tavainimene

“Vee peal”

Posted in * by tavainimene on 08/12/2015

Väike Illimar tagahoovis, kolmekümne seitsmendal rahukevadel. Huckleberry Finniga on kindlasti ka juba võrreldud; mulle tuli meelde veel Nodar Dumbadze “Mina, vanaema, Iliko ja Illarion”. 

Need on võluvad pildikesed kaduvast maailmast. Standardmudeli järgi peaks ju olema nii, et murdeikka jõudev poiss, kes kasvab vanavanemate juures, kogeb materiaalset deprivatsiooni, kehalist karistamist, õpiraskusi ja koolivägivalda, põgeneb kodust, satub halba seltskonda, hakkab tarvitama meelemürke, saab kokku sama katkise tüdrukuga ja nad lõiguvad ennast nüri žiletiga kuskil mahajäetud tehase varemetes keset klaasikilde ja konisid. Antiik-Võrus oli murdeikka jõudvale poisile selge, et “kõik läheb mööda ja elu ongi enamasti nõme. Sellepärast ju ainult elataksegi, et siis mõnikord harva jälle ei ole”. Selle “om nigu om” fatalismiga vaatleb ta kogu ümbritsevat issanda loomaaeda; ainult siis, kui keegi tema sisse söödetud kalaaugu anastab, hakkab poisil huul värisema. Kalapüük — tsiviliseeruva maailma viimane legitiimne “isane” harrastus — on tema stiihia, eduelamus ja eskapism. 

Kalapüügist vestab minategelane/autor tõesti kaasakiskuvalt. (Etnograafilisest huvist guugeldasin välja, et мотыль on vene keeles sääsevastne ja мормыш kirpvähk.) 

Lõpuks ilmub ikka pildile ka tüdruk. Kes pole üldse katkine, ehkki üksjagu pöörane. Tüdruku kaudu ilmub pildile ka popkultuur: “Sweet dreams are made of this.” Nojah, mehed on soomeugrilased, naised indoeurooplased. Kuigi standardmudeli järgi, jällegi, peaks naised hoidma traditsiooni ja mehed vedama innovatsiooni. Aga kõik saab korda. 

Selle raamatu eest saab Ruitlane üheksa pattu andeks.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: