tavainimene

Quo vadimus?

Posted in * by tavainimene on 29/06/2016

Kõik need naljad valitsusest, kes peaks endale valima uue rahva, ei olegi ühtäkki enam naljad. Tulevikus saab siis olema kaks erakonda: tehnokraadid ja populistid. Kaabu ja portfelliga bareti ja automaadi vastu. Aga ma ei kujuta hästi ette, kuidas panna võhiklikud ja vihased rahvamassid uskuma, et spetsialistid, kelle juhtimisel on jõutud tegelikku või tajutud tupikusse, suudavad meid siit ka välja juhtida. 

Advertisements

17 kommentaari

Subscribe to comments with RSS.

 1. Kaur said, on 30/06/2016 at 09:37

  Ma väga ei usu, et valitsused või spetsialistid midagi juhivad. Okei, mingi mõju neil on – kas mingi suure jama korraldamises (hitler) või autokraatia kehtestamises või usurevolutsioonides vms. Aga Läänemaailma vaikne nohiklik areng kulgeb mu arust puhtal psühhoajaloo antud rajal. Meid mõjutavad demograafia (ja eriti meie tahtmatus paljuneda), tehnoloogia areng (ja eriti naabermaailmajagude oskus seda meist paremini arendada), odav transport (kui liha toomine Uus-Meremaalt on odavam kui Räpinast, siis pole setu karjakasvatusel mingit šanssi) ja palju muud, mille üle meil mingit kontrolli ei ole. Ja “meil” all mõtlen ma nii Eestit kui Euroopat.

  Rahvamasside uskuma panemise näide on aga kasvõi naabritel olemas, töötab hästi.
  Jälgi ja õpi:

  https://tvrain.ru/articles/zabrali_krym_na_ocheredi_aljaska-412262/

 2. tavainimene said, on 30/06/2016 at 10:14

  Demograafia ja tehnoloogia eest on raske administratiivset põgenemisteed leida, aga Uus-Meremaa lihale annaks ju ikka mingid tollimaksud külge keevitada?

  • Kaur said, on 30/06/2016 at 10:21

   Miks peaks?

  • tavainimene said, on 30/06/2016 at 12:56

   No oletades, et me tunneme, et Räpina talunike käekäik läheb meile kuidagi rohkem korda kui uusmeremaalaste oma? Ja me oleme valmis selle nimel kallimat vorsti sööma?

  • Kaur said, on 30/06/2016 at 13:13

   Millest selline oletus?

   Protektsionism https://en.wikipedia.org/wiki/Protectionism kui poliitiline mehhanism on muidugi tõesti olemas. EU põllumajanduspoliitika CAP https://en.wikipedia.org/wiki/Common_Agricultural_Policy realiseerib seda kah. Aga kas keegi (mina, sina) päriselt arvab, et protektsionism on mõistlik valik? Mida me sellega kaotame, mida võidame? Ma küll ei tea. Kui on vaja anda allkiri, et Räpina talunike nimel tuleb turutõkkeid looma hakata, siis mina ei anna.

   Sina võib-olla annad, aga igal juhul ei saa rääkida, et meil oleks omavahel selles kokkulepe olemas või et Eesti ühiskond / kogukond / rahvas / whatever tervikuna teaks, mida tahaks.

   Ehk, “me tunneme” ja “me oleme valmis” on puhas vale.
   Ei ole mingit “me”-d.

   Tõe kriteerium on siin muidugi valimised. Turumajandust pooldav erakond ühes nimekirjas, protektsionismi pooldav teises. Keda viimati valisid? (Ei pea muidugi avalikult vastama, piisab ise oma peas mõtlemisest.)

  • nodsu said, on 30/06/2016 at 13:37

   valimistel loeb nagunii rohkem retoorika kui üht või teist sorti kasu või kahju. odava vorsti retoorik jätab Räpina taluniku teema lihtsalt jutust välja. Protektsionismiretoorik rõhub iseseisvusele, “meil on vaja saada vabaks!” jne, jättes vorstihinnatõusu vaikselt tagaplaanile. ja seda kõike juba siis, kui lausvaletama pole veel hakanudki. nii et küsimus on siis selles, kes räägib ilusamini ja näeb seda tehes usaldusväärsem-armsam-turvalisem välja.

  • Kaur said, on 30/06/2016 at 13:56

   Jah. Mis siis? Demokraatias on kodanikul paar kanalit endast riigini ja valimised on neist põhiline. Edasine (lobby, meeleavaldused jne) on juba töö olemasoleva materjaliga.

   Jah, me just näeme, kuidas demokraatia populismi all hinge vaakumas on. Aga kui tavainimese lai oletus “meile läheb miski korda” kehtib, siis valimised on vähemalt MINGI võimalus midagi muuta.

   Laias plaanis arvan ma, et kehtib mu algne väide – kohalik võim muudab väga vähe. Kui kütus on odav ja Hiinas mänguasjade / Uus-Meremaal lambaliha import on kasumlik, siis imporditakse ka. Kui Aafrikas on beebibuum ja meil palju süüa, siis dünaamiline tasakaal ajab nende järeltulijad meie söögilaua äärde.

   Ja kindlasti pole see tupik. Mingi edasitee on ikka olemas. Jah, see võib olla vastik, verine, ebaõiglane ja düstoopiline, aga ummik ta ei ole. (Kuulasin eile palju Pärt Uusbergi.)

  • nodsu said, on 30/06/2016 at 15:15

   ma ei saa täpselt aru, mille peale see “mis siis” tuli, kuna ma ei väljendanud nagunii, et “siis” peaks midagi erilist olema. mu kommentaar oli reaktsioon su küsimusele “keda viimati valisid?”, millest jäi mulje, nagu sa usuks, et inimesed teevad oma valimisotsuseid kalkuleerides “kas odav vorst või naabertaluniku kaitsmine”.

  • Kaur said, on 30/06/2016 at 16:03

   “Mis siis” käis just selle kohta, et inimesed ei vali lähtuvalt sisust.
   Ise on süüdi, kui ei vali.
   VÕIMALUS riigi valitsemises osaleda on neile antud ja paremat nad ei saa.

   Muide, viimastel aastatatel on ajakirjandus head tööd teinud. Valijakompass jne on just seda sorti tööriistad, mis võtavad su seisukohad ette (vorst või naabrimees? õpetajate palgad või päästevõimekus? eestikeelne kultuur või tulemused olümpialt? sotstoetused surijatele või rohkem lapsi?) ja leiavad selle pealt sulle sobiva poliitilise jõu.

 3. Kaur said, on 30/06/2016 at 13:37

  Ja veel. Räpina taluniku elu parandaks kõige rohkem Vene turu lahtiminek. Aga Vene turg on kinni. Samal põhjusel – Putin kaitseb oma põllumajandust vabakaubanduse eest.

  Tahaks, et Rakvere EI SAAKS välismaalt toorainet osta, aga Räpina SAAKS ise välismaale müüa?
  Hahaha.

  • Kaur said, on 30/06/2016 at 13:39

   … või siis, et vastuolu veel selgemalt esile tuua:
   Tahame, et Rakvere ise EI SAAKS väljast osta, aga seesama Rakvere SAAKS väljaspoole müüa.

  • tavainimene said, on 01/07/2016 at 15:29

   Protektsionismikuradi hüpoteetilise advokaadi vastus: “Jaa, just selle poole püüdlevad kõik rahvad ja neid pädevalt esindavad valitsejad!”

  • nodsu said, on 05/07/2016 at 02:29

   illustratsioon samale suhtumisele, ainult et teises valdkonnas, tööturu suhtes nimelt.

   Keegi küsis FB-s kohe õigustatud küsimuse, et kui britid tahavad, et nemad saaks välismaal töötada, aga välismaalased UK-s mitte, siis kes üldse UK-sse tööle jääb?

 4. Indigoaalane said, on 01/07/2016 at 14:01

  Räpina vastuseks- ei . Inimesed ei ole nõus rohkem maksma. On reaalsed Ausa/Eesti piima projektid, mahetoidu turud ja võrgustikud. Ja see on nišš. Eesti suurima turuosaga kaubanduskett on Maxima, Rimi ja Coop. see on reaalsus ja inimeste tegelik ostukäitumine.

  • lugeja said, on 03/07/2016 at 22:26

   Huvitav on ka küsimus, kuidas suhestub populism kapitalismi ja (sotsiaal)darvinismi halastamatu loogikaga. Midagi peab juhtuma kas ühe või teisega, kisuvad eri suundadesse. Või siis õnnestub neid kuidagi kulisside taga varjatult ühendada, nii et Moolok hekseldab ikka edasi, aga rahvas kelle kallal see toimub, saab oma frustratsiooni kellegi kolmanda ja asjassepuutumatu peal vähemalt välja elada?

 5. lugeja said, on 03/07/2016 at 23:14

  Täpsustuseks: kui puhta kapitalismi seisukohalt on inimene vaene, kuna ta pole omanik, ei oska programmeerida ja ühtegi muud tööd ka lihtsalt enam pole, siis valimistel selle jutu aus ärarääkimine ilmselt võitu ei tooks. Küll aga oleks lootust loosungil: oled vaene, kuna näed see seal krabas sinult rikkuse ära, soovitavalt keegi, kes ennast vastuargumentide abil ka suurt kaitsta ei saa/oska. Mis muidugi tekitab populistile veidi raskusi järgmistel valimistel, kuna inimene on endiselt vaene, vaatamata kellegi läbipeksmisest vahepeal saadud rahuldusele. Sedasorti vastuolu ma mõtlesin.

  • mustkaaren said, on 05/07/2016 at 21:02

   Puhas ja selge tõde – inimese hädades on alati syydi keegi teine.


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: