tavainimene

Anti-Leviaatan

Posted in * by tavainimene on 25/01/2015

 

Kaugel põhjas uhuvad Barentsi mere võimsad lained Koola poolsaare majesteetlikke kaljukaldaid. Ühel sellisel kaldal, Pribrežnõi linnakeses, asub hubane majake vaatega fjordile. Majas elab kuldsete kätega autolukksepp Kolja, tema kaunis naine Lilja ning Kolja poeg Roma esimesest abielust. Linnakest juhib joviaalne paksuke meer koos oma koomilise hädavaresest ja tuhvlialusest abiga. Soome televisiooni reklaamide mõjul tärkab linnapeas idee, et Kolja majakese asukoht oleks otse ideaalne linnakese esimesele supermarketile, mille juurest ei tohi kindlasti puududa ka McDonalds. Sellele mõttele leidub toetajaid — kuskilt ilmunud kaks võõrast, kes räägivad Ameerika aktsendiga, suitsetavad sigareid ja raporteerivad Keskusele. Küpseb plaan meelitada Kolja oma majast välja kolima; kahtlased võõrad püüavad veenda linnapead kasutama moraalselt ja legaalselt küsitavaid meetodeid. Linnakese tublid elanikud asuvad aga nagu üks mees Kolja kaitsele. Spioonid paljastatakse ja antakse üle ametivõimudele koos linnapea abiga, kes, nagu selgub, oli nende teenistuses. Linnapea nutab ja kahetseb ning palub põlvili Koljalt andestust. Kohalik vaimulik, õilsameelne ja püha mees, tuletab kõigile meelde tõelisi ja igavikulisi väärtusi. Kolja ja Lilja kolivad kalakombinaadi kõrvale kortermajja, kus ustavad sõbrad aitavad neil remonti teha. Mereäärse majakese asemele rajatakse hoopis kirik. Linnarahvas juubeldab. Roma viskab oma mängukonsooli merre ja palub preestrilt, et see soovitaks talle lugemiseks “midagi tõelist”. Lilja toetab peakese Kolja rinnale ja pihib, et ta ootab last. Taevas veikleb virmaliste saluut, idakaarest kumab koiduvalgus, vaalad moodustavad lainetes sõna “pobeda”.

 

8 kommentaari

Subscribe to comments with RSS.

 1. kaaren said, on 25/01/2015 at 22:41

  Maailmas on kindel loetud arv lugusid. Õnnelike lõppudega lugusid. Õnnetutega samuti.
  Ei saa siiski kyynitsemata jätta. Paralleelne lugu, kus merekaldal elab yksik kooliõpetajanna Lilja, kelle mees lahkus lõbusa ettekandjanna Manja juurde, lõpeb sellega, et õpetajanna visatakse pärast piinamist kaljult merre ja tema maja asemele tuleb linnapea Lukashenka stiilis suvila. Õpetajanna poja piinavad lastekodus suuremad poisid surnuks ja eksmehe piinavad surnuks Manja koos oma uue armukese ja selle sõpradega. 1:1 Leviaatanile.

  • tavainimene said, on 26/01/2015 at 07:11

   Üks lugu on inimene inimes(t)e vastu, teine lugu on inimene süsteemi vastu.

 2. nodsu said, on 26/01/2015 at 15:49

  Ühes Vikerkaares kirjutas vist Jan Kaus kirjandusklassikast selliseid versioone. Kus nt Anna Karenina ja Vronski otsustavad perspektiivitu suhte ära lõpetada ja Anna kolib hoopis Kitty ja Levini poole, et aidata Kittyl tolle tervet ja prisket last kasvatada.

 3. tavainimene said, on 26/01/2015 at 21:06

  Andres tüdineb “nuabrimehe” jauramisest, lööb kraavikaevamisele käega, müüb talu maha ja kolib linna, kus hakkab voorimeheks ning ehitab üles eduka veoäri.

 4. nodsu said, on 26/01/2015 at 22:33

  Ja K. protsess lõppes selgusega, et ta ei ole milleski süüdi ja ta sai oma elu õnnelikult edasi elada.

  • kaaren said, on 27/01/2015 at 14:34

   Agent Kohver?

  • nodsu said, on 27/01/2015 at 17:39

   vbla temagi protsess, kui sellest keegi niskese helge raamatu kirjutaks.

  • nodsu said, on 27/01/2015 at 18:07

   ja sellest moraal: biograafia kirjutajaks tuleb Kafka asemel ikka Kaus võtta (kui see nüüd üldse oli Kaus).


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: