tavainimene

Valdade vallatus

Posted in * by tavainimene on 04/12/2014

Lugesin eile Koostöö Kogu riigireformikava. Tuleb tunnistada, et selles on nutikaid ja julgeid mõtteid ning just sellepärast jääb see mõistagi igaveseks riiulile. Aga mis mulle silma hakkas: “[…] otsustusõigus kohaliku elu korraldamise üle säiliks kohalikus kogukonnas, kuid otsuste elluviimine korraldatakse selleks majanduslikult otstarbekamal tasandil, kuhu saaks koonduda ka vastav pädevus.” Et siis otsustamiseks pole pädevust ilmselt vaja.

Noh, kui päris aus olla, siis on see pädevus juba tükk aega tagasi koondunud “otstarbekamale tasandile” ja hakkab tasapisi juba sealtki lahkuma. Ei maksa teha nägu, et me taotleme kogukonna omavalitsust, kus kogukond kogub endi seast ressursid ja korraldab nendega oma ühiseid avalikke asju. Raha tuleb suuremas osas riigieelarvest ja selle kulutamine on absoluutses enamuses kohustustega ette kaetud. Kogukonnal on otsustusruumi umbes nii palju, et kas istutada kultuurimaja ette klumpi daaliad või peiulilled. Ja umbes nii palju on neil seda va pädevust ka.

Sümptomaatiline on see, et kui reformikavast lingitud analüüsidokumendis seisab “omavalitsusele jääb õigus kehtestada oma territooriumil kehtivad avaliku korra reeglid, kui järelevalvet nende reeglite täitmise teostamise üle saaks delegeerida mitme omavalitsuse moodustatud professionaalsele korrakaitseüksusele”, siis tänaseks on avaliku korra eeskirja kehtestamine kohalike volikogude pädevusest juba välja läinud (tolle kurikuulsa korrakaitseseadusega).

Advertisements

Lisa kommentaar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Muuda )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Muuda )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Muuda )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: