tavainimene

Aadama ütk

Posted in * by tavainimene on 22/09/2015

Ehitajad ei läinud Soome palga pärast. Vähemalt mitte peamiselt palga pärast. Eesti palgaga on ka võimalik elada. Aga kogu see üldine süsteem siin on nii vale. Kõik hanked võidetakse ebareaalsete eelarvete ja tähtaegadega. Objekte rabatakse rohkem kokku kui töötegijaid võtta on. Rikkaks saamise valu on ju nii suur. Ja siis hakkab pihta. Ehitusettevõtja on nagu žonglöör, kellel peab kaks palli kogu aeg õhus olema. Ühelt tellijalt kerjad raha, et teisel objektil palku maksta. Kes kõvemat kisa teeb, selle objektile saadad mehed peale, teine peab ootama. See on täiesti haige tõmblemine. Närvid on kõigil perses. Muidugi lähevad selle soperdamisega tähtajad vastu taevast. Siis tulevad leppetrahvid. Ja siis lastakse julmalt üle. Jul-malt. Peatöövõtja trahvid tulevad alltöövõtjate taskust ja alltöövõtjate trahvid tulevad tööliste taskust. Tead, kui palju lapsi on mingi Fakkjuu Ehituse — sada juristi, null müürseppa — pärast jõuluõhtul ennast ilma kingipakita magama nutnud? Sa ei taha teada. Aga Fakkjuu mehed tassivad kullakange Palmisaartele. Nendega ei juhtu mitte midagi. Mitte midagi! Sa ei taha teada, kui kõrgele need niidid ulatuvad. Kõigil on suud raha täis topitud. Mis kohus, nalja teed või? Kust võtab kümne töölisega firma need miljonid, et mitu aastat kohut käia? Võlg muudkui kasvab, aga lõpuks võidab nagunii see, kellel on kallim advokaat.  […] Eesti riigi viga ongi see, et me oleme teinud seadused nagu Soomes ja Rootsis, aga inimesed on meil nagu Venemaal.

4 kommentaari

Subscribe to comments with RSS.

 1. Rents said, on 22/09/2015 at 17:54

  Mul üks sugulane üritas Eestisse tagasi tulla. Ütles, et raha polegi ju nii hirmus palju vaja ja Eestis elades on väiksemad telefoniarved ja üüriarved jne. Vähem kui kahe kuu pärast oli Soomes tagasi, sest tal ei õnnestunudki leida firmat, kes ei arvaks, et ületunnid ja nädalavahetusel töötamine on norm. Soomes mõeldakse, et on alles püüdlik, kui ta kell viis kohe pintslit käest ei viska, vaid poolelioleva seinajupi ikka lõpuni teeb. Kui sellise suhtumisega harjunud oled, on Eesti oma tõesti raske omaks võtta.

 2. tavainimene said, on 22/09/2015 at 18:23

  Kõige raskem pidi Eestis ikka olema see, et ei saa arvestada palgapäevaga. See võib viibida mitu päeva, mitu nädalat, mitu kuud ja võib ka üldse tulemata jääda. Mis sisuliselt tähendab, et ei saa üldse eriti elu planeerida, vaid pidevalt on mingi tulekahju kustutamise meeleolu.

 3. akadeemik said, on 22/09/2015 at 18:41

  Tööülesannetes kokkuleppele jõudnuna tekkis mul kummaline tahtmine küsida tööandjalt ka kirjalikku (antud juhul käsundus-) lepingut. Vastuseks sain solvunud näo ja pika tiraadi, kus minu soove “eriti jultunuks” tituleeriti nin öeldi, et tööandjal on oma ajaga muudki paremat teha, kui seda minu tühise lepingu kirjutamise peale kulutada.
  #eiolnudehitussektoris #eielaenameestis

  • tavainimene said, on 22/09/2015 at 23:02

   Siin ei päde ilmselt ka see tavaline jutt, et “oma viga, käinud rohkem koolis, siis ei peaks lihttööl virelema”.


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: