sees suvalist numbrit käänaksid – käändelõpp numbril sabas, olenevalt enda eelistusest sidekriipsuga või ilma.

  • Kaur said, on 04/09/2016 at 22:07

   Teiste vaatamine – on kindlasti äge. Laps esines suvel kontserdil koos Kadri Voorandiga ja oli väga võlutud. Ja istus mingil teisel kontserdil pmst Arvo Pärdi taga.

   Aga see “seltskond on oluline” võiks viraalturundust kõvasti kaasa aidata. Või ka kihva keerata. Ehk annab keel- ja puhkpillide kontserdil käimine seltskondlikke miinuspunkte?

  • mustkaaren said, on 04/09/2016 at 22:18

   Kaur, elusad pillid on maal tohutu eksootika ja nende vaatamise yritus toob pigem plusspunkte. Elan Võrumaal, enne elasin 12 a Tartumaal, ja olen pikemat aega venna garaažis erinevate seltskondadega bändiproove pidanud ja kidrat õpetanud. Tänu sellele vaatab nii mõnigi inimene asjaosalisi hoopis teise pilguga, sest pillid, mäng, helitehnika jms on maal mitmel põhjusel suht kättesaamatu ja inimesed kinnisema ja katsetustele suletuma loomuga. Aga mina olen pilli, eriti kitarrihull.

  • mustkaaren said, on 04/09/2016 at 22:24

   Ohvtopik, kahjuks on rada7 viimastel aastatel kurvastavalt vaikne, ei pikki põnevaid tehnikavestlusi ega lõbusat melu läbuteemades. Nii et polegi muud kui kinnast kududa, autot keevitada v pille tinistada.

 6. Kaur said, on 09/09/2016 at 11:41

  Käisin eile kontserdil.. Kas Rakvere on piisavalt küla?

  Huvitav oli jälgida publiku kogunemist. 20 min enne algust oli kirik täis vanu naisi. Neli 60+ meesterahvast lugesin ka kokku. Ma mõtlesin – no mis, kas siin elavadki ainult pensionärid või ei tunne keegi teine muusika vastu huvi? Ja siis hakkas tulema ka noorem rahvas. Igatahes olid elusad pillid ja kõik nagu peab.

  • nodsu said, on 09/09/2016 at 18:08

   Rakvere on üpriski linn, rohkem kui mõni suurem koht (sa ikka tead, et ta on Euroopa väikseim profiteatriga linn?).

  • tavainimene said, on 09/09/2016 at 19:58

   Jah, Rakveres on teater ja kaks muusikakooli ja vähemalt lähiminevikus oli isegi linnaorkester.

  • nodsu said, on 09/09/2016 at 22:24

   ja seal on mitu head söögikohta. mis vist näitab midagi. näiteks seda, et neil on kliente.

 7. Kaur said, on 09/09/2016 at 22:34

  Käisin vaatasin linna definitsiooni, see oli defineeritud majanduse kaudu – ei tegeleta põllumajandusega. Tõesti. Kvalifitseerub.

  • nodsu said, on 10/09/2016 at 01:53

   mind definitsioon ei huvita, aga seal on teatav linnalik vaib, mida näiteks Jõgeval ei ole. okei, neil on ka mitmekordne suurusevahe, aga ma ei usu, et asi on ainult suuruses.

   vbla tuleb tänada ka keskväljaku head linnaruumi.

  • nodsu said, on 10/09/2016 at 01:55

   suurusest rääkides – tunduvalt rahvaarvukam Narva näeb välja palju…eee, mis see õige sõna nüüd olekski. unisem? väljasurnum?

  • mustkaaren said, on 11/09/2016 at 17:36

   Kui nii võtta, siis sajad tuhanded korrusmajades elajad ei tekita ka iseenesest kvaliteetset linnalikku vaibi, selleks on vaja teatud kogust, ja see ei tohi olla väike, avalikke nt kultuuriasutusi ja melu, ilusaid inimesi, professoreid ja kunstnikke, kohvikuid ja trotuaare.

  • Kaur said, on 11/09/2016 at 18:36

   On kirjeldatud Hiina uus-töölislinnu, kus elanikke miljonites, aga kultuuri null. Kas päriselt ka nii on – ei tea.

 8. nodsu said, on 11/09/2016 at 22:52

  mustkaaren – mhmh.

  see on mumst ka see valem, miks Tartu tundub olevat justkui suurem kui ta tegelikult on. Rahvaarvu poolest võiks ta ju olla täielik mittekoht.

  • nodsu said, on 11/09/2016 at 22:55

   ja ma ise pole küll Põltsamaal ammu käinud, aga mu isa rääkis, et kui ta käis kunagi järjest Jõgeval ja Põltsamaal, siis Põltsamaale jõudes tundus Jõgeva tagantjärgi üsna küla. Mis siis, et maakonnakeskus ja natuke isegi suurem. Vahe, nagu ma aru sain, oli osalt selles, et Põltsamaal oli rohkem orgaanilist struktuuri, mitte lihtsalt majad reas. Ja osalt sellistes praktilistes asjades, et kas leidub kohti, kuhu sööma minna.

  • nodsu said, on 11/09/2016 at 22:56

   (st päris suurest linnast vaadates võib muidugi igasugune alla kümnetuhandene asula täielik küla tunduda, aga fenomen oli just selles, et Põltsamaale jõudes oli justkui linnajõudmise tunne olnud. mis siis, et väikelinna.)


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: