tavainimene

Noorus, igatahes

Posted in * by tavainimene on 07/12/2014

 

See arutlus erinevate väärtushinnangute teemal tõi mulle meelde ühe teise hiljutise vaidluse, mille käigus settisid enam-vähem sellised seisukohad:
1) tänased noored (18-30) huvituvad postmateriaalsetest väärtustest, keskkonnast ja eneseteostusest ning kui meie oleme jalust ära surnud, siis nemad kehtestavad uue, õiglase ja jätkusuutliku maailmasüsteemi;
2) tänased noored on lihtsalt noored, nad saavad endale lubada mitte huvituda ärist, rahast ja asjadest, vaid ägedatest seiklustest, sest neil pole veel järeltulijaid, kellele turvalise keskkonna kindlustamise vajadus toob jalakesed kiiresti maa peale;
3) tänaste noorte seas on nii vaimsete kui materiaalsete huvidega noori samas proportsioonis nagu igas varasemas põlvkonnas ja kui meile ökovabatahtlikud rohkem silma hakkavad, siis on see meediaprisma moonutus;
4) me teeme üldistusi kogu ühiskonnale nende inimeste põhjal, kelletaolistega me ise valdavalt suhtleme; indigonoored on pärit haritud ja kindlustatud keskklassi peredest, kus rahapuudus lihtsalt pole teemaks; valdav enamus noori on rahast isegi väga huvitatud ja sõna “eneseteostus” kuulub nende jaoks ulmevaldkonda.

 

8 kommentaari

Subscribe to comments with RSS.

 1. nodsu said, on 08/12/2014 at 01:41

  ma ei tea, kuidas siin, aga Meerikamaal ütlevat statistika, et tänapäeva noored on vähem kuritegelikud ja üldse vähem pahelised kui vana aja noored. ja suurema jõukuse ja muretuma elu kaela ei saa seda vast ajada, võrdlus ei olnud ju mingi teab mis ammuse ajaga. (noorsugu kui eraldi (ja oma privileegidega) seisus leiutati juba viiekümnendatel.)

  väärtuste kõrval on noorsoo kõrgemale moraalile muidugi vähemalt üks alternatiivne seletus: nt pliivaba kütus.

  • Morgie said, on 11/12/2014 at 12:35

   See võib ka lihtlabane loomulik areng olla – kõigepealt leiutati noorus koos selle privileegidega, siis avastati (nagu autode gi puhul) et vajalikud oleksid mingid kaitsemehhanismid, näiteks väärtused ja uued kasvatuspõhimõtted (nagu turvavööd ja valgusfoorid).

  • nodsu said, on 12/12/2014 at 01:27

   ma mõtlesin tglt, et järsku on asi peamiselt üleüldises tsiviliseerumises. st et ka tänapäeva täiskasvanud on vähem kuritegelikud, vägivaldsed jne kui vana aja täiskasvanud (ma ei mäleta enam, kust ma lugesin või kuulsin, et vägivaldseid kuritegusid per kärss tehakse Eestis ühe aasta jooksul praegu vähem kui enne sõda). paarisaja aasta kaupa vaadates ei ole selles kahtlustki, iseasi jah, et paarikümne aasta jooksul nagu eriti suuri muutusi selles asjas ei ootaks.

  • nodsu said, on 12/12/2014 at 01:31

   a vbla oli noorsoo ja vanemate vahel selles asjas tõesti väike lõtk, sest võttis aega, et aru saada, et mingi eraldi eksisteeriv noorsugu on üldse olemas. ajal, mil normaalsed täieõiguslikud ühiskonnaliikmed ehk täiskasvanud endale enam ise nii kontrollimatut käitumist lubada ei saanud kui vanadel headel aegadel.

  • Morgie said, on 12/12/2014 at 09:22

   Kuriteo enda mõiste võib ka muutunud olla, mitte küll vägivaldsete kuritegude, aga nt riigivastaste ja moraalivastaste kuritegude nimekiri on kindlasti vähenenud.

  • nodsu said, on 13/12/2014 at 06:10

   teisest küljest on kuriteoks defineeritud osa asju, mis vanasti ei olnud.

  • nodsu said, on 13/12/2014 at 06:11

   ning ma pidasin tglt siinkohal oluliseks just vägivallakuritegude vähenemist. see, et osa vägivallaakte olid vanasti legaalsed, aga on tänapäeval kriminaliseeritud, on just üks selle protsessi sümptom.

 2. tavainimene said, on 08/12/2014 at 12:35

  See pliiteooria on küll vinge.


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: