tavainimene

Ja jätkame haridusteemal

Posted in * by tavainimene on 04/09/2015

“Miks on meie koolides väga kõrge intellektiga õpilaste hulgas alasooritajaid oluliselt rohkem kui õpilaste hulgas keskmiselt ja miks nendest andekatest alasooritajatest üle 70% on poisid?” küsitakse Õpetajate Lehes.

Ei saa öelda, et ma vastust kindlalt teaks, aga pakun välja ühe hüpoteesi: sest koolis üldiselt ja eriti veel poiste hulgas ei ole popp ja lahe olla kõrge intellektiga ülesooritaja (professor, taibu, nohik, nohkar). Puudujäägid õpetajakoolituses andekuspedagoogika osas jms tegurid tulevad, ma pakun, kauges teises järjekorras. Kas keegi oskab nimetada mõnda noorteseriaali, -filmi või -raamatut, kus tark ja hästi õppiv tegelane oleks algusest peale sotsiaalselt edukas ja kaaslaste seas populaarne?

Advertisements

7 kommentaari

Subscribe to comments with RSS.

 1. […] et selle taustal hakkasin ma LOOMULIKULT tavainimese postitusele mõtlema – et miks on nii, et nad on valmis end pooleks pingutama, sest väljakutse on ÄGE […]

 2. Kaur said, on 06/09/2015 at 14:01

  Mul on pigem tunne, et kui kirjanduslik lapstegelane ongi korraga tark ja popp, siis teeb autor ta sellest hoolimata koolitöös ebaedukaks. Tõsi, ma ei ole uuema Eesti noortekirjandusega väga kursis….

 3. tavainimene said, on 07/09/2015 at 13:21

  Lugesin kunagi Ameerika psühholoogide raamatut poiste kasvatamisest. Seal öeldi umbes nii, et tüdrukutel arenevad keskmiselt kiiremini verbaalsed võimed ja suutlikkus oma impulsse kontrollida — eeldused tsiviliseeritud käitumiseks, mida nõuab ja tunnustab koolikeskkond. Poistel seevastu on suurem vajaduse füüsilise aktiivsuse, või(s)tluslikkuse järgi — nad on raskemini taltsutatavad. Kui kolmel esimesel kooliaastal poisse peamiselt laita kehvema lugemisoskuse ja paigalpüsimatuse pärast, kaob neil õpimotivatsioon ja tekib trots “süsteemi” vastu. Teine teema on see, et varajasest teismeeast alates tugevneb poistel karjasisene konkurents, kus plusspunkte annavad külmaverelisus ja füüsiline jõud, ning püütakse ennast distantseerida kõigest pehmost nagu näiteks haridus.

 4. Hundi ulg said, on 08/09/2015 at 06:56

  Mulle meeldivad Sinu haridusteemalised arutlused ja väljaütlemised. Olen oma blogis mõnikord toonitanud ja jätnud teistesse blogidesse arvukalt kommentaare sellest, et tüdrukute ja poiste õpetamisel tuleb kasutada erinevaid metoodikaid, mis baseeruvad soopõhistel psühholoogilistel erinevustel. Tavaliselt saan sellise seisukoha eest siis headelt feministidelt sõbraliku nätaka :)

 5. tavainimene said, on 08/09/2015 at 08:25

  Noh, teoorias ja ideaalmaailmas tuleks kasutada metoodikaid, mis baseeruvad individuaalsetel psühholoogilistel erinevustel.

  Ega see meeste ja naiste kasvatamine ei olegi nii lihtne teema. Kas me tahame endiselt, et mehed oleksid valmis nõrgemate kaitseks kaklema? Või tahame sellist tsiviliseeritud ühiskonda, kus vägivalla monopol on institutsioonidel ja rüütel helistab politseisse, kui tema daami solvatakse? Kas tüdrukutes peaks kasvatama väärikat malbust, mis sobib kokku ema ja perenaise rolliga? Või peaks neis arendama südidust ja eneseusku, et nad julgeksid õpingutes ja tööturul olla ambitsioonikamad? Mingi uuringu kohaselt soovivad 21. sajandi Ameerika mehed kuulekaid naisi aga iseseisvaid tütreid

 6. Sannu said, on 10/09/2015 at 20:39

  Lydia Martin sarjast “Teen wolf”

  • tavainimene said, on 11/09/2015 at 09:53

   “She was, on the surface at least, shallow and spoiled but this turned out to be an elaborate act to hide the fact that she possesses a genius level IQ. /…/ The ruse /…/ was part of a carefully orchestrated plan to maintain her popularity at Beacon Hills High School.” (Teen Wolf Wikia)


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: