tavainimene

Ja siis ma olen nagu sangar seiklusfilmis

Posted in * by tavainimene on 12/09/2015

Viimastel nädalatel on meedias mitu korda silma jäänud üleskutsed märgata, hoolida ja sekkuda. Kus viga näed laita, seal tule ja aita laita. Nojah. Oleks see kõik siis nii lihtne. Ülekohus ja vägivald avalduvad vahel — tegelikult, sageli — sellistes hübriidsõjalikes vormides, kus on väga keeruline reageeerida. Kas nüüd on asi juba piisavalt halb, et peaks midagi ütlema? Aga nüüd? Kui tugevam nõrgemat klohmib, siis peaks ilmselgelt midagi tegema. Aga kui tugevam nõrgema kallal näägutab?

Täna oli bussi peal vanaema lapselapsega, kel vanust ehk viis-kuus aastat. Kui laps midagi vaikselt öelda püüdis, nähvas vanaema talle: “Mida sa lõugad!” Kui ta liigutas, tuli kohe: “Mida sa nihverdad, istu ilusti!” Kui laps ära väsis ja tahtis pead vanaema sülle panna, kolis too demonstratiivselt teisele poole vahekäiku. Selles, kuidas väike vaikselt soigus “mamma, ma tahan sinuga koos istuda, palun, mamma, ma tahan sinuga koos istuda,” oli midagi nii lõpmata kurba, et mul tekkis kurku klomp. Aga loomulikult ma ei öelnud midagi. Sest — mida? Mis ütleja mina olen?

4 kommentaari

Subscribe to comments with RSS.

 1. nodsu said, on 13/09/2015 at 19:57

  Sellistel puhkudel on veel see häda, et isegi kui tundub, et oleks ikka õigust öelda küll, võib tugevam selle hiljem nõrgemale kätte maksta.

 2. Ann Mustkaaren said, on 14/09/2015 at 09:22

  Sellistes olukordades olen ma demonstratiivselt vanaema jõllitanud ja nägusid teinud, sest vöikest last niimoodi ei kiusata. Täiesti kindel ju, et samamoodi kiusas see inimene ka omaenda last, sest neil inimestel on selline käitumine sisseharjunud ja kindla lpikka aega lihvitud olemisega. Pervo, ma ytlen.

 3. tavainimene said, on 15/09/2015 at 07:23

  Ma kardan, et ta ei saaks aru, et ta midagi valesti teeb — ta ju distsiplineerib last bussis korralikult käituma.

 4. Ann Mustkaaren said, on 16/09/2015 at 17:20

  Ei saagi aru, enne, kui piisavalt kurjalt ei maini, et “Ära kiusa last, vana troll!” Aga niimoodi kah jälle pole viisakas.
  Igal juhul on väikese lapse niimoodi peetimine ja tõrjumine nõme ja viitab vanema siseharjunud salasadistlikule kasvatusstiilile.


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: