tavainimene

Koolimood

Posted in * by tavainimene on 02/06/2016

notsmartcasualLugesin huviga diskussiooni kooli sobiva ja sobimatu riietuse üle. Tundub, et lapsevanemate suhtumises on tuvastatavad mingid klastrid:

 1. Riietus mõjutab inimese suhtumist sellesse, mida ta teeb. Kool on tõsine töökoht, akadeemiline asutus, kuhu sobib laias laastus smart casual
 2. Igaühel on õigus väljendada riietusega oma isiksust, loovust, maitse-eelistusi. Kui riided on puhtad, siis ei peaks ei kool ega vanemad lapse moevalikutesse sekkuma. Küll ta aja jooksul õpib, mis kuhu paremini sobib.
 3. Ma vaatan õudusega, mis riietega mu lapsed kooli lähevad, aga ma ei saa neid kuidagi takistada, sest nad lihtsalt ei kuula mind.
 4. Ma ei jõua lastele kooli jaoks veel mingeid kuradi kostüüme osta, lähevad sellega, mis kapist leiavad.

Jaah, meie maile ei ole veel jõudnud sõda selle üle, kas on õiglane nõuda tüdrukutelt, et nad ei kannaks paljastavaid riideid, kuna see võib poisse häirida. Vähemate katkestustega kultuurid on sel teemal ilmselt maha pidanud tuliseid vaidlusi: kas varrukateta rõivas on sobilik või peaks käsivars olema siiski poole biitsepsini kaetud. Ja kas seeliku sobiv pikkus on “kaks tolli ülespoole põlvesilma keskkohta”, “väljasirutatud käe sõrmeotsteni” või “poole reieni”. Ja kui sügav tohiks olla dekoltee ja mille suhtes seda mõõta. Ja kas rebendid teksapükstes peaks olema täiesti keelatud või siis lubatud ainult allpool põlve. Kh-kh-kh, kujutate ette hääletust hoolekogu koosolekul?

Olin juba peaaegu selle esimese, akadeemilise partei leeri kaldumas. Aga siis tuli meelde, kuidas ma ise ülikooli ajal riides käisin …

Advertisements

18 kommentaari

Subscribe to comments with RSS.

 1. nodsu said, on 02/06/2016 at 13:43

  ma olen kuulnud, et seeliku lõike (toona peamiselt kitsuse) teemad olid üleval ka minust nõks vanemate kooliajal, neil, kes kaheksakümnendatel keskkoolis jõudsid käia. sest tookord oli see kord, et seeliku värv oli ette nähtud, aga õmmelda võis selle ise, ja siis näidati selle peal oma loomingulisust ja trenditeadlikkust, ja kool omalt poolt keelas üht ja teist.

  isa räägib sama juttu püksilõigetest: kui tema käis koolis, siis olid moes kitsad püksid ja koolis olid need keelatud. kui ta noorem vend käis koolis, olid moes laiad püksid, siis keelati need ära.

 2. nodsu said, on 02/06/2016 at 13:44

  minu ajal olid kõrvarõngad keelatud, v.a arstitõendiga.

  • Maarika said, on 08/06/2016 at 14:45

   Mis arst neid kõrvarõngaste tõendeid siis väljastas?

  • nodsu said, on 08/06/2016 at 18:49

   ma oletan, et silmaarst. et nägemise parandamisks on vaja vat sinna kohta akupunktuuri.

 3. Indigoaalane said, on 02/06/2016 at 14:20

  meie maile ei ole veel jõudnud sõda selle üle, kas on õiglane nõuda tüdrukutelt, et nad ei kannaks paljastavaid riideid, kuna see võib poisse häirida.

  on küll. Vähemalt selles koolis, kus mu laps käis oli see 6-7 aastat tagasi vägagi Teema. Aga pigem palve korras. Õpetaja palus, et äkki tüdrukud on nii kenad ja… sest poisid ju teatavasti on sellised ja neil on raske keskenduda jne.

  ja suht- koht toimis. Seal koolis lubatakse väga vabalt riides käia. Kui õppimine on korras võib pea olla lilla ja riided veidrad, aga pigem oli nurk just kaaslastest lugupidamise võtmes.

  • tavainimene said, on 02/06/2016 at 17:40

   Väga huvitav. Mida siis arvati sellest, et just tüdrukud peavad ennast piirama, kuna poisid “lihtsalt on sellised”?

  • Indigoaalane said, on 03/06/2016 at 13:07

   mismeilülejäi.
   hukka lähevad ju tüdrukud mitte poisid. Ja pealegi oli tähtsamaid lahinguid a la
   Tüdrukutel keskkooli saamiseks keskmine 4,2 ja poistel 3,9. Sest ega te ju ei taha, et ainult tüdrukute klass tuleks, juuu…

   neil tegelikult vaadati poisse ka. sinine teksa oli keelatud ja poisid pidi riietuma nii, et “olla väärilised tüdrukutele”. Mis eesti keeles tähendas, et eeldati keskkoolis lipsu või vähemalt smart casuali.
   Probleem oligi pigem põhikoolis, kui tüdrukud kasvasid täis, aga poisid polnud lipsuks veel piisavalt mehed.

 4. tavainimene said, on 02/06/2016 at 17:33

  Meil oli koolivorm, aga selle kandmist jälgiti ebajärjekindla rangusega. Kui ikka koolimaja oli külm, siis tohtis koolipluusi all mingit sviitrit kanda. Ja ruudulise volditud seeliku asemele võisid vanemad tüdrukud ise õmmelda tumesinise sirgelõikelise. Poisid kandsid keskkoolis ülikonda ja lipsu. Lips pidi olema ees ka tüdrukutel sõjalise algõpetuse tundides.

  • Piru said, on 11/08/2016 at 15:24

   Olen ise käinud koolis ajal, mil kohustuslikku vormi enam ei olnud. Samas umbes selline nagu 1980. aastate neidude vorm (seelik, särk, pintsak, vest) oleks mulle vast isegi meeldinud, muidugi, kui materjalid oleksid kvaliteetsed olnud. Huvitav oli lugeda, et sõjalise tunnis pidid ka tüdrukud lipsu kandma, samas ma olen oma vanematelt sugulastelt kuulnud, et nende keska ajal kandsid osad tüdrukud selle vormi juurde lipsu niisamagi. Oli see nii? Muidu see vist neidudel kohustulik polnud, kuigi vormi ülaosa oli poiste ülikonnale sarnane.

 5. Paula said, on 03/06/2016 at 09:06

  Minu gümnaasiumis käiv tütar riietub oluliselt konservatiivsemalt kui mina kontorisse minnes. Neil on katoliiklik kool ka, aga ta pidas juba algklassides ja teises koolis käies imelikuks, et mõned lapsed poolpaljalt kooli tulevad.
  Ma ei arva, et see poiste põhjendus riidesse panemiseks normaalne oleks. Lihtsalt ametlikus kohas ei käida poolpaljalt. See ei ole sobiv. Kool ja ööklubi on tegelikult erinevad kohad

 6. Piru said, on 15/08/2016 at 12:50

  Minu meelest võiks gümnaasiumiastme noormehed küll koolis kanda triiksärki ja lipsu, neidudel siis midagi vastavalt sellele. Tean ühte kooli, kus sellist riietust nõutakse ja pilt on meeldivalt soliidne ja tundub, et õpilased ka ei nurise. Huvitav, kui palju selliseid koole Eestis üldse on? Üldiselt tundub, et liiga lohakalt ja koduselt käiakse koolis riides, isegi 1. septembri katusele ei saa soliidselt mindud, vähemalt tänavapildis jääb selline mulje.

 7. tavainimene said, on 15/08/2016 at 16:26

  Tänapäeval vist peetakse kooli rohkem loovuslaboriks ja kunstiateljeeks, mitte kontoriks.

  • Piru said, on 15/08/2016 at 17:57

   Mind tegelikult just huvitab see viimane nõukaaja vorm, just neidude oma, kirjutasite, et selle vormi juurde pidid sõjalise tunnis ka tüdrukud lipsu kandma. Kui meelsasti teie koolis tüdrukud lipsu kandsid ja kas seda kanti ka muul ajal koolis? Olen kuulnud, et mingil ajal oli see tüdrukute seas üsna levinud, aga ise pole sel ajal koolis käinud ja seega ei tea. Iseenesest äge aksessuaar ja neidude ametlikuma vormi juurde mu meelest sobib samuti. Alguses mulle tunduski, et lips kuulus sarnaselt vanema astme poistele ka tüdrukute vormi juurde.

  • tavainimene said, on 16/08/2016 at 19:56

   Ei, muul ajal lipsu kindlasti ei kantud ja sõjalise tunnis pandi see ette ka suure hammaste kiristamisega. Tegelikult, kui esimeses tunnis sellest lipsunõudest teada anti, tekkis kõigile piigadele nägudele põlglik irve; järgmises tunnis hiilgasid mitmed 70ndatest pärit ülikirjude laiade krimpleenlipsudega ja ühel oli isa pulmaülikonna juurest pärit valgest brokaadist kiki :) Selle peale täpsustas õps, et lips peab olema must või tumesinine ja normaalse pikkuse-laiusega. Paljud tüdrukud laenasid lipse paralleelklassi poistelt, minul oli isa kitsas must kummipaelaga võrklips.

 8. Piru said, on 17/08/2016 at 13:33

  Päris huvitav tegelt, et sellele vastu oldi, seda enam, et poistel oli lips vist kohustuslik ja nemad kandsid seda kui elementaarset asja. See oleks ju neidudel hea võimalus olnud ennast isikupärasemaks muuta, eriti vormiga, kus mänguruumi eriti polegi. Ma miskipärast olen arvanud, et lips kuulus ka tüdrukute toonase koolivormi juurde. Aga arusaadav, et igasugused reeglid ja nõuded tekitavad vastumeelt ja ega mulle endalegi tundub see ju tagantjärele lahe ja soliidne, samas pole ise pidanud vormiga käima, rääkimata rangelt pintsaku ja lipsu kandmisest koolis. Huvitav, kui populaarne on lips kui aksessuaar (näiteks koos vesti/jakiga) tänaste gümnaneidude seas ja kas seda üldse ollakse nõus kandma? Koolikeskkonda võiks selline riietus samas sobida küll. Poiste seas lipsukandmine vist väga levinud enam pole.

 9. tavainimene said, on 18/08/2016 at 06:59

  Lips? Ei-ei-ei. Rätik või sall äärmisel juhul, kui oleks selline kostüümitüüpi koolivorm. Lips on 100% meeste värk, n-ö sümboolne peenis. Seda viimast tarkust lugesin ma ühest kummalisest raamatust, kus muuhulgas antakse karjäärinaistele järgmisi riietumissoovitusi:
  – Esilekerkivaid naisi hinnatakse riietuse järgi.
  – Meeste- ja naisterõivaste erinevus tuleneb mehe vajadusest naise üle valitseda ja teda ennast teenima panna.
  – Kui ettevõttes kehtivad ettekirjutused sekretäride rõivastusele, siis naisjuht ei tohi kunagi samamoodi rõivastuda.
  – Jakk või ükskõik missugune õlgu kattev riietusese annab naisele enesekindla ja ennast kontrolliva isiku imidži.
  – Igasugune vihje väikese tüdruku imidžile – põlled, krooked, lehvid, lapselikud mustrid, volangidega seelikud, vormitud kudumid – unusta kohe ära.
  – Seelik, mis sunnib istudes põlvi kokku suruma, tööle selga ei sobi.
  – Kortsuvad, kotitavad ja venivad materjalid ei sobi naisjuhile.
  – Naisjuhid tunduvad mõjukamad erksamat värvi ja tugevama mustriga riietuses.
  – Ärge kandke meeste lipsu.
  – Taskute puudumine on alaväärsuse sümbol.
  – Ärge kandke kontoris ja koosolekutel käekotti pidevalt kaasas – see jätab teist koormakandja mulje.
  – Jätke koju kilisevad-kõlisevad, veiklevad või sädelevad ehted.
  – Hoidke hinnaline parfüüm töövälisteks tundideks.
  – Jumestus ja soeng peavad vastu pidama kõikides olukordades.
  – Meeste hinnangut teie ametirõivastele ei saa alati uskuda. Nad kalduvad sellega suruma naisi nende traditsioonilisse, nõrgukese või sõltuva isiku rolli.

 10. Piru said, on 22/08/2016 at 12:25

  Hehee, see sümboolne peenis on päris hea võrdlus. Ja ilmselt igale naisele lips tõesti ka ei sobi. Samas minu meelest see, et tegu on meeste aksessuaariga, rõhutabki just naise puhul tema naiselikkust, toob selle ekstra esile. Nö kontoririietuse juurde passib see küll, samas sallid ja rätikud on ka lahedad, kui neid maitsekalt valida. Need naised siin piltidel on küll väga soliidsed ja neile istub lips nagu valatult.

  https://www.flickr.com/photos/73222105@N00/9429362210

  https://www.flickr.com/photos/73222105@N00/9426593143

  https://www.flickr.com/photos/73222105@N00/9426592959

  Kuidas tundub? Mulle täitsa meeldib, kuigi ise pole seda tüüpi riietust lipsuga (veel) kandnud.

  • tavainimene said, on 23/08/2016 at 11:35

   Esimesel pildil on lips nii jaki all peidus, et tema lipsulikkus ei paista välja.
   Teine pilt näeb välja karnevalilik.
   Kolmas — vabandava ilmega teenindaja annab mõista, et ta pole seda vormi ise valinud.

   :)


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja / Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja / Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja / Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja / Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: