tavainimene

tenet opera sator

Posted in * by tavainimene on 11/12/2014

Eilne Ekspress kirjutas huvitavast fenomenist folkloristika ja psühhiaatria piirimailt. Klikkisin kommentaarides üht linki ja surfasin terve õhtupooliku erinevates vandenõuteoorias. Mõne puhul tekib küll kuri kahtlus, kas see pole mitte lendu lastud õela huumorimeelega tudengite poolt mingi memeetika või teabe-epidemioloogia uurimuse jaoks. Et kustkohast kargavad ühiskondlikust leppest välja opteerujate teesidesse ühtäkki sisse “6000 aastane admiraliteediseadus” ja “kvantgrammatika”.

Sellest vabatmeeste liikumisest võib teatud piirides isegi aru saada. Kui inimene tunneb, et süsteem on kasvanud tal üle pea ning ta ei mõista enam selle keelt … kas me ise loeme enne klikkimist “I agree” läbi kõik need miilidepikkused tingimused, mille pelk preambul on kahesajasõnaline ülikeerukas põimlause? Pole siis ime, et juriidilistes vormelites hakatakse nägema maagilisi loitsusid, mis õigesti kasutatuna teevad vabaks, rikkaks ja kohtus võitmatuks. Aga eelkõige muidugi rikkaks.

Eestis mõjuvad need importmüüdid muidugi natuke pentsikult. Vähegi viitsivam konspiratsionist võiks ikka rahvuslikku münti juurde lisada. Heakene küll, et “valitsus on pantinud meie kehad raha emiteerimise tagatiseks”, aga mis puutub nimedesse, siis väike- ja suurtähtede ümber jauramise asemel oleks võinud hoopis öelda, et võõrandamatult ja põliselt vaba ja suveräänse elava inimese nimi on kujul “Rehepapi Sander”. Ja dokumentidesse-registritesse kantav “Sander Rehepapp” ei ole inimene, vaid riigi poolt tekitatud juriidiline konstruktsioon. Ja mõistagi ei kehti vabale mehele Rehepapi Sandrile mingid kohustused, mille riik (või pank) on peale pannud Sander Rehepapile. (Siia võiks veel tähendusrikkalt lisada, et ungarlased on suutnud oma vabade inimeste nimed ja identiteedi säilitada ja seepärast ongi nende riik Euroliidu haarmete vahelt välja libisemas.)

4 kommentaari

Subscribe to comments with RSS.

 1. Morgie said, on 11/12/2014 at 12:30

  Importmüüdid on päris naljakad seni, kuni piisavalt paljud inimesed neid uskuma hakkavad. Sellest alates kisub asi jamaks.
  Enamus nalju ongi lihtsalt (seni veel) ohutuse piiridesse jäävad jamad. Nagu kosmeetikas reklaamitav “footonvalgus” või teave, et “üllatav tõsiasi, et inimsilmale on elektromagnetilisest spektrist nähtav vaid alla 1%. Üks osa sellest spektrist, mida me ei näe, on kiirgus.” Või divesinikmonooksiidi ärakeelamise katse.

  • nodsu said, on 12/12/2014 at 01:24

   kas keegi on seda päriselt ära üritanud keelata? kõik ärakeelamisüleskutsed, mis mina olen neti pealt lugenud, on olnud satiir.

  • Morgie said, on 12/12/2014 at 09:20

   Päris paljud inimesed on tõsimeeli nendele satiiridele oma allkirju andnud, nende poolt oli küll asi päris.

 2. Kaisar said, on 04/03/2015 at 11:04

  teate ei ole näinud kusagil selliseid allkirju kogutavat, aga tahaks öelda, et tänapäevases struktuuritu juhtimisega maailmas on prevaleerivaks kaleidoskoopiline maailamakäsitlus, mille tõttu võibki inimestele igasugust soga ajada. Ja seda soga ajavad eranditult kõik. Kui te viitsite süübida kasvõi meie enda riigi seadusandlusesse, siis näete selgelt, kuidas erinevate side-ja liitsõnade ning kirjavahemärkidega luuakse mängureeglid, mida enamus inimesi ei mõista. Ehk siis kasutades kohalikku spetsiifikat on loodud mängureeglistik, millest enamus mitte mõhkugi aru ei saa. Seega eos on loodud struktuur, mille raames saavad võitjad olla vaid need, kes mängureegleid tunnevad. Antud juhul juristide klikk, kes suurima mõnuga kõiki lüpsavad.

  Kuid siit edasi minnes me näeme sarnaseid struktuure kõikjal meie ümber ja tekkibki küsimus, kes on see kole inimene, kes on sellise koletu vandenõu meie vastu loonud?

  Aga tegelikkus on lihtne. Kõik inimesed ise ongi selle supi kokku keetnud, mida keegi enam süüa ei taha. Selles see struktuuritu juhtimise magusus seisnebki, et loodud taustsüsteemiga hakkab iga indiviid ise endale auku kaevama ehk Stockholmi sündroom kogu oma võlus.

  Nüüd kui tulla tagasi niinimetatud vandenõuteoreetikute juurde, siis kahtlemata on skisofreenia paljuski süüdi, et osad inimesed ei suuda oma mullist välja tulla ja sulgevad ennast sellesse väga põhjalikult. Kuid samas arukate inimesena, tuleks meil siiski osata analüüsida meie ümber ja meiega toimuvat. Siin just hiljuti üks põllumees Paul kirjutas Õhtulehes tabava arvamusartikli inimeste mõtlemis ja analüüsivõime paralüüsist, kui väljastpoolt pealepressiv propaganda vajutab õigeid nuppe.

  Kuidas sellist fenomeni seletada, seda vast oskavad imagoloogia ja reklaami spetsialistid kõige paremini, kuid oluline on siin hoopis midagi muud. Kas inimesed ikka saavad aru, mis on reaalsus ja mis on neile pähe istutatud fiktsioon. Julgen väita, et ikka ei saa küll. Ja nüüd, elades selles meediasõltuvsulikus ühiskonnas, võibki vabalt juhtuda, et osad indiviidid saavutavad mõjuvõimu enamuse üle, kas pole nii? Ja kui see võib nii olla, kas siis saame väita, et kõik vandenõulased on skisofreenikud? Või kas saame väita, et kõik poliitikud on terve mõistuse juures olevad inimesed? jne, ühesõnaga saate ju aru küll, mida öelda tahan.


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: