tavainimene

Lauake, kata end

Posted in * by tavainimene on 21/04/2015

Sotsiaalmeedias jagati linki kodanikupalga lehele, kus leitakse, et “riigi kulutused ausa kodaniku ülalpidamiseks ei tohi olla väiksemad kui kulutused vangi ülalpidamiseks”. Mina olen ikka aru saanud, et ausad kodanikud peavad riiki ülal, aga ilmneb, et on võimalik mõelda ka teistpidi.

Ma saan osalt aru sellest murest, et masinad saavad inimeste eest hulga tööd ära teha, aga masinad ei hakka kunagi inimeste asemel asju ostma; samas, kui pole ostjaid, pole vaja ka masinaid ja kogu süsteem jookseb umbe. Nii et inimestele tuleks justkui kinkida raha, et nad saaksid jätkuvalt osta masinate tehtud asju. Raha tuleb siis ilmselt ära võtta nondesamade masinate omanikelt? Seesama raha, mille neile on toonud inimesed, kellele see raha on kingitud, olles olnud ära võetud … Umbes selles kohas kiilub mu mõte alati kinni.

Mis mind murelikuks teeb: kui mitte midagi tegemise eest saaks sissetuleku, mis kataks kõik elamiskulud, siis kui palju hakkaksid oma töö eest küsima need, kes lähevad kell neli hommikul leiba küpsetama, laovad tuulistel tellingutel puhasvuuki, kaevandavad sügaval maa all põlevkivi, vahetavad lamavatel vanuritel mähkmeid, roolivad libedatel teedel liinibusse, üritavad kõurikutele matemaatikat õpetada, teevad ajuoperatsioone jne? (Eeldusel, et selliseid inimesi üldse leiduks?) Ja kuidas need  palgasoovid mõjutaks eespool mainitud elamiskulusid?

Advertisements

4 kommentaari

Subscribe to comments with RSS.

 1. kaaren said, on 22/04/2015 at 17:21

  Just minu mõtted.
  Kui tekib segadusehetk taoliste mõttekäikude tekkimise kohta, võib avada Delfi uudiste kommentaariume. See valgustab ja harib, annab selge ettekujutuse majanduse toimemehhanismidest ja selgitab ka antud kodanikupalga tööpõhimõtted :D

 2. tavainimene said, on 23/04/2015 at 12:29

  Jaa, mina mäletan veel seda aega, kui arvamusliidrid kinnitasid, et Delfi kommentaarium on kollektiivne aju. Tõsi, nad ei täpsustanud, kas peaaju või seljaaju.

  • Morgie said, on 23/04/2015 at 20:55

   Päris teadlased tegid hiljuti kindlaks, et inimese seedeorganeis on kokku sama palju neuroneid, kui kassil või koeral. Niiet meil on ka kõhuaju. Aga see pidi päris tark olema.

  • Morgie said, on 23/04/2015 at 20:57

   Üldiselt, kodanikupalgal on see point, et tootmise robotiseerimine võib kaasa tuua tööjõunõudluse järsu languse. Ja kuna tõesti robotid ei tarbi…
   Aga tühja kodanikupalgast, lihtne omastehooldaja võiks reaalset palka saada, millega ära elab, eriti kui neid omakseid on mitu tk. Praegu saadakse nutuväärset nutsunatukest.


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: