tavainimene

“Rasmus Hanseni kirjutuskera”

Posted in * by tavainimene on 19/10/2015

Rasmus Hanseni kirjutuskera oli iseeneses ja omas ajas võib-olla täiesti geniaalne asi, aga tänaseks on temast saanud museaal. Ja nii on minemas ilukirjandusega üldse. Kellele on vaja isegi häid ja andekaid teoseid? Kõik loeksid parema meelega raha.

Noh, võib-olla on suurem masu nüüdseks üle läinud. Aga sära ei paista olevat silmadesse tagasi tulnud. (Eile juhtusin nõusid pestes raadiost kuulma mingi aimeraamatu tutvustust, kust jäi kõlama mõte, et “digi tapab kõik muu” — ehk siis areng kõigis muudes tehnoloogia- ja kultuurivaldkondades on sisuliselt seiskunud, kuna kõik helgemad ajud imetakse äpitööstusesse.)

Andrei Ivanovi romaan kujutab eestivene literaadi Romani — võib-olla autori alter ego — loomingulisi, sotsiaalkriitilisi, eraelulisi ja finantsilisi kannatusi ja kommentaare lähioleviku Eestis ja Venemaal. Omadele võõras, võõrastele samuti võõras. Euroopa oleks nagu kodu. Venemaa peaks nagu olema vaimne kodu, aga on rohkem invaliididekodu, kus raviprotseduurid on küll piinavad kuid paraku mitte tervendavad.

Vaatenurga Venemaale lisavad fiktsionaalse vene kirjaniku Aleksei Sannikovi märkmed, mis pärast tema surma Romani kätte satuvad. Aga kui Venemaa on Sannikovi maa, siis Eesti on Võtikvere raamatuküla. Igaüks saab ise otsustada, kas see on kägistavalt armetu või hoopistükkis erakordselt äge à la Valdur Mikita. (Guugeldasin “Sannikovi maad” ja sain  teada, et samanimelise ulmeromaani autori palvel saatis NSVL lausa lennukid Arktikast legendaarset fantoomsaart otsima — vaat see on alles kunsti ühiskondlik mõjujõud!)

Tagakaane annotatsioon ütleb romaani kohta “fantasmagooriline” ja unenäolisi fantasme leiab sellest omajagu. Et Ukraina on Nastasja Filippovna — see oli mu meelest vaimukas. Kui tahate teada, kes on Rogožin ja kes Mõškin, võtke ja lugege ise.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: