tavainimene

Lihtne elu

Posted in * by tavainimene on 28/03/2015

Mul on koolimatemaatikast hägusalt meeles piirväärtuse mõiste. See on kuidagi nii, et võid nügida järjest väiksemate sammudega järjest kaugemale, aga viimse piirini kunagi ei jõua. Niisiis, kui ma võtsin nädalaks puhkuse, et hoolitseda ühe päris- ja ühe peaaegu-voodihaige vanuri eest, leiti, et üks köhiv kolmeaastane ei tohiks seda koormat enam oluliselt raskemaks teha.

Hämmastav, kui lihtsaks muutub maailm, kui sul pole aega mõelda. Koalitsioonikõnelused, riigireform, lennuõnnetus, Savisaar, Ukraina ja Lähis-Ida, teatripreemiad, superstaarid ja eurovisioonid — see kõik on taandunud mingiks ebaoluliseks taustamüraks. Esiplaanil on vesi, puud, toit, nõud, solk, ööpott, köharohi, kraadiklaas, valuvaigisti, silmatilgad, jälle ööpott, vesi, toit, nõud, solk, puud, vesi ja kõik algab otsast.

Muuhulgas olen pidanud tegema süsti. Elusale inimesele. Inimene on siiani elus ja see on ju puhas võit. (Tulevikumeditsiin ongi selline. Droon toimetab teile kohale eeltäidetud ühekordse süstla ja pakendil olev ruutkood käivitab nutiseadmes torkamist juhendava õppevideo.)

Palju keerulisem oli kolmeaastasele köharohtu anda.

– Tule, võtame rohtu.
– Eeeeeiiii.
– On vaja.
– Miiiks?
– See rohi võtab köha ära, siis saame õue minna. Sa ju tahad õue minna?
– Jaa!
– Noh, lonksti siis! See on magus, ma proovisin.
– Eeeiii.
– Miks sa ei taha rohtu võtta?
– Mulle ei maitse see.
– Kust sa tead, sa pole ju proovinud.
– Mkmmmmmm. Vaata, see on Tšuula Spaaku*.
[…]
– Võtame rohu ära, siis saad mängima minna.
– Eeeiii, ma ju ütlesin, et mulle ei maitse.
– Vahel peab tegema asju, mis ei meeldi.
– Mängime koos ponidega!
– Enne rohi, siis mäng.
– Eeeeeiiii! Ma ju ei taha seda! Ma olen päris kurb nüüd! Ma ei taha sinuga rääkida. Ma pole su sõber.

Lõpuks läksin õue ja nutsin natuke puhtast abitusest. Kui mul oleks lihaseid lapsi, istuksin ma tänaseks kahtlemata kindlalt Harku naistevangla tugevate trellide taga kehalise väärkohtlemise eest tutistamise teel, millega tekitati kannatanule valu.

Oma suureks meelehärmiks guugeldasin nüüd välja, et mu pingutustest on ilmselt olnud rohkem kahju kui kasu. Alla nelja-aastasele polevat üldse mõtet köharohtu anda. Ehk siis õppetund: usaldage lapse rikkumata instinkte.

Ei, vanadele ja haigetele oli sellisest ritsikast kahtlemata rõõmu.

Ei tohi olla nii nõrk. Mõtle esiemadele kõigi nonde kaelkookude ja kangastelgedega. Sellegipoolest, kui ma õhtul jahtuvas saunas käsitsi tekikotti pesta nühkisin ja ukse taha tuli koppima kohalik eluvend küsimusega, kas ma (küla enam-vähem ainuke mitte-autoomanik!) saaksin talle pool liitrit pentsu laenata, oli mul kange tahtmine kähvata, et annan siis juba kohe tikud ka.

Mis edasi saab, sellele ei taha ma ausalt öeldes mõelda.

 

_________________
* Twilight Sparkle

 

7 kommentaari

Subscribe to comments with RSS.

 1. kaaren said, on 28/03/2015 at 18:09

  Aga sa oledki nyyd esiema.
  Ma ise peaksin kah tugevate trellide taga istuma, aga paragrahv oleks kaunis segane. Sest need magusad köharohud on kaunis mõttetud, aga see-eest hinnalised kapitalismisynnitised, lisaks veel mõjutud ja laste kylmetusi ja nakkusi ravin ma rahu, meeldivate tegevuste ja selle eest hoolitsemisega, et jalad oleksid soojas ja ninatorud korrapäraselt tyhjemaks puhutaks.
  Omastehooldaja vajab ka vahepeal rahu, puhkust ja meeldivaid tegevusi. Palvetame selle eest, et ylejäänud suguvõsast ilmuks aeg-ajalt mõni rõõmus ja hakkamist täis esindaja, et kurnatud omaksehooldaja kah tududa ja kosuda saaks.

 2. Morgie said, on 28/03/2015 at 22:25

  Kas selle lapsukese vahetu bioloogiline vanem või mõni nende vanainimeste muu sugulane ei ole võimeline aegajalt teid puhta pesu kotiga külastama, et musta pesuga pesumasina suunas lahkuda?
  Lihtsalt… Nagu et. Miks see kõik igas mõttes ainult sinu kaelas on?

 3. tavainimene said, on 28/03/2015 at 22:57

  Asjaolude kokkulangemine. Ega ma väga ei tihkagi nuriseda, väga paljudel inimestel on veel väga palju raskem. Kõige raskem on teise inimese kannatusi abitult pealt vaadata. (Nende brošüüride peale, kus kirjutatakse, et “kõigi küsimustega pöörduge julgesti oma arsti poole”, “elukvaliteet bla-bla-bla”, “valu ei pea kannatama” jne, naeran ma edaspidi valju ja inetu häälega.)

  • tafkav said, on 08/04/2015 at 13:16

   Sellises olukorras (paljudel on raskem) ütlen ma alati seda, et kui oled kogemata oma varba vastu seina virutanud (kogemata eeldatavasti) nii et silmist lööb tuld, siis ei ole see valu sellepärast veel väiksem, et tead, et mõnel on jalg amputeeritud. Ehk ei maksa oma (hetke)muresid kohe maailmadraamade pärast kõrvale heita, kui on raske või paha, siis ongi nii…

 4. kaaren said, on 01/04/2015 at 15:52

  Hoolimata iseloomu kangusest, sügaval geenides istuvast uhkusest ja suurest toimetulekuvõimest, vajad sa mootorsaagedega sõbrannasid. Kasvõi selleks, et bensiinilunijaid kaugemale peletada.

 5. Morgie said, on 23/04/2015 at 21:05

  See polnud muidugi su oma laps ja seetõttu ei julgeks nagu karmi lähenemist kasutada, aga enda omadega olen ma sellisel puhul füürer. Vastaksin umbes, et: “Mul pohh, et sa mu sõber enam pole, sa lähed JA HINGAD seda kartuliauru ja punkt! Vaidlema me selle üle ei hakka!” A noh, olles ise ema, on inimene üldiselt läbinud päris mitu arengustaadiumi, mh see staadium, kus keegi vanem ja targem juba enne ära ütleb, et sellest rohust pole kasu, tee parem vana head kartuliauru.
  Pluss vana hea kuum jalavann, villased sokid ja muud piinariistad.

 6. tavainimene said, on 24/04/2015 at 07:15

  Jaa, lapsed on muidugi ka erinevad. Minul näiteks ei tulnud kolmeaastasena pähegi vastu vaielda, kui kartuliaurupiina käsklus anti. Samas üks mu sõbranna oli tõsiselt mures, kui tema poisil koolimineku aeg lähenes: “Kui ta ikka esimesel päeval tuleb tagasi ja ütleb, et talle ei meeldinud ja ta rohkem ei lähe, siis ongi kõik ja jutul lõpp, võid veenda, paluda või peksta.”


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: