tavainimene

“Rasmus Hanseni kirjutuskera”

Posted in * by tavainimene on 19/10/2015

Rasmus Hanseni kirjutuskera oli iseeneses ja omas ajas võib-olla täiesti geniaalne asi, aga tänaseks on temast saanud museaal. Ja nii on minemas ilukirjandusega üldse. Kellele on vaja isegi häid ja andekaid teoseid? Kõik loeksid parema meelega raha.

Noh, võib-olla on suurem masu nüüdseks üle läinud. Aga sära ei paista olevat silmadesse tagasi tulnud. (Eile juhtusin nõusid pestes raadiost kuulma mingi aimeraamatu tutvustust, kust jäi kõlama mõte, et “digi tapab kõik muu” — ehk siis areng kõigis muudes tehnoloogia- ja kultuurivaldkondades on sisuliselt seiskunud, kuna kõik helgemad ajud imetakse äpitööstusesse.)

Andrei Ivanovi romaan kujutab eestivene literaadi Romani — võib-olla autori alter ego — loomingulisi, sotsiaalkriitilisi, eraelulisi ja finantsilisi kannatusi ja kommentaare lähioleviku Eestis ja Venemaal. Omadele võõras, võõrastele samuti võõras. Euroopa oleks nagu kodu. Venemaa peaks nagu olema vaimne kodu, aga on rohkem invaliididekodu, kus raviprotseduurid on küll piinavad kuid paraku mitte tervendavad.

Vaatenurga Venemaale lisavad fiktsionaalse vene kirjaniku Aleksei Sannikovi märkmed, mis pärast tema surma Romani kätte satuvad. Aga kui Venemaa on Sannikovi maa, siis Eesti on Võtikvere raamatuküla. Igaüks saab ise otsustada, kas see on kägistavalt armetu või hoopistükkis erakordselt äge à la Valdur Mikita. (Guugeldasin “Sannikovi maad” ja sain  teada, et samanimelise ulmeromaani autori palvel saatis NSVL lausa lennukid Arktikast legendaarset fantoomsaart otsima — vaat see on alles kunsti ühiskondlik mõjujõud!)

Tagakaane annotatsioon ütleb romaani kohta “fantasmagooriline” ja unenäolisi fantasme leiab sellest omajagu. Et Ukraina on Nastasja Filippovna — see oli mu meelest vaimukas. Kui tahate teada, kes on Rogožin ja kes Mõškin, võtke ja lugege ise.

Advertisements

Lisa kommentaar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Muuda )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Muuda )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Muuda )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: