tavainimene

Kadaveriin ja putrestsiin*

Posted in * by tavainimene on 14/10/2015

See kaljukass või grisli, kes mu pööningul suuremat taristuprojekti arendas, on ilmselgelt alla andnud ja siirdunud taevastele ehitusplatsidele, sest juba mitu ööd valitseb majas kummaline vaikus ning kusagilt on hakanud immitsema pahaendelist lõhna. Või noh, ütleme otse — haisu. Rõvedat raipehaisu.

Huvilistele natuke keemiat:

Kogemus ütleb, et hiire puhul kestab hais umbes kaks-kolm nädalat, suurema eluka korral vastavalt kauem. Ilmselt pean kolima telki magama. Või hakkama tuppa pihustama kloordioksiidi, lootuses, et see “halvad molekulid ära tunneb ja maha killib”.

Guugeldasin natuke, mis haisupeletusvahendeid professionaalid soovitavad. Esimene soovitus oli sein maha lõhkuda ja roiskuja eemaldada. Nii, see jääb ära. Teine soovitus oli kasutada õhu ioniseerijaid ja osoneerijaid. Jääb ka ära, kuigi nädala pärast suudaks osav müügimees mind võib-olla juba ümber veenda. Kolmandaks soovitati spetsiaalseid haisueemalduskotte, aga isegi nende jaoks olen ma liiga hinnatundlik. (Muide, kas te teadsite, et haisvate jalgade vastu aitab kassipissilõhnaeemaldaja? Mina oleks alati pakkunud, et pesemine. Imetabane Internet!)

Neljas oli n-ö esmaabisoovitus paigaldada tuppa laiali anumaid kohvipulbriga ja see ilmselt lähebki õhtul käiku. Võib-olla lisan ka mõned purgikesed tärpentiniga, kuigi kogemus ütleb, et tärpentin pole tänapäeval enam see, mis ta vanasti oli.

Kui kellelgi on veel mingeid ägedaid vanaemade tarkusi või innovatiivseid kõrgtehnoloogilisi ja madalaeelarvelisi nippe, siis kuulan hea meelega.

_______________________________
*  kas keeleliselt poleks õigem putreskiin?

8 kommentaari

Subscribe to comments with RSS.

 1. SiiriM said, on 14/10/2015 at 08:55

  Ühes roima seebis määrisid morgi läinud politseinikud mingit salvi nina alla. Višnevski salv aitaks ilmselt, aga seda pole viimasel ajal enam saada olnud

 2. i said, on 14/10/2015 at 09:17

  Külmkapis korjan lõhnu kokku topsiga, kus sooda sees.

 3. tavainimene said, on 14/10/2015 at 11:20

  Guugeldan ja nuputan: naatriumaluminosilikaat > tseoliit > kassiliiv? Marlist kotid kassiliivaga?

 4. Manjana said, on 14/10/2015 at 12:29

  küünla põletamine mingiks ajaks põletab suvalisi liigseid lõhnasid, ka tavalise küünlaga. lõhnaküünal mõjub ilmselt paremini. aga kes neid ikka kogu aeg põletada jõuab.

  aga meil kuivas surnud rott ka paari nädalaga põranda all haisutuks. see sõltub ka sellest kui kuiv õhk on.

 5. tavainimene said, on 14/10/2015 at 14:14

  Endale meenus veel, et kunagi ammu, kui vanaonu suvel suure palavuse ajal ära suri, soovitas kirikuõpetaja surnukehale ja kirstu eetrit valada. Ma ei tea, kas see aitaks ka n-ö distatsilt. Ilmselt teeks vähemalt olemise huvitavaks.

  • nodsu said, on 15/10/2015 at 22:15

   see oli mõeldud pigem lagunemise enda pidurdamiseks, mitte lõhnaeemalduseks, arvan ma.

 6. nodsu said, on 15/10/2015 at 22:20

  Mis ortograafiasse puutub, siis pigem vist ikka putrestsiin. Ladina keelest tuletatud võõrsõnu tehakse meil enamasti keskaja-uusaja häälduse (saksa variandi) pealt, mitte klassikalise. Vt nt “fluorestseeruv”, mitte “fluoreskeeruv”. Ja nii isegi ladina kaudu tulnud kreeka sõnadega – “stseen”, mitte “skeen” (kuigi see on nüüd teises tähenduses ka kreekapärasena laenunud, sest noored hakkasid millalgi seda uues tähenduses vajam, nt “metali-skeene”).

  See saksaladina kaudu laenamine teeb mõne kreeka algupära sõna õige pentsikuks, näiteks “diötsees” (mis otse kreeka keelest võttes oleks tunduvalt suupärasem “dioikees”).

  • tavainimene said, on 16/10/2015 at 04:38

   Õigus jah. Minus tekitas kõhklusi mh see, et soome keeles on putreskiini.


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: