tavainimene

Vanas eas tükk leiba

Posted in * by tavainimene on 08/10/2015

Vilja Kiisler pahandas Äripäevas arvamusliidritega, et nood ei kirjuta oma arvamuslugusid ise, vaid tellivad need pigem suhtekorraldusbüroode arvamusdiileritelt. Kuigi tõepoolest, nii väikse asjaga peaks küll hakkama saama iga täiskasvanu, kes on keskkooli positiivsete hinnetega lõpetanud. Mis see arvamuslugu ju muud on kui koolikirjand, ainult ilma ilukirjanduslike tsitaaatideta.

Niisiis, meediaplaanis seisab, et teie nime all peab ilmuma arvamuslugu. Ärge heitke meelt, vaid haarake härjal sarvist ja avage tekstitöötlusprogrammis uus fail.

Oletame, et teie loo teemaks on “Kartaago tuleb hävitada”. See pangegi esialgu tööpealkirjaks. Kohe olete tühja lehe krambist üle saanud. Järgmiseks tuleb sissejuhatus. Põhimõtteliselt peaksite ütlema, miks te üldse just siin ja praegu sõna võtate. Ärge seda meediaplaani asja siiski mainige. Pigem midagi selles laadis: “Viimased nädalad on taas teravamalt päevakorda toonud Kartaago teema” või “mitme avalikkust erutanud sündmuse varjus on teenitud tähelepanuta jäänud Kartaago probleem” või “olen juba mõnda aega huviga jälginud Kartaago-debatti, kuid näib, et sõnavõtjatel jääb kahe silma vahele olulisim”. Seletage, miks see probleem peaks igaühele korda minema, ja andke mõista, et teie oma teamiste, oskuste ja kogemuste olete täiuslikult pädev lahendust välja pakkuma.

Nii. Järgneb argumentatsioon ehk teema arendus. Kolmest argumendist peaks tavaliselt piisama. Näiteks: 1) Kartaago kahjustab pöördumatult keskkonda; 2) Kartaago valmistub sõjaliseks agressiooniks teiste rahvaste vastu; 3) Kartaagost imbub noorsoo hulka meelemürke ja pornograafiat. Igale väitele koos seda tõendavate näidetega on pühendatud üks lõik. Stiilne on need omavahel kokku siduda selliste väikeste vidinatega nagu “veelgi enam”, “nagu eelöeldust poleks veel vähe”, “ei saa jätta lisamata, et” jts. (Näited on kõige keerulisem osa, halvimal juhul tuleb lausa guugeldada, aga ülearu muretseda ka ei maksa, sest arvamusloo mõte pole üldiselt kedagi veenda, vaid ainult lugejate seniseid hoiakuid tsementeerida ja eeskätt muidugi teie nime ja nägu koos vajalike märksõnadega eetrist läbi lasta.)

Argumentatsiooni lõpetuseks võiks sisse tuua mõne kujuteldava (mõistagi tobeda) vastuväite ja selle resoluutselt või irooniliselt kummuli lükata: “Kartagofiilid ja kokkuleplased löövad siinkohal ilmselt juba hädakella ja räägivad ajaloolistest traditsioonidest või plaani liigsest kulukusest. Mina aga väidan, et kui me sellises asjas kuludele mõtleme, ei pruugi meil mõne aasta pärast enam mingit ajalugu ollagi.”

Suurem töö on tehtud. Viimane lõik võtab teie mõtte kokku ja paneb rasvase punkti: “Kõike eelöeldut arvesse võttes saab vaevalt kellelgi kahtlust tekkida: ilma Kartaagota on maailm meie kõigi lastele parem paik. Tehkem, mis meie kohus.”

Puhake natuke, magage üks öö ja nuputage oma kirjandile ka vaimukas pealkiri. Lugege kogu jutt üle. Rookige välja sõnad “taaskord” ja “tõusetuma”. Komade pärast ärge pabistage, selle jaoks on lehtedes toimetajad.

Polnud ju raske? Neid juhiseid järgides võite esialgu proovi teha n-ö rahvaliigas ehk maakonnalehe veergudel. Kogemuste lisandudes liigute arvamusredelil ülespoole ning ühel päeval tuleb aeg, mil mitte teie ei seisa, müts näpus ja kirjatöö peos, toimetuse ukse taga, vaid nemad helistavad teile ja küsivad, kas te ei tahaks oma arvamust avaldada.

Vaat nõnda. Pole tänu väärt. Aga kui teil siiski asi üldse kuidagi ei edene … no siis võtke minuga eraviisiliselt ühendust. Diskreetsus ja konfidentsiaalsus garanteeritud, sobib nii sulas kui ülekandega.

Advertisements

Üks vastus

Subscribe to comments with RSS.

  1. : said, on 11/10/2015 at 02:19

    andis inspiratsiooni otsida üles klassifikatsioon
    http://en.m.wikipedia.org/wiki/Media_manipulation


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: